Diva-Sen'den rotasyon çıkışı; uygulamaya son vermelidir

Diva-Sen Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada Diyanet'in uygulamaya son vermelidir

Diva-Sen'den rotasyon çıkışı; uygulamaya son vermelidir

Diva-Sen Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada Diyanet'in uygulamaya son vermelidir

02 Ekim 2014 Perşembe 15:19
Diva-Sen'den rotasyon çıkışı; uygulamaya son vermelidir

Bir süredir kamuoyunu ve Diyanet Teşkilatını meşgul eden, cami görevlilerine rotasyon uygulaması, Diyanet iş kolundaki sendikaların çekinceleriyle ilgili hukuk mücadelesine ve yazılı itirazına rağmen, ‘’ben yaparım olur’’ mantığı ile Konya’mızda ve diğer illerde uygulanmıştır. Adil olmayan bu uygulama, bu hizmeti veren din görevlilerini temsil eden sendikaların hiçbirinin görüşü alınmadan yapılmıştır. İstişareyi, idarede, birinci unsur olarak dikkate alması gereken bir kurumda, istişare yapılmadan alınan bu karar, zorlama ve keyfi bir karardır. Uygulanan bu Rotasyon kararı, kuruma yıllarını vermiş, hizmet yılı en fazla olanlardan başlatılarak, çalışma barışı ve hizmet verimliliğini bozacağı aşikârdır. Üzüntü duyduğumuz, Mersin’in Mut ilçesinde rotasyona tabi tutulup, psikolojik bunalım sonucu, intihara sebebiyet vermesi gibi, toplumda istenmeyen, olumsuz sonuçlar doğuracağı da muhakkaktır.

Değerli basın mensupları;

Mevcut rotasyon uygulamasına, Diva-Sen olarak karşı çıkmamızın sebebi, il ve ilçe merkezinde görev yapan, hizmet eden, emeği geçmiş, hizmet yılı olarak, 15,20 yılın üzerinde görev yapmış olan arkadaşlarımızın, rotasyon diye 300 m. Veya 500 m. İlerideki başka bir camiye görevlendirmek suretiyle mağdur edilmeleri, kabul edilebilir bir husus değildir. Ayrıca Köy ve Kasabalarda görev yapan din görevlisi arkadaşlarımızın da, yine köy ve kasabalar arasında tercih yapmak zorunda bırakılmaları, il ve ilçe merkezlerine gelememeleri, sadece köy ve kasabalarda görev yapmaya mecbur edilmeleri, onların kaderi olmamalıdır.

Diva-Sen olarak diyoruz ki;

1- Diyanet İşleri Başkanlığı en kısa zamanda bu uygulamaya son vermelidir.

2- Rotasyon uygulamasının yapılabilmesi için, atama ve nakil yönetmenliği ve ilk göreve başlama usulleri günün şartlarına göre yeniden düzenlenmelidir.

3- Görev yapanlar arasında adaletin sağlanabilmesi için, İlk göreve başlayacakların köy ve kasabalarda göreve başlayıp belli bir süre görev yapmaları ve köylerde ve kasabalar da tecrübe kazanmış olan din görevlilerini il ve ilçe merkezlerine çekmek için gerekli düzenlenmeler yapılmalıdır.

4- Rotasyon uygulaması, hizmet süresi 5 yılın altında olanlardan başlamalı, hizmet yılı 8 yıl yerine, her 10 yılını dolduranların yer değişikliğine tabi tutulmaları, emeği geçmiş olan cami görevlilerinin, mağduriyetini önleyeceği gibi, mesleğe yeni başlayacak olan arkadaşlarımızın da bu uygulamayı kabullenerek görevlerine başlayacağı hesap edilmelidir.

Kıymetli basın mensupları;

Diva-Sen olarak mevcut Rotasyon uygulamasına son verilerek, Diyanet iş kolunda faaliyet gösteren sendikaların da katılacağı bir çalıştay düzenlenmelidir. Çalıştay’dan çıkacak sonuca göre rotasyon uygulamasının yeniden düzenlenmesi, adaletli ve kabul edilebilir olması, en gerçekçi uygulama olacaktır. Bu konuda yetkilileri ve hükümeti duyarlı olmaya davet ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımla….Anahtar Kelimeler:
DiyanetDiva-Sen Rotasyon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KARAMAN 2014-10-02 15:43:13

