Din Görevlilerine Kira Eziyeti!

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ, Diyanet Vakfınca görevlilerinden alınan lojman kiralarına talep serzenişte bulundu..

Din Görevlilerine Kira Eziyeti!

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ, Diyanet Vakfınca görevlilerinden alınan lojman kiralarına talep serzenişte bulundu..

27 Nisan 2015 Pazartesi 11:23
Din Görevlilerine Kira Eziyeti!
DiNiHABERLER.COM / öZEL 
 
 
DİYANET VAKFI'NDAN DİN GÖREVLİLERİNE KİRA  EZİYETİ
 
İmam-Hatip, Müezzin Kayyım Kuran Kursu öğreticilerimiz görev yaptıkları yerlerde diğer kamu görevlileriyle kıyaslandığında yapılan hizmet ve görevin hassasiyeti nedeniyle uzun süre aynı yerde görev yapmaktadırlar. Hal böyle olunca kira derdinden kurtulmak için görevlilerimizin cami derneklerimizin hayırsever halkımızın himmet gayret ve emekleriyle Camilerimizin kuran kurslarımızın  yanına veya yakınına imam evi cami lojmanları  yapılmaktadır. Diyanet Vakfı'nın bir tek kuruşu olmadan yapılan lojmanlar daha sonra görevlilerimizin teşkilatımıza olan güveni  dolayısıyla mülkiyeti Diyanet Vakfına devredilmektedir. Diyanet Vakfı görevlilerimizin bunca emeklerini görmezden gelerek hiçe sayarak eline büyük bir fırsat geçirmişçesine  lojmanlardan kira talep etmektedir. Diyanet Vakfı taşrada görev yapan arkadaşlarımızın Diyanet Vakfına yardım toplamada, mülkiyet, arazi, bina kazandırmada ki gayret ve emeklerini hiçe sayılmaktadır. Görevlilerimiz kendilerine reva görülen bu muameleden incinmektedir. Kırılmaktadır. Kuruma olan aidiyet köreltilmektedir.
 
DİYANET-SEN MERSİN Şubesi olarak 22/12/2014 tarih MSK.11.DS.18-2014/25  Sıra sayılı yazımıza  Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü 26/12/2014 tarihli ve 3605 sayılı yazısında Başkanlığımız Hukuk Müşavirliğinin 65752239-045-02  sayı 15/12/2014 tarihli ve 16225293-215.99-2680 sayılı yazısında 
 
 … bir yerin kamu konutu özelliğini taşıyabilmesi için bu yerin kamu kurum ve kuruluşlarınca  inşa  ettirilmesi,  satın alınması  veya  kiralama  yoluyla  temin  edilmesi,  yetkili makamlarca bu amaçla kullanılmak üzere ayrımının yapılması ve kamu konutu olarak tahsis edilmesi gerekmektedir, denilmektedir.
 
CAMİ LOJMANALARIMIZIN HİÇBİRİSİNİDE BU DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.TAMAMI HAYIRSEVRELCE YAPILMAKTADIR- YAPILMIŞTIR.
 
   Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığının Hukuk Muşaviri:
 
Ayrıca beş  vakit  namaz  kıldırmanın  haricinde,  vakit  namazlarından  önce  ve  sonra Kur’anı  Kerim  okumak,  cemaati  dini  konularda  aydınlatmak,  Kur’anı  Kerim  okumayı öğretmek, salâ vermek, Medeni Kanuna göre akdedilen nikâhtan sonra olmak üzere isteyenlere evlenmenin dinî merasimini icra etmek, teberrukat eşyasının bakım ve korunmasını sağlamak, cami ve çevresinin temizliğini sağlamak, ses cihazları ile diğer teknik araç ve gereçlerin bakım ve  korunmalarını  sağlamak  ve  burada  saymadığımız  daha  birçok görev  ve  sorumluluk  ile donatılmış  bulunan  cami  görevlilerinin  kapısı  cemaat  tarafından  gece  gündüz  demeden çalınmakta ve hizmet vermesi talep edilmektedir.
 
Diğer taraftan, vatandaşlar veya kurdukları vakıf ve dernekler tarafından cami yaptırılır iken caminin altına veya hemen bitişiğine, cami ile birlikte veya cami inşaatı bittikten hemen sonra  inşa  edilen  imam  evleri,  münhasıran cami  görevlilerinin  ikamet  etmesi  için yaptırılmaktadır.İmam evi bulunmayan camilerde çoğu zaman çalıştırılacak görevli bulunmakta zorluk çekilmekte,  bulunanlar  da,  evlerinin  camiye  uzak  oluşundan  dolayı  yeterince  verimli olamamaktadır. Çünkü, sabahın çok erken saatlerinde evden camiye ulaşım zorluğu bulunduğu gibi, cemaat ve mahalle sakinleri, namaz vakitleri haricinde cami görevlilerine ulaşmakta sıkıntı çekmektedir.

Açıklanan  sebeplerle, imam  evleri  sırf  cami  görevlilerinin  hizmetine  tahsis  edilmesi amacıyla  yapıldıkları  için, imam  evlerinde  oturan  imam-hatip  ve  müezzin-kayyımlardan herhangi bir ücret alınmaması gerekmektedir. Bilgi ve gereğini rica ederim.
 
