Diva-Sen'in Rotasyon Önerisi

Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin DEMİRCİ, Diyanet personeli için çıkarılacak olan Rotasyon kararını açıkladı.

Diva-Sen'in Rotasyon Önerisi

Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin DEMİRCİ, Diyanet personeli için çıkarılacak olan Rotasyon kararını açıkladı.

06 Haziran 2014 Cuma 12:06
Diva-Sen'in Rotasyon Önerisi
Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin DEMİRCİ, yaptığı açıklamada; 
 
Son zamanlarda “Bir işin şuyuu vukuundan daha beterdir”sendromunu iyice yaşar hale gelen Diyanet çalışanları çok tedirgin. Çünkü yıllar sonra kavuştuğu teşkilat yasasına sevinememiştir. Özellikle atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 3,5 yıl gibi kısa sürede tam 14 defa değişikliğe uğramış olması, yine bu günlerde gündemde olan “Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” nde yapılacak değişiklikler tereddütleri de beraberinde getirmiştir. Söz konusu yönetmelikler dolayısıyla konuyu mahkemeye taşıyan Diva-Sen’in haklılığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Yeni çıkacak olan yönetmeliği de Diva-Sen olarak hassasiyetle takip etmekteyiz. Lüzumu halinde, yeni çıkarılacak olan yönetmelik için de mahkemeye müracaat edeceğimizin bilinmesini isteriz.
 
Bu nedenle gerek saha çalışmalarımızda gerekse de genel merkezimize sorulan rotasyon ve nakil konusunda Diva-Sen olarak görüşlerimizi aşağıda gerekçeleri ile açıklamak durumunda kaldık. Önerilerimizin ilgili merciler tarafından dikkate alınması en büyük arzumuzdur.
 
1 – Rotasyon olacaksa Diyanet çalışanlarının tamamına uygulanmalıdır. Çalışma barışı açısından son derece hassas yer teşkil edecek olan bu uygulama, birilerini kollarken diğerlerini mağdur etmemelidir. Görevliler arasında senin adamın benim adamım kayırmacılığı yapılmamalıdır.
 
2 – Uygulama müftülerin inisiyatifine bırakılmamalıdır. Yönetmeliklerle çerçevesi belirlenmeli ve yapılacak olan uygulama “Şeriatın kestiği parmak acımaz” duygusunu yaşatmalıdır. Aksi durumda, serzenişinde bulunduğumuz siyasilerin ve hatırlı kişilerin tasallutu devam edecektir.
 
3 – Rotasyon, kıdem ve puan sistemine göre ve bilgisayar ortamında yapılmalıdır. Diva-Sen sürekli sözlü ve yazılı olarak bu konuyu dile getirmektedir. Diyanet er geç bu uygulamaya geçecektir. Çünkü doğru tektir.
 
4 – Rotasyonun uygulama yılı sınıflara göre değişmemeli her unvana aynı yıl olarak uygulanmalıdır. Müftüler 7 yıl, Şube Müdürleri 8 yıl, Şeflerin 5 yıl gibi sürelerde rotasyona tabi tutulmaları ayrıştırmanın en bariz örneğidir.
 
5 – A ve B Grubu camilere sertifikalı görevliler müracaat etmeli ve bu camilerin özellikleri muhafaza edilmelidir.
 
6 – Rotasyon göreve yeni başlayacaklar ile görev süresi 5 yılın altında olanları kapsamalıdır. Diyanet teşkilatında görev alacak olanlar, görev yaptığı mahalde beş yıl sonra rotasyona tabi tutulacağını bilmeli ve kendisini ona göre ayarlamalıdır.
 
7 – Söz konusu uygulama, hizmet yılı beş yılın üzerinde olanlara kesinlikle uygulanmamalıdır. Rotasyona sebep olarak “verimliliği artırma” düşüncesi herkes için doğru bir gerekçe olamaz. Çünkü bulunduğu yerde uzun müddet görev yapan görevli, kendisini kabul ettirmiş ve görev anlayışı ile cemaati tarafından sevilmiştir. Uzun zamandan beri aynı cami’de görev yapanların rotasyona tabi tutulduğu zaman tam bir huzursuzluk kargaşası yaşanacaktır. Bu uygulama yapılan görev itibariyle Diyanet teşkilatında çeşitli sıkıntılara yol açacaktır. Zira İmam-Hatiplik ve Müezzinlik görevleri Devletin diğer kurumlarındaki memurluk görevlerine benzemez.
 
