Din Görevlilerin sorunları dosya olarak sunuldu

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyeleri hac farizasını yerine getirerek yurda dönen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti.

Din Görevlilerin sorunları dosya olarak sunuldu

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyeleri hac farizasını yerine getirerek yurda dönen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti.

21 Ekim 2014 Salı 09:47
Din Görevlilerin sorunları dosya olarak sunuldu
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Bayraktutar, “Fatiha’dan uzak, camilerden uzak, duadan uzak bir gençliğin kimlerin eline düşeceğinin endişesini yaşıyoruz. Yarınlarımızı inşa ederken camilerin yaşayan bir kültür hazinesi olması yönünde çalışmalar içerisinde olmalıyız. Okuma salonlarından yoksun, kütüphaneleri olmayan, sanatsal mimarinin dışında betonarme bir yapıyla hizmet vermeye çalışan camilerin daha donanımlı bir hale getirilmesi yönünde çalışmalar yapmalıyız” dedi. 

DİN GÖREVLİLERİNİN SORUNLARI İLETİLDİ

Hac görevini yerine getirmesi dolayısıyla Görmez’e ‘hayırlı olsun’ dileğinde bulunan Bayraktutar, din görevlilerinin talepleri, KİK görüşmelerindeki maddeler, rotasyonun getirdiği sıkıntılar, hac görevlendirmeleri, çift görevli, din görevlilerinin lojman ihtiyaçları, başkanlık çatısı altında görev yapan personelin sorunları gibi geniş kapsamlı bir çalışmayı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e sundu. 

CAMİLER DONANIMLI HALE GETİRİLMELİ

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda din görevlilerinin sorunlarına çözüm bulmak adına daha hassas davranılması gerektiğinin altını çizen Bayraktutar, “Bugün Türkiye’nin durumunu göz önünde bulundurduğumuzda Fatiha’dan uzak, camilerden uzak, duadan uzak bir gençliğin kimlerin eline düşeceğinin endişesini yaşıyoruz. Yarınlarımızı inşa ederken camilerin yaşayan bir kültür hazinesi olması yönünde çalışmalar içerisinde olmalıyız. Okuma salonlarından yoksun, kütüphaneleri olmayan, sanatsal mimarinin dışında betonarme bir yapıyla hizmet vermeye çalışan camilerin daha donanımlı bir hale getirilmesi yönünde çalışmalar yapmalıyız. Din görevlilerinin imam vasfının dışında toplumun yol göstereni olduğu gerçeğini göz önünde tutarak, daha donanımlı sosyal-kültürel-ekonomik anlamla sıkıntılardan uzak din görevlilerinin daha verimli olacağı bilinmelidir.” dedi.
 

Ziyarette konuşan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda din görevlilerinin sorunlarına çözüm bulmak adına daha hassas davranılması gerektiğinin altını çizerek “Bugün Türkiye’nin durumunu göz önünde bulundurduğumuzda Fatiha’dan uzak, camilerden uzak, duadan uzak bir gençliğin kimlerin eline düşeceğinin endişesini yaşıyoruz. Yarınlarımızı inşa ederken camilerin yaşayan bir kültür hazinesi olması yönünde çalışmalar içerisinde olmalıyız. Okuma salonlarından yoksun, kütüphaneleri olmayan, sanatsal mimarinin dışında betonarme bir yapıyla hizmet vermeye çalışan camilerin daha donanımlı bir hale getirilmesi yönünde çalışmalar yapmalıyız. Din görevlilerinin imam vasfının dışında toplumun yol göstereni olduğu gerçeğini göz önünde tutarak, daha donanımlı sosyal-kültürel-ekonomik anlamla sıkıntılardan uzak din görevlilerinin daha verimli olacağı bilinmelidir’’ dedi.

