Din görevlileri Lojman kiralarından rahatsız!

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Camii lojmanlarından kira talep edilmesiyle ilgili olarak ilgili bir basın açıklaması yaptı

Din görevlileri Lojman kiralarından rahatsız!

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Camii lojmanlarından kira talep edilmesiyle ilgili olarak ilgili bir basın açıklaması yaptı

24 Kasım 2015 Salı 23:05
Din görevlileri Lojman kiralarından rahatsız!
banner283
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında;
 
“5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanununda değişiklik yapılmasıyla birlikte köy ve kasaba durumunda olan yerleşim yerlerinin mahalle statüsüne geçmesiyle birlikte 6360 sayılı Kanun uyarınca Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunca devredilen taşınmazlar üzerinde bulunan cami lojmanlarında oturan camii görevlilerden kira talep edilmesinin hukuki bir dayanağı bulunmamaktadır.
 
Mülkiyeti Hazineye ait taşınmazlar üzerinde dernek veya vakıflarca yaptırılan cami lojmanı olarak kullanılan ve lojmanlardan kira alınamayacağı yönünde görüş bulunmaktadır” dedi.
 
Lojmanı bulunmayan camilerin din görevlilerince tercih edilmediğini belirten Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin; hayırsever vatandaşlar tarafından veya kurdukları vakıf ve dernekler tarafından cami yaptırılır iken caminin altına veya hemen bitişiğine, cami ile birlikte veya cami inşaatı bittikten sonra ve doğrudan vatandaş bağışları ile inşa edilen cami lojmanları, münhasıran cami görevlilerinin ikamet etmesi  için yaptırıldığını ifade etti.
 
Mevzuatta bu tür binaların kullananlarla ilgili açık hüküm bulunmamasından dolayı bazı belediyeler cami görevlilerinden kira talep edildiğini anlatan Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin;camilerin müştemilatında olsun veya olmasın, bu çerçevede inşa edilen Camii lojmanları sırf cami görevlilerinin hizmetine tahsis edilmesi amacıyla yapıldıkları için, bu lojmanlarda oturan imam-hatip ve müezzin-kayyımlardan herhangi bir ücret alınmaması gerektiği yönünde de Diyanet İşleri Başkanlığı Hukuk Müşavirliğinin mütalaası da bulunmaktadır. Lojmanlar, Devlet veya belediyelerin değil, doğrudan camiilere aittit. Bu nedenle kira talepleri hukuka aykırıdır.
 
Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin açıklamasını şöyle tamamladı;
 
Bağımsız Diyanet-Sen olarak, cami lojmanlarının kamu konutları kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığını vurgulamak istiyoruz. Kamu Konutları Kanununa 2. maddesine göre resmi kurum veya kuruluşlar tarafından yurt içinde ve yurt dışında inşa ettirme, satın alma, kiralama suretiyle temin olunan ve bu kurum ve kuruluşlar personelinin yararlanması için ayrılan kamu konutlar kamu konutu olarak tanımlanmaktadır.
 
İlgili kanun maddesinden de anlaşılacağı gibi bir konutun kamu konutu kapsamında değerlendirilebilmesi için o yerin, kanununda belirtilen kurum veya kuruluşlar tarafından yaptırılması, satın alınması veya kiralanması gerekmektedir. Cami lojmanları ise tamamı hayırsever vatandaşlar tarafından yapılan ve cami görevlisine tahsis edilen lojmanlardır. Vatandaşlar tarafından yaptırıldıktan sonra herhangi bir kamu tüzel kişiliğine devredilmiş olması da bu durumu değiştirmemektedir. Çünkü bu tür yapılar cami görevlisinin buradan istifade etmesi amacıyla, devredilmektedir.
 
Aynı şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğüne veya Türkiye Diyanet Vakfına devredildikten sonra söz konusu vakıf tarafından buralarda oturan camii görevlilerinden hala kira alınmaya devam edilmesi de haksız bir uygulamadır.
 
Bizim geleneğimizde vakıflar din, dil, ırk farkı düşünmeden, hiçbir canlı ayrımı yapmadan, fertler arasında onurlu bir yardımlaşma ve dayanışma yoluyla hayrattan hayata köprü olarak hizmet gayesiyle kurulmuş olan müesseselerdir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığını bu konuda göreve çağırıyoruz.
 
