Diyanet, başarılı çalışan istiyorsa İLİTAM’ı acilen çözmeli!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Baytaktutar, Genel Başkan Yardımcıları Osman Aydın, Mehmet Yaman, Hacı Bayram Gür Erzincan İl Divan Toplantısına katıldılar.

Diyanet, başarılı çalışan istiyorsa İLİTAM’ı acilen çözmeli!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Baytaktutar, Genel Başkan Yardımcıları Osman Aydın, Mehmet Yaman, Hacı Bayram Gür Erzincan İl Divan Toplantısına katıldılar.

01 Haziran 2015 Pazartesi 14:50
Diyanet, başarılı çalışan istiyorsa  İLİTAM’ı acilen çözmeli!
 
Bayraktutar  ‘DİB Başarılı çalışan istiyorsa  İLİTAM’ı acilen çözmeli’
 
Toplantıda konuşan Genel Başkan Mehmet Bayraktutar ‘ Madde ile mana arasında erdemli bir sığınak olan vicdan ve haya çerçevesinde sendikacılık yapıyoruz’ ifadelerini kullandı.
 
Son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırılara da değinen Bayraktutar şöyle konuştu; ‘İşin aslını iyi bilmek gerekiyor. Türkiye’yi Diyanet’den ibaret sayarcasına  tek saldırı alanı olarak Başkanlık  hedef alınmıştır. Bunun görünen  ve görünmeyen sebepleri var. Görünen sebepleri Dünyada İslam devletlerini sahiplenen, adını dahi duymadığımız ülkelerde İslam ve kardeşlik meşalesi  yakan din görevlilerinin varlığından rahatsız olan bir kesim var. Bu kesim Türkiye’de yüzde birlik bir kesim olsa da sesleri çok fazla çıkmakta. İftira atmanın, yalan beyanlarda bulunmanın vebalini göz ardı eden bu kesim, Diyanet İşleri Başkanlığının  hizmetlerinden son derece rahatsız olmakta. Onlara göre Osmanlının torunları uyanıyor. Onlara göre bu ecdat  torunlarının uyanmamalı.  İslam devletleri dinsiz, batı hegemonyasıyla hayatlarını sürdürmeliydi. Onlara göre Türkiye’de İslam unutturulup çağdaşlık adı altında İslam Batılaşmalı, Batılılaşmalıydı.
 
Görünmeyen sebebe gelince Bunları isteyenler geçmişten bu yana satılmış olan maşalardı, ve biz bunların farkındaydık. Onlara göre İslam uyanışa geçti ve Türkiye İslam devletlerinin ihtiyaç duyduğu tek devletti, işte tam bu noktada Diyanete saldırmak, İslam’ı itibarsızlaştırmak onlar için  meşrulaştı ifadelerini kullandı.
 
Uyanık, Okuyan bir toplum olmanın gereğine değinen Bayraktutar konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bizler okuyan, uyanık bir nesil olmalıyız. Bizler sanatı bilen, felsefeyi bilen, biyoloji de, kimyada, fizikte yüce yaratıcının sonsuz güzelliklerini anlayan ve anlatan din görevlileri olmalıyız. İşte tam bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları için istediğimiz İLİTAM’a ihtiyaç duymaktayız.  Okumak için din görevlilerine fırsatlar  verilmeli diyoruz. Hutbeyi dinleyen bir profesör de din görevlilerini anlamalı, her hangi bir birey de, bu sebeple eğitim olanaklarının her türlüsünden yararlanmış din görevlileri bizim ihtiyaç duyduğumuz  bir modeldir. Bu konuda kurduğumuz komisyon  ve Başkanlık çalışmalarını sürdürüyor. Biz burada şunu ifade etmeyi uygun görüyoruz, Başkanlık başarılı din görevlileri istiyorsa acilen İLİTAM konusunu da sonuçlandırmalı. Sendikamız üzerine düşen bütün çalışmaları yapıyor, yapmaya da devam edecektir. Bir an evvel bu konuyu da çözüme kavuşturmalıyız" dedi.
 