Diyanet-Sen’in 75 Bin üye sayısıyla yetkili sendika olarak din görevlilerimizin sorunlarına çözüm bulmak adına bir çok çalışma yaptığını belirten Bayraktutar “Taşrada yaptığımız geniş kapsamlı çalışmalarda gördüğümüz sorunları çözüm bulmak amacıyla KİK görüşmelerine taşıyoruz. Yetkili sendika olarak dün Rotasyonun uygulanması halinde sıkıntıların doğacağını, ‘Göçebe Din Görevlisi’ oluşturulacağını, böyle bir durumun uygulanması halinde verim değil kaosa meydan verileceğini ifade ettik. Bugün görüyoruz ki kaosa sürüklenen, bulunduğu köyden yan köye göç ettirilen bir din görevlisinden verim değil, kırgınlık oluşmaktadır. Kendi çalışanını sıkıntıya sokan bir Diyanet İşleri Başkanlığı olarak algılanmak istenmiyorsak alınan bu kararda iyileştirmelere gidilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz’’ şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; “Sendikanızın ziyaretinden dolayı çok mutlu oldum. Din görevlilerimizin sorunlarını kapsayan bilgilendirmelerinizi dikkatle değerlendireceğiz. Biz istişareden bereket doğar mantığıyla hareket ediyoruz. Bugün gençliğimiz üzerinde oynanan oyunlara baktığımızda din görevlilerimize çok görevler düştüğünü tekrar görmüş olduk’’ ifadelerini kullanarak bu tarz ziyaretlerin daha sık yapılmasını temenni etti.

DİB Başkan Yardımcısı Özafşar Ziyaret Edildi

Ziyaret sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı personelini gezen Diyanet-Sen yönetimi son olarak Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özavşar’ı makamında ziyaret etti. Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar; ‘‘Din görevlilerinin sorunlarını kapsayan bir çalışmayı Özafşar’a sunarak ‘Yetkili sendika olarak üyelerimizin hak arayışını sürdürüyoruz. Bugün yaptığımız ziyaretlerin hayırlı olmasını diliyoruz. Toplumun yol göstereni dediğimiz din görevlilerine hakları noktasında da yol göstermek boynumuzun borcudur. Gece gündüz demeden çalışan din görevlileri bu çatının temel unsurudur. Bizler yetkili sendika olarak üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak için çalışmaya devam edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özavşar da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek ‘‘Diyanet-Sen üyelerinin sorunlarını başkanlık makamına iletirken aynı zamanda yetkili sendika olmanın gereklerini de yerine getirmektedir. Demokratik bir ülkede hak arayışı kadar normal bir şey olamaz. Bizler söz konusu taleplerinizi dikkatle inceliyoruz’’ şeklinde konuştu.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
..... 2014-10-21 15:54:04

imamların sorunu mu olur...çünkü biz robotuz.

Avatar
mustafa kara 2014-10-21 10:52:08

ben şunu anlamış değilim ya kardeşim diyanet işleri başkanı bu teşkilatı yönetmiyormu bu teşkilatın istek sorun temenilerinden bi habermi yok başkan yardımcısına yok başkana sorunlarımızı iletik ayıptırya bakan olsa miletvekili olsa anlarım adamlar teşkilatı bilmeye bilir tanımaya bilir sorunlarımızı isteklerimizi anlatırız ama diyanet işleri başkanı bu camianın babasıdır baba kendi ev halkından sorumludur ne demek sorunlar iletildi yapılan bu görüşmelerden zanlımca bu çıkıyor ortaya vay diyanet çalışanları vay sendika bi haber başkanlık bi haber sorunlarımızdan bizde allaha havele ederiz