Başkanlığın kuruluş ve görevleriyle ilgili kanunla ilgili mevzuat çalışmaları yapılırken, cami lojmanlarından kira alınamayacağı hususunda acilen düzenleme yapılmalıdır.
 
Vatandaşların yardımıyla daha etkili ve verimli din hizmeti almak amacıyla yardım ve bağışlarla veya farklı şekilde o camiye kazandırılan camii lojmanlarına camii görevlilerinin kira ödemesi hukuka aykırıdır.
 
Herhangi bir hukuki olumsuzlukla karşılaşacak din görevlilerine Bağımsız Diyanet Sen olarak Din görevlilerinin yanında olmaya ve gerekli hukuki desteği sunmaya hazırız.

 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erol yildirim 2015-11-24 23:31:48

Oturacak Evide karşiliksiz verin onlarda kurtulsun bizde
Devletin mali deniz
Ya hak ya hukuk
Toplumun önünden gidip adalet esitlik hak dan kardeşlik den bahsedip kaymagi yiyeceksin sonrada toplumdan saygi bekliyeceksin

Avatar
hasan baykın 2015-11-25 00:01:00

Durdurulan atamalar ne zaman açılır çok mağduruz

Avatar
Efe 2015-11-25 00:01:11

Cumhuriyet tarihinin hicbir doneminde devlet ne bir cami yapmış ne de bir cami lojmanı. Vatandaşın hayirlari ile yapılan lojmanlar da devletin değil milletin malıdır. Ne belediyeler ne de başka bir kurumun tek kuruşunun geçmediği lojmandan kira almasi gasp değil de nedir?

Avatar
ümit timur 2015-11-25 00:06:48

Durdurulan imam nakilleri ne zaman olacak zor durumdayız çok mağduruz neden yerimize gidemiyoruz perişan olduk el insaf çok rica ediyorum çocuklarımızın hatırına

Avatar
ümit aslan 2015-11-25 00:19:59

İzmir karşıyaka dizdar cami lojmanına imam oturtmuyorlar kiracı var imam 400tl vererek kirada kalıyor şikayetçiyiz bütün mahalle

Avatar
imam adil 2015-11-25 07:21:09

gerçekten çok önemli bir konu işte sendika dediğin böyle konuları gündeme getirir ve çözünceye kadr inatla uğraşır başkan bey bir de yereldeki il ilçe temsilciliklerinizden izahat isteyin. onlar müftülerin gölgesi altındn çıkıpta bir derde derman olmak veya bir sıkıntıyı çözmek üyesine gidip gelmek ve dertlerini gdinlemekten acizler aman müftü yada daire ile aram bozulmasın üyeden bana ne demek tedirler yani (yaltakcılık derdindeler) lütfen bunlara sendikanın ne demek olduğu hususunda gerekli sunumu yapalım.saygılar evet sonra lomanların çoğu din görevlisinin gayreti ve çabası neticesinde yapılıyor. ikincisi din görevlisinden yeri geliyor arabasıyla yeri cebinden yeri gelipyüzünün suyunu dökerek çevresinden oraya yrdım topluyor malesef toplum lojman meselesine yanlış baktığı için zavallı çok zorlanıyor bu durumda ya kira ödemek zorunda yada daha gününü görmeden sıkıntı yaşayıp ordan alınıyor. yazıkk ! gerçekten bu hususta lojman olmayan yere görevli verilmezse millet dahada önemser

Avatar
Mustafa D. 2015-11-25 07:46:44

Lojmanı olmayanlar ne yapsınlar. Onlar sürekli kira vermek zorundalar. Vekil imamlar ne yapsın. Onların lojmanı da yok, devletten kira yardımı da yok. Bence Diyanet İşleri Başkanlığımız toki ile anlaşarak mahalle bazlı lojman projesi oluşturmalıdır. Mahalledeki cami sayısı kadar lojman olarak kullanılabilecek bina yapmalıdır. Devletimizin hazine arazisi çok.

Avatar
kartal 2015-11-25 08:11:44

Edirne de lojmanımız yok ki kirasıolsun.keşke lojman olsa da kirası olsa.