Diva-Sen Genel Başkanı Demirci, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Genel Başkan Demirci mesajında şunları söyledi.

Diva-Sen Genel Başkanı Demirci, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Genel Başkan Demirci mesajında şunları söyledi.

02 Ekim 2014 Perşembe 23:00
Diva-Sen Genel Başkanı Demirci, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı
Diyanet İşleri Başkanlığıtarafından 1986 yılından beri Ekim Ay’ının ilk haftası Camiler Haftası, daha sonraki yıllarda da Din Görevlileri de eklenmek suretiyle “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Dikkatleri Camilere çekmek amaçlı kutlanan bu haftada, camilerin önemi, fonksiyonu, ihtiyaçları vs. gündeme getirilmekte ve çözümler aranmaktadır. Mezkûr haftada din görevlilerinin isminin anılması ise haftanın içeriğini daha da genişletmiştir. Her yıl bir konuya dikkat çekilen haftanın bu yılki teması ise “Cami ve Gençlik”olarak tespit edilmiştir. Günümüzde Camiler dolmamakta, gençlik ise başka eksenlere kaymaktadır. Bu vesile ile “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”dolayısıyla işlenecek olan “Cami ve Gençlik” temasının isabetli bir tespit olduğu kanaatini taşımaktayız.


Camiler Allah’ın evidir. Camiler; aynı inanç ve duyguları paylaşanların bir araya geldikleri, din kardeşleri ile hasbıhal edilen, sevinç ve üzüntülerin paylaşıldığı, içerisinde huzur bulunan ve Allah’a ibadet edilen müstesna mekânlardır. Elbette camiler sadece namaz kılınan yer değildir ve olmamalıdır da. Çünkü Hz. Peygamber Efendimiz (SAV) bu ulvi mekânı çok amaçlı faaliyetlerde kullanmıştır. Bu nedenle camiler aynı zamanda bir okul, milli ve manevi heyecanların aşılandığı, ümmet’in birlik ve beraberliğinin tesis edildiği kutsal mekânlardır.

Gençlik ise; insanoğlunun hayatında bahar dönemidir. Heyecan dolu, gücü-kuvveti doruk noktada olan, deli kanlı, yaşı itibariyle ülkeler fethedebilecek kabiliyete sahip, milletin geleceğinin teminatı, aynı zamanda, bilinçli yetiştirilmediği zaman bütün akıntılara kapılabilecek fıtratta, dünya savaşının çıkmasına sebep olabilecek kadar aksiyon ve geçince bir daha geri gelmeyecek olan ömürde bir zaman dilimidir.

Gençliğin ruhu işlenecek bir tarla gibidir. İşlenmeyip kendi haline bırakıldığında, oradaısırganlar ve dikenler yetişecektir. Günümüz gençliğinin ve gençlerinin, imanıkoruma ve ibadetlere devam etme sorumlulukları yanında, kişilik sorunları,sağlık sorunları, ailevi sorunları, arkadaş ve çevre sorunları, okul vs ile ilgili birçok sorunları vardır. İşsizlik ve ondan kaynaklanan sorunların yanında uyuşturucular, kumar ve şans oyunları ve gayri meşru ilişkiler gibi kötü alışkanlıklar da gençlerimizi kuşatmıştır. Bunlara ek olarak zararlı akım ve alışkanlıkların tuzağına düşme durumları da vardır.

Bu nedenle Camiler; özellikle gençlerin milli ve manevi alanlarda hisse alacakları, dışarıda koparılan fırtınalardan kurtulmak için sığınacakları en güvenli limanlardır. Zira yaşı itibariyle gençlik, bir çağlayan gibidir. Fıtraten içerisinde bulunduğu haleti ruhiye dizginlenmediği zaman hem kendisine hem de içerisinde yaşadığı topluma her an zarar verebilecek durumdadır. Cami eksenli hayat yaşamayan ve yolu cami ile kesişmeyen gençlik her an patlamaya hazır bir bomba gibidir. O halde Camiler, sosyal yaşam alanı haline getirilmeli, manen temizlenmeyi isteyenlerin vazgeçilmez eğitim alanı olmalıdır.

Bu vesile ile “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” milat kabul edilip camilerden aydınlatma ve ısıtma/soğutma ücretinin alınmaması yanında “Din Görevlileri”ne verilecek müjdeleri de beklemekteyiz. Zira haftası kutlanan diğer kurumların çalışanlarına gerek hükümet tarafından gerekse kurumları tarafından mutlaka müjdeli haberler verilir.

Yıllardan beri kutlanan söz konusu haftada sadece camiler ön plana çıkarılmakta, haftasıkutlanan din görevlilerine törenlerde söz hakkı dahi verilmemektedir. Oysa din görevlilerine bir dokunulsa şiddetli bir aah işitilecektir. Gündemi işgal eden rotasyon meselesi, nakil sınavlarındaki şaibelerin ortadan kalkmaması,yurdumuzun mahrumiyet yerlerinde görev yapan görevlilerin psikolojik ve sosyolojik problemleri, hala tam olarak yapılamayan görev tanımları, lider konumunda olan İmam-Hatip ve Müezzinlerin, İmam- Hatiplik ve Müezzinlik görevleri yanında cemaati tarafından tuvalet temizlikçisi ve bahçıvan olarak görülmeleri, bazımüftüler tarafından adam yerine dahi konulmaması, cemaati tarafından ezilen görevliler ve yalnızlığa terk edilmişler kendilerine uzanacak bir eli beklemektedir.

Bu vesile ile Bütün din görevlilerinin haftasını kutlar içerisinde bulundukları problemlerinin çözüme kavuşturulmasını dileriz. Görevde emekli olanlara hayırlısından uzun ömürler, ahirete irtihal edenleri de rahmetle anıyoruz. DİVA-SEN olarak bu haftada beklentimizin ise din görevlilerinin problemlerine kulak verilmesi ve haftanın gerçekçi olarak kutlanmasıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.