Avatar
GERÇEK 2014-10-21 11:05:49

İNŞEALLAH UYGULANAN SÜRGÜN SEBEBİYLE :İNTİHAR EDEN ,KENDİNİ YAKMAYA KALKAN , PSİKOLOJİSİ BOZULAN VE GÖNLÜ KIRILAN KARDEŞLERİMİZİ GÖRMEZDEN GELMEZ. DİN GÖNÜLLÜLERİ HAFTASINDA KİMSE BİZDEN BAHSETMEDİ.DERDİMİZLE DERTLENMEDİ.MÜSLÜMAN BİR VÜCUT GİBİDİR BİR UZVU RAHATSIZLANIRSA DİĞER UZUVLARDA BUNDAN ELEM DUYAR HADİSİNİ KİMSE GÜNDEME GETİRMEDİ.YA HAYIR SÖYLE YADA SÜKUT ET HİÇ RİAYET EDİLMEDİ KEM AĞIZLARDAN İMAMLARA KEM SÖZLER SÖYLENDİ.İMAMLAR GÖREVİNİ YAPMIYORMUŞ GİBİ HER KEM GÖZ VE AĞIZLAR BUNU SAKIZ YAPTILAR.İNTİHAR EDEN VE İNTİHARIN EŞİĞİNE GELEN KARDEŞLERİMİZE SAYGISIZCA VE EDEBSİZCE GÜLÜP GEÇTİLER.PEYGAMBER MESLEĞİNE KEM SÖZ SÖYLEYENLERE ÇANAK TUTANLAR OLDU.SEVİNÇLE ELLERİNİ OVUŞTURANLAR,KINA YAKANLAR OLDU.DİN KARDEŞİ SÜRGÜN EDİLİYOR DİYE ,ZULÜM YAPILIYOR DİYE SEVİNÇ NARALARI ATAN GAFİLLER OLDU. DİYANETİN GİDERLERİNİ KARŞILAYAMADIĞI ÖKSÜZ BIRAKTIĞI CAMİLERİ AYAKTA TUTAN VEFALI DİN GÖNÜLLÜSÜ KARDEŞLERİMİZE ÖDÜL YERİNE SÜRGÜN ZARFI VERİLDİ ELLERİNE. RABBİM KARDEŞLERİME YAR

Avatar
akif 2014-10-21 11:10:37

sayın bayraktutar yakında samsunda diyanet-sen sendikasından istifalar başlar.yetkili sendika bu olan adaletsizliklerde sizin çok payınız var.

Avatar
Kul 2014-10-21 11:56:11

Sanki diyanet imamların sorunları be bilmiyo bal gibi biliyo işlerine gelmiyo. Başkanı bilmem ama; yardımcı mehmet emin hocayla geriden bir kaç dakika da olsa konuşma fırsatım oldu samimi geldi konuşmaları ama; lafla da peynir gemisi yürümüyor. Icraat icraat

Avatar
ilker 2014-10-21 12:36:40

Akademisyenleri diyanet e imam olarak alsınlar
ve tam olarak istedikleri gibi imamlık yaptırsınlar.
hemde 7 gün 24 saat.
ne guzel akademisyen müftü akademisyen imam
padişahım çok yaşa.

Avatar
osmanlı 2014-10-21 13:24:27

Gerçek rumuzlu kardeşime konuyu çok güzel analiz ettiği için teşekkür ediyorum.Yılların birikimi sorunları bir çırpıda düzeltmek mümkün değil. ama bir yerden başlanacak.ANCAK;Köylerde görev yapan kardeşlerimizi size şehire gelme yollarını açacağızdiye kandırıp anketlerine EVET

Avatar
OSMANLI 2014-10-21 13:51:36

GERÇEK rumuzlu kardeşime konuyu çok güzel analiz ettiğinden dolayı teşekkür ediyorum. Ancak kurumdaki yılların biriken sorunlarını bir çırpıda bitirmek mümkün değil.Köylerde görev yapan kardeşlerimize şehirlere gelme vaadiyle anketlerine yüzde 80 civarında evet dedirttiler. şimdi anlaşıldıki gerçek öyle değil kardeşlerimiz kullanıldıklarını anladılar ama atı alan üsküdarı geçti.Yetkili sendikaya kızmakta haklısınız ancak TÜRKİYEdeki sendika gerçeği ile adalet, hakkaniyet çok farklı şeyler.Geçen günlerde KONYA müftümüzün rotasyonla ilgili yazılarını okudum.Sayın müftüm taşrada görev yapan imam kardeşlerimin kaç tanesinin lojmanı var ilinizin ücra köylerini gezin lojmanların kaçta kaçı insan-imam onuruna yakışır durumda kaç tanesinin altında şöforlu makam aracı var .Siz il müftüleri gittiğiniz ilde dayalı döşeli lojmanlara ceketinizi alıp gidiyorsunuz .İmam kardeşimin böyle bir imkanı varmı .köyün muhtarına,dernek başkanına mahkum bir görevlinin durumunu yerinde görüp onları onere edin