MBSTS ve sınavlar konusunda konuşan Bayraktutar konuşmasını şöyle sürdürdü; İlitam’dan yoksun, pratikte son derece iyi olan din görevlilerine, akademik sorular sorulmakta, YÖK tarafından hazırlanan bu sorular beklentisi yüksek olan içeriklere sahip, fakat bu konuda gerekli bilgi birikimi verilmediği için, Din görevlileri bu konuları cevaplayamamakta, burada başarısız olan kimdir; başarısız olan yıllarca ilitamla önümüzü açın diyen din görevlileri mi, yoksa  ne olursa olsun akademik dilimi anlaman gerekli diyen YÖK mü? Bundan önceki yıllarda  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sorular hazırlandığı için ekstra bir  ödeme yapılmazken, MBSTS sınavları için iki katını aşan ücretler ödenerek sınavlara girilmiştir. Din görevlilerinin özlük haklarında iyileştirme yapalım derken, adeta aldıkları ücretleri tırpanlamak iyi niyetli bir durum değildir. 40 TL ile verilen hizmet aniden 100 TL ye çıkıyorsa, zaten zor şartlar altında görev yapan din görevlisi kardeşimi son derece  etkilemektedir.
 
Çocukları okuyan, Lojman sıkıntısı yaşayan, Görev yaptığı camide hizmetlisi bulunmayan din görevlisi kardeşime ekstra yükler yüklemek hakkaniyet değildir. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında görev yapan  bütün personel için iyileştirmelerin olduğu, yolluk haklarında sıkıntının olmadığı, kırsal kesimlerde görev yapan kardeşlerimizin mahrumiyet, Ek gösterge, TCK 219 maddenin düzenlenmesi, D gurubu camilere atamalar gibi çok yönlü sıkıntıların bir an evvel çözüm  bulmasını istiyoruz’ dedi.
 
Bayraktutar;‘ Diyanet çatısı altında görev yapan Kuran Kursu Öğreticisinin öğretmen olarak bütün haklardan yararlanmasını, Hizmetlilerin  haklarının verilmesini, Boş duran kadroların bir an evvel doldurulmasını talep ediyoruz. Ücret karşılığı çalıştırılan personel için duyarsız olmanın  bir çözüm olmadığını, o kardeşlerimizin de işlerini en iyi şekilde yaptığını, gerek sınav yoluyla, gerek mülakat yoluyla  bu kardeşlerimizin de mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini’ ifade etti.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sami 2015-06-01 15:22:34

dgs gibi kolay bir sınavı kazanmayı başaramayanlarmı başarılı çalışan olacak
komik oluyorsunuz iyice :)))

Avatar
XX ilçesi diyanet-sen ilçe tem. yard. 2015-06-01 15:31:05

ne bu ilitamla zorunuz ey diyanet sen.dikey geçiş sınavında 4 paragrafı okuyamayan adam sınavsıv ilitamı kazanınca ilahiyatı nasıl okuyacak.ilahiyatın da suyu çıkacak bırakın hakeden kazansın,okusun. ve bilen ile bilmeyenin farkı olsun.beni zorla diyanetsen den istifa ettireceksiz bu ilitam yüzünden

Avatar
Rahmi ARABACI 2015-06-01 15:40:43

Diyanet işleri başkanlığının çok acilen çözmemesi gereken bir konu ve isterlerse bu sene kayıt dönemine eriştirebilirler.

Avatar
sevde inan 2015-06-01 15:43:06

Sacmalayip bos konusmada ustunuze yok.basarili din adami istiyorsan.personeline calismayi,calisarak bilgi sahibi olmayi ogretmelisin.her seferinde hazira konarak degil.armut pis agzima dus olarak degil.azmi calismasi basari olan zaten okuyor ilitamida kazaniyor.yuksek lisansinida.siz ilitami sinavsiz hale getirerek vasifsiz bi cok insani bir yerlere getirmeye calisarak.gercek hak sahiplerini yok sayiyorsunuz..7000 bin vasifsiz fahri leri kadroya aldiginiz gibi.simdi onlari egitmekle ugrasiyorsunuz..

Avatar
hacı bayram hoca 2015-06-01 15:52:39

Rahmi hocam ilitamın acil çözümü konusunu canı gönülden destekliyorum.BERAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN..

Avatar
a.kadir ceylan 2015-06-01 16:11:48

Sayın sendika başkanı yök ü suçlayacağına keşke çuvaldızı camiamıza batırsaydı. Düşük not alıyorsak okumuyoruz ve çalışmıyoruz demektir.

Avatar
tek sorun 2015-06-01 16:23:29

Sayın yetkili! sendika yetkilisi! gundem değiştirip duruyorsunuz. tamam ilitam iyi olur ama,nakil sistemi yüzünden moralsiz olan personel icin de gündemi değiştir iseniz makbule geçer kandiliniz mübarek olsun

Avatar
Fatihin Fedaisi 2015-06-01 18:06:11

Diyanet yan gelip yatma yeri değildir. fakülte okumak isteyenler çalışsınlar kazansınlar. Okusunlar. yok öyle 3 kurusa beş köfte