Diva-Sen: Diyanet, tartışılır kurum olmaktan çıkartılmalı ve bağımsız bir kurum olmalıdır!

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, "Diyanet İşleri Başkanlığı tartışılır bir kurum olmaktan çıkarılıp bağımsız ve tarafsız kurum haline getirilmelidir" dedi.

Diva-Sen: Diyanet, tartışılır kurum olmaktan çıkartılmalı ve bağımsız bir kurum olmalıdır!

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, "Diyanet İşleri Başkanlığı tartışılır bir kurum olmaktan çıkarılıp bağımsız ve tarafsız kurum haline getirilmelidir" dedi.

08 Ağustos 2017 Salı 19:07
Diva-Sen: Diyanet, tartışılır kurum olmaktan çıkartılmalı ve bağımsız bir kurum olmalıdır!
banner283

Son zamanlarda dozajı daha da artırılarak tartışma arenasına çekilen Diyanet İşleri Başkanlığının bu pozisyondan en süratli bir şekilde çıkarılması hem kurumun hem de İslam Dininin saygınlığı açısından son derece önem arz etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan ve vatandaşlarımızın din-i Mübin’i İslam’ı sahih kaynaklarından öğrenmelerini sağlayan, aynı zamanda ibadet yerlerinin yönetimi ile görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı, nihayetinde dini temsil eden bir kurum olması münasebetiyle asla tartışma malzemesi haline getirilmemeliydi. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı hizmet alanı itibariyle diğer kurumlara benzemeyen ayrıcalıklı bir yapıya sahiptir.  Kurulduğu günden bu ana dek, milletimizin ve top yekûn ülkemizin manevi ihtiyacını gidermek adına çok çabalar sarf etmiş ve sadece cephede değil aynı zamanda cephe gerisinde de üzerine düşen vazifeyi bihakkın yerine getirmiş getirmeye de devam edecektir. Kurtuluş savaşında necip milletin, din, iman, bayrak, sancak, vatan, toprak vb mukaddesat aşkını doruk noktalara taşıyarak heyecan verici hitabetler de yine bu güzide kurumun gönüllüleri tarafında yapılmıştır.

Diğer taraftan, yurtiçi ve yurtdışında bulunan yüz bine yakın cami ve Kur’an Kurslarıyla beraber Vakıf koluyla da sadece ülkemiz Müslümanlarına değil hatta hiçbir ayrım yapmadan tüm dünya insanlarına insani ve manevi hizmetlerde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığının varlığı inkâr edilemeyecek kadar gözler önündedir. Zira yeryüzü coğrafyasının neresinde olursa olsun tabii afet vuku bulduğunda mahalle ilk intikal edenlerden birisi de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfıdır. Elhasıl, Diyanet İşleri Başkanlığının üstlendiği görev ve çalışmaları kesinlikle küçümsenemeyecek kadar takdire şayandır.

Yeryüzü ve gönüller coğrafyasında bunca güzelliklere imza atmış olan bir kurum rencide edilmemeli, tartışmanın merkezine çekilmemelidir.

Siyaset ve siyasetçiler mutlak surette bu güzide kurumun ali menfaati için hassastırlar. Ancak genel görüntü, siyasetçilerin en fazla ilişkilendirildikleri kurum da Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Her ne kadar siyasi tasallut olmasa da genel kanaat maalesef o doğrultudadır. Filhakika her gelen siyasi otoritenin bir bakanına bağlı duruma getirilmesi söz konusu kanaatin oluşmasına en büyük sebeptir. Oysa siyasiler ve siyasetçiler bu güzide kurumu rahat bırakırlarsa ülke genelinde beraber yaşama kültürü daha da zenginleşecektir.

Bahse konu hususların Diyanet İşleri Başkanlığına ve mensuplarına karşı oluşturduğu nahoş havanın ve kara bulutların dağılması adına talep ettiğimiz düşüncemizi tekrar dile getiriyor ve Diyanet İşleri Başkanlığının tamamen özerk bir yapıya kavuşturulmasını istiyoruz.

Gözbebeğimiz ve olmazsa olmazımız aynı zamanda milli birlik ve beraberliğimizin çimentosu konumunda olan Diyanet İşleri Başkanlığımızın siyasallaşması fayda değil zarar verir.

Diyanet ne kadar siyasallaşırsa liyakat ve ehliyetten o kadar uzaklaşır.

Diyanet ne kadar siyasallaşırsa hak, adalet, ehliyet ve liyakat gibi önemli değerler de bir o kadar yara alır.

Güvene dayalı olmayan liyakat ve ehliyetten uzaklaşan Diyanet asla kendisini yenileyemez.

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Berkant Gizemli 2017-08-08 19:22:26

bu tespitlere katılmamak nankörlük olur..

Avatar
hüseyin 2017-08-09 00:41:23

ha arada böyle düzgün yazılar yazılsın bu sitede...diyaneti tanrılaştırıp hatalarını görmeye görmeye. en büyük zararı biz veririz kuruma...onun için torpili bu kurumdan derhal temizlemeli

Avatar
Mustafa 2017-08-08 22:54:05

diyanet niye tartışılmasın ki? eksiklikleri yok mu?

Avatar
Mustafa TURHAN 2017-08-08 19:26:42

kusura bakmayın ama hiç kimse hiç bir kurum tarafsız olamaz, olmamalıdır. kim olursa olsun, hangi kurum olursa olsun, hakkın, halkın, milletin ve devletin yanında olmalıdır. küresel güçlerin kuklalığını yapıp da 'tarafsızlık' adı altında bu millete, bu devlete çok çektirenleri gördük..

Avatar
Mustafa abi 2017-08-08 20:49:45

Sen şimdi bunları söyledin ya diyanet sen birazdan yazar yetkili olmayan yazmasın. Siz etkili siniz onlar yetkili

Misafir Avatar
Zbu 2017-08-10 10:57:18 @Mustafa abi

abi fitne çıkarma lütfen adam ciddi bir konu yazmış

Beğenmedim! (0)
Avatar
Nurullah Atalay 2017-08-08 22:09:35

Başkanlığımız 15 Temmuz'u bir Reset atma olarak sayıp kendini yenilemesi gerekirdi.fakat bu fırsatı değerlendiremedik değerlendirenlerde yine eski kafa olanlar oldu .liyakatın kalktığı bir kurum haline geldik .adelet dağıtırken adaletsizlikler yapar hale geldik biran önce liyakat ve adaleti elimize alıp kurumumuzun eski kimliğini kazanması dua ve temennisi ile .

Avatar
faruk 2017-08-09 00:02:01

Diyanet devlet kurumudur. Öyle de kalmalıdır. Bağımsız olup birilerinin piyonumu olsun.devleti ile milleti ile iç içe bir bütün olmalı.yoksa tarikatlardan farkı kalmaz. Herkes istediği yöne çekmeye çalışır.

Avatar
Abdulllah 2017-08-09 12:19:24

Coooook dogru soylemis . ..... fakat imkansiz.