Mustafa DAVARCI
Başkan a.I.Hukuk Müşavi 
 
Hukuk müşavirliğinin bunca açık görüşüne rağmen Türkiye Diyanet  Vakfı ve İl ve İlçe müftülükleri görevlilerimizi kira konusunda sürekli  rahatsız etmektedir. Cami lojmanlarımızın bir kısmı hazine arazileri üzerinde hiçbir tapu kaydı yok, bir kısmı köy tüzel kişiliklerine ait,bir kısmı milli emlak genel müdürlüğüne ait bir kısmı da Diyanet Vakfına aittir. Mahalli idareler kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte en ücra köylerdeki lojmanlar bile belediyelere geçmiştir. Şimdi de belediyeler bu lojmanlardan kira istemektedir. Bu soruna acilen bir çare bulunmalıdır.
 
Diyanet İşleri Başkanlığımıza çağrımız: Taşrada sizlerin eli ayağı gözü kulağı olan her türlü hizmetin motoru olan Din Görevlilerimizi kendi emekleriyle gayretleriyle yaptıkları lojmanlardan kira isteyerek rahatsız edilmemelidir. 
 
GÖREVLİLERİMİZİN KENDİ YAPTIRDIKLARI LOJMANALARDAN KESİNLİKLE KİRA ALINMAMALIDIR.
    
DİYANET SEN MERSİN ŞUBESİ olarak görevlilerimizin bu konudaki mağduriyetleri giderilinceye kadar her türlü  yasal hakkımızı  her mercide aramak suretiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Kamoyuna saygıyla duyurulur.
                                                                                            
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
berat 2015-04-26 13:07:06

SOZLERİMİZ KİFAYETSİZ
KAİDE YE BİLE ALAN OLMUYO ....
ALLLAH YARDİMCİMİZ OLSUN TEK DAYANAGİMİZ RABBİMİZDİR BASKASİNA LUZUM YOK .

Avatar
Hüseyin 2015-04-26 13:48:37

Tarihte para dağıtacağı yerde para sömüren tek vakıf diyanet vakfı. Para istemiyoruz ama cebimize de elinizi sokmanızı istemiyoruz. Hangi imamın müezzinin çocuğuna faydası dokundu ne diyanet vakfı? Eğitim merkezlerinin hali içler acısı bkz. Samsun Aşıkkutlu. Ayakkabıyla yatağa girip aynı ayakkabıyla tuvalete girmek zorunda kalınan yerlr. Ama yukarı doğru çıkıldıkça seminerler 5 yıldızlı otellerde yapılıyor. 100 lira 200 liranın peşine düşmüş zavallı bir vakıf.

Avatar
mevlüt yüksel 2015-04-26 14:36:39

ben karabükte 28 evler camii imamıyım lojmana 500 tl kira veriyorum.dernek vakıflardan yirmi yıllığına kiralamış dernekte istediği fiyata kiraya veriyor bu adilmidir.müftülük de dahil herkes bunu biliyor

Avatar
imam ısparta 2015-04-26 21:58:47

Kendi ellerimle yaptığım lojmandan , mülkiyeti köy tüzel kişiliğine ait olduğundan caminin avlusunda olmasına rağmen. muhtarın bir çivisi bile yok , kira istemeye kalktı muhtarla papaz olduk

Avatar
ismail 2015-04-27 09:58:41

birde bunun için müftü bey tarafından en ağır hakaretlere uğramaktayız.kaldığım lojman üzerine minare göçtü gece göçseydi ailecek ölmüştük vakıf bir kuruş yardım etmedi .kendi cebimden ve halka yalvararak lojmanı yaptırdık.ben şu anda köyde en yüksek kirayı veriyorum.birde bir yıllık geriye dönük toplu ödeme yaptım.yani bu yıl maaşımızı diyanete veriyoruz diyanet buna bir çözüm bulsun hakkımı diyanete helal etmiyorum.....................

Avatar
Abdullah AYYILDIZ 2015-04-27 10:14:37

Benim hayırsever vatandaşım Diyanete vakfetmiş Diyanet vakfı tek kuruş ödemeden çünkü mevzuata öyle yazmışlar her şeyi orda oturanlar yapar diye kirayı alıyor Ankara gönderiyor...' Allah aşkına siz niye varsınız ey vakıf vatandaşın diyanet personeli rahat etsin diye bağışladığı yerlerden personele zulm etmek için mi? Birde Diyanet personeli için şimdiye kadar ne yaptınız ki ?

Avatar
Isimsiz 2015-04-27 11:12:52

Iyiden değerli kardeşler sizler devletten Maaş almıyormusunuz elinizi vicdanınıza koyun ha şu Şekil olsaydı mesela kadrolu imam olmayıp tamamiyle halkın desteğiyle orada olsanız istediğiniz şekilde kullanın sizlere askeri ücretmi veriliyor vazifeniz bu değil bence sizler Müslümanlığın örnek kişiliklerisiniz bari sizler yapmayın

Avatar
sabri 2015-04-27 23:23:19

ne kirası tek kuruşu bile yok birileri bunu görmeli ve dur demeli