BU SENDİKALAR YOK MU...HERŞEYİ BULANDIRIYORLAR....HER ŞEYE KARŞI ÇIKIYORLAR...NEDEN...ÇÜNKÜ RANT VAR BU İŞTE....BU ROTASYONU DURDURURSA İŞTE O ZAMAN GÜÇLÜ OLACAĞINI ZANNEDECEK...HALBUKİ İŞ,ONLARIN SÖYLEDİĞİ GİBİ DEĞİL....HER KURUMDA VAR ROTASYON,DİN HİZMETLERİNDE NİYE OLMASIN VE DE BAZI ÜNVANLARDA ROTASYON DİN HİZMETLERİNDE VAR....NİYE İMAM-HATİP VE MÜEZZİNİ KAYYUMLARDA OLMASIN?...BU SENDİKACILARIN İŞİ,GÜÇÜ YAPILAN HER İŞE KARŞI ÇIKMAK,O İŞİ SULANDIRMAK VE OTURDUĞU YERDEN AHKAM KESMEKTİR....RABBİM İŞLERİMİZİ,ASAN VE MAKBUL EYLESİN....

Avatar
Ahmed 2014-10-02 16:16:34

Şehirdekiler köye gitmesin ama köyde uzun süre kalanlar şehre gelsin. nereye, nasıl ve hangi camiye. Yıl 8 olmasın da 10 olsun diyor. 10 yıl dense idi 12 derlerdi. bu anlayıştaki sendikalardan kime ve nasıl bir hayır gelebilir. 300 m ilerideki camiye atanan kişinin mağduriyeti nedir?

Avatar
mahir 2014-10-02 17:04:49

imamlarin bu sendikalardan tez zamanda kurtulmasi lazim.

Avatar
GERÇEK 2014-10-02 17:42:19

ŞİMDİ DİĞER KURUMLARDA ROTASYON VAR BİZDEDE OLSUN DEDİĞİNE GÖRE ŞIP SEVDİSİN. KİŞİLİĞİ OTURMAMIŞ BİRİSİN. DİĞER KURUM DEDİĞN MEB Mİ SANA SÖYLEYEYİM BİR OKULUN HİZMETLİSİ VAR TÜM GİDERLERİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR. YA CAMİLERİN HELE KÖY CAMİLERİNİN ISINMA TAMİRAT BOYA BADANA HEP İMAM ARKADAŞLAR DİLENİP YAPTIRIYOR OLMADI BİR ÇOĞU KENDİ CEBİNDEN KARŞILIYOR. KÖYLERDE Kİ VAR OLAN LOJMANLARI İMAMLAR PARA TOPLAYARAK YAPTIRDI.BİR ÇOK KÖYDE LOJMAN YOK.ANLAŞILAN SENDE ÇOCUKDA YOK SALLADIĞINDAN BELLİ.BAK SENDE İMAMLARA ROTASYON OLSUN DİYORSUN MÜFTÜLÜKLERDE ÇALIŞAN 30*35 SENE EMEKLİ OLUYOR YERİNE KENDİ OĞLUNU GETİRİYOR GÖZLERİNİZ KÖRMÜ.SALTANAT SÜRENLER SÜRSÜN SEN VE SENİN GİBİLER İMAMLARI SÜRSÜN.SENİ VE SENİN GİBİ YATIP KALKIP İMAM DİYENLERİ KINIYORUM VE ALLAHA HAVALE EDİYORUM. AYRICA DİYANET ÇALIŞMAK İSTİYORSA BÖYLE YÖNETMELİKLE FALAN UĞRAŞMASIN ÖNCE CAMİSİLERİN GİDERLERİNİ KARŞILASIN. GÖREVLİLERİNİN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARINI DÜZELTSİN.BUNLARI YAPAMAZ. GÖRELİM HADİ....

Avatar
GERÇEK 2014-10-02 17:46:51

BU SÜRGÜN YÖNETMELİĞİNİ ÇIKARMAK İÇİN MESAYİ HARCAYAN VE DESTEKLEYENLERİ KINIYORUM.CAMİLERİNİN GİDERLERİNİ BAKIMINI ONARIMINI KARŞILYAMAN YANİ ÇALIŞMAYAN ANCAK BÖYLE MASA BAŞINDA SÜRGÜN YÖNETMELİĞİ HAZIRLAR.RABBİM ISLAH ETSİN

Avatar
kayyim 2014-10-02 18:03:15

ahmed karaman esas rant pesinde kosan sizlersiniz yahdanlik

Avatar
insan 2014-10-02 18:17:55

bu gün ne oldu da durdurun diyor acaba kendi adamlarına bu yıl mı sıra geliyor biri cevap yazarsa o sendikadan öğrenecez

Avatar
ramazan 2014-10-02 19:10:24

boş boş boş boş uğraşmayın diyanet çok seviyo personele eziyet etmeyi