Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci'den Kurban Bayramı mesajı

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci Kurban Bayramı mesajı yayımladı.

Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci'den Kurban Bayramı mesajı

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci Kurban Bayramı mesajı yayımladı.

02 Ekim 2014 Perşembe 23:09
Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin Demirci'den Kurban Bayramı mesajı
Genel Başkan Demirci’nin Kurban Bayramı mesajı:

Allah Tealanın lütfü, Hz. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ümmeti için diğer milletlerin örf ve adetlerine muhalefeti aynı zamanda dini ve örfi olan kurban ibadeti, kelime manası itibariyle yakınlık, yakınlaştırma manalarına gelir. İnsanlık tarihi kadar eski kurban ile ibadet anlayışı, ilkel ve hiçbir dini kabullenmemiş olanlar tarafından bile kutsal sayılır. Ekinlerinin daha verimli olması, sevdiklerine sevgilerini ispat adına, ilah olarak taptıkları totemlerine ibadet düşüncesi vb. inançlarla ifa edilen kurban geleneği, Hz.Muhammed (as)’ın gelmesiyle yeni bir boyut kazanarak şartlara haiz Müslümanların malum hayvanları Allah yolunda kurban etme mecrasına girmiştir. Bizleri, Ruhunda Hz.İbrahim (as)’ın Rabbına vermiş olduğu söz ve o söze salih evlat Hz.İsmail’in teslimiyetinin sembolü, ifa edildiği zaman da beraberinde birçok psikolojik ve sosyolojik hallerin tezahürüne sebep Kurban ibadeti ve bayramına eriştiren Allah Tealaya hamd, O’nun Habib-i edibi Hz.Muhammed Mustafa (sav)’e de salât ile selam olsun.

Kurban İbadeti Allah’a yakınlaşmadır.

Yüce halıkımız bizleri kendisine yakınlaştırmak için vesileler yaratmıştır. Bunlardan birisi de Kurban ibadetidir. Şartları taşıyan hayvanlardan seçilerek yerine getirilen kurban ibadeti, günahlarımız karşısında kendimizi boğazlamamız gerekirken, Allah’ın dilemesiyle helal olan hayvanlarıkesmemizdir. Halisane duygularla kesilen hayvanların aslında ne eti ne kemiği ne de derisi arş-ı alaya ulaşır. Filhakika O’na ulaşacak olan ehli imanın takvasıdır. İbadet niyeti ile kesildiği için bizi Allah’a yakınlaştırma vazifesi görür.

Kurban ibadeti inananları tefekküre sevk eder.

Ruhunda teslimiyet olduğu için, niçin ve nasıl sorularına cevap aramamıza vesiledir kurban ibadeti. Zira Hz.Adem (as)’ın oğulları Habil ile kabil’in imtihanları, Hz.İbrahim ile oğlu Hz.İsmail’in ibadet anlayışlarınıhatırlatır bizlere.
Kurban ibadeti aynı zamanda şükür ifade eder.

Nitekim Hz.Muhammed (sav)’e karşı hayâsızca ifade edilen“epter oldun” sözü karşısında habibini sevindirmek için Allah (cc) tarafından verilen bir nimete şükür ifadesidir kurban.

Kurban ibadeti bizi biz yapan ibadetlerdendir.

Kurban ibadeti kardeşler arasında da muhabbetin, sadakatin ve birlik beraberliğin daha da neşvünema bulması adına mana bulan bir ibadettir. Gelişen teknolojik çağda, insanların yalnızlaştığı acaib bir dünyada yaşıyoruz. Bütün değerlerin alt üst olduğu, değer yargılarının ayaklar altına alındığı ve bencilliğin hüküm sürdüğü bir zaman dilimindeyiz. Dünya Müslümanlarının bölük pırcık hayat yaşamalarından dolayı, kardeş olma duygusunu yitirmiş, gücü ve kuvveti elinde alınarak imamesi kaybolmuş tespih misalini andırmalarına panzehir bir ibadet olmalıdır kurban. Irak, Suriye, Filistin, Gazze, Mısır, Arakan, Buruma, Doğu Türkistan, Kerkük Türkmenleri ve dünyanın her tarafında sürekli zulme maruz kalan din kardeşlerimiz ve soydaşlarımızın çektikleri çilelerin en büyük sebebi bu dağılmışlığımızın bir eseri değil de nedir? Bu vesile ile kurban ibadeti, bizi biz yapan hüviyeti ve anlayışı ile ifa edilmelidir.

Kurban ibadeti yardımlaşmanın ve paylaşmanın harman olduğu bir ibadettir.

Yakın-uzak çevremizde aç ve çıplak hayat süren, evlerini ve vatanlarını terk ederek ülkemizde sığınmacı durumunda olan din kardeşlerimize yardım ve onlarla ensar-muhacir kardeşliği gibi paylaşmamıza vesile olmalıdır kurban ve bayramı. Ferdi olarak da sevinmeye, gülmeye ve eğlenmeye ihtiyaç duyanlar var çevremizde. İşte bu kutsal günler onları da hatırlatmalı bizlere.

Kurban ibadeti ve bayramı bir tatil değildir ve olmamalıdır.

Özünde insana merhamet olan bayramlar, yol gözleyen sevenlerin bekleyişlerinin sevince boğulmasına sebep olmalıdır. Zira yakın-uzak akrabalar ve komşular beklenti içerisindedir. O beklentileri boşa çıkarmamak için, bayramı bir tatil değil beraber olma zamanı olarak kutlamamız icap eder.

Bu duygularla Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen ailesi adına bütün üyelerimizin ve din kardeşlerimizin mübarek kurban bayramlarını tebrik eder, daha nice bayramlar kutlamalarını Mevlamızdan niyaz ve bütün insanlık için de esenlikler dilerim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.