8 – Becayişlerin önü tamamen açılmalıdır. Görevde verimliliğin artırılması, yeni heyecanın oluşturulması ve var olan huzursuzlukların ortadan kaldırılması için, rotasyonun uygulanmasından daha ziyade becayişlerin tamamen açılması daha uygun olacaktır. Çünkü becayişler gönül rızasına dayalı olarak yapılmaktadır.
 
9 – Kur’an Kursu Öğreticileri verimliliğin düşmemesi için kesinlikle rotasyon dışı bırakılmalıdır.
 
Yukarıda maddeler halinde gerekçeleriyle sunduğumuz çözüm önerilerimiz, göz bebeğimiz olan teşkilatımıza uzun yıllar hizmet etmenin neticesinde elde edilen tecrübenin ürünü olup bir uzman edasıyla yazılmıştır. Ülkemizin en ücra köşelerine varıncaya kadar görev başında olan güzide Diyanet çalışanlarının motivasyona ihtiyaçlarının olduğu da bir gerçektir. Verimliliğin artmasını bekleyen Yöneticilerimizin motivasyon konusunda ve değer verildiğini hissettirmede çaba sarf etmesi de önem arz etmektedir.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MİSAFİR 2014-06-06 13:50:26

ALLAHTAN REVAMI DİGER KURUMLARIN HEPSİ ROTOSYANA TABİ TUTULUYOR İMAMLARIMIZDA ROTOSYONA TABİ TUTULURSA HİZMETİ VE YAŞI DOLDUMUŞ OLSA DAHİ EMEKLİ OLMUYORLAR 65 YAŞINI BEKLİYORLAR HİZMETİ DOLU OLANLAR BELKİ EMEKL,İ OLURSA GENÇLERİMİZE YOL AÇILMIŞ OLUR. BENCE UYGUDUR.

Avatar
adalet 2014-06-06 20:07:45

rotasyon görev süresi 5yılın altında olanları kapsamalı denilmekte. ben de diyorum ki sevsinler sizi....o halde 8-9 veya daha fazla hatta 15 yıl 20 yıl kaymaklı yerlere çöreklenenler yerlerinde kalmaya devam, yeni atanmışlar küheylan....hey yavrum benim ne iyi projeleriniz var seveyim sizi....

Avatar
aktaş 2014-06-06 14:18:57

7 madde nasıl bir zihniyette oldugunuzu gösteriyor ratasyonsa herkese

Avatar
fakir 2014-06-06 14:56:03

BU İŞLER ŞU TASLAĞI ÇIKAR BU KANUNU ÇIKAR HERŞEY DÜZELECEK DİYE ANLAŞILMASIN.ÇÖZÜM EN BAŞTA.ÖNCE İLİM EDEB VE TAKVA İLE YOĞRULMUŞ BİR MÜFTÜ .DAHA SONRA GÖR BAKALIM SEN KANUN ÇIKARMASANDA O ZATEN KANUNA (KURAN)KENDİLİĞİNDEN UYAR.ORTALIK İLİMLE DONANMIŞ AMA AHLAK EDEB VE KURANIN ÖZÜNDEN GAFİL CİLTLERLE KİTAP TAŞIYAN MERKEPLERLE DOLU.

Avatar
hacıbey 2014-06-06 15:14:56

Kardeşim o zaman emekliliğe yaş şarti getirsin ben 29 sene calişmişim emekliliği yeni hak etmişim rotasyonla bize emekli olmamiz için gözdağ veriyorlar ben bu yaşta göçebelikmi yapacam diyanet bu uygulamadan bir an önce vazgeçmelidir gönüllülükle becayiş olabilir

Avatar
adalet 2014-06-06 20:15:27

adaletin bu mu dünyaaaaaaaaa

Avatar
Farzetki 2014-06-06 20:32:11

Siz içimizdeki pislikleri temizleyin diyanet işini bilir

Avatar
veli hikmet 2014-06-06 21:53:13

neden beş yılın üstündekilere rotasyon olmasın anlamadım. fazla görev yapan yerinde sevilir, icraatı vardır falan gibi olumlu bahaneler söylüyorsanız, o zaman bırakın rotasyon demeyi herkes fazla görev yapsın ve sizin dediğiniz, o olumlu işleri yapıp sevilsin. derler ya özrü kabahatinden de beter. diğer maddelere genelde katılıyorum. müftülerden kesinlikle alınmalı. zaten bu sorunun başında da onlar var. inşallah hayırlısı olur.