Diyanet Bir Sen'den Camiler ve Din Görevlileri Haftası Mesajı

Diyanet ve Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Diyanet Bir Sen) Başkanı Hasan Türüt, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle açıklama yaptı.

Diyanet Bir Sen'den Camiler ve Din Görevlileri Haftası Mesajı

Diyanet ve Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Diyanet Bir Sen) Başkanı Hasan Türüt, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle açıklama yaptı.

02 Ekim 2017 Pazartesi 08:41
Diyanet Bir Sen'den Camiler ve Din Görevlileri Haftası Mesajı
banner283


Diyanet ve Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Diyanet Bir Sen) Başkanı Hasan Türüt Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Din Görevlilerin haftasını kutlarken Camilerin toplum nezdindeki önemine değindi. 

Türüt, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın önemine binaen Peygamberimizden örnekle hayattın merkezinden çıkarılıp işlevsizleştirilen camilere dikkat çekti. 

Hasan Türüt’ün gündeme damga vuran açıklamaları şu şekilde: “Peygamberimiz(as) Medine’ye Hicret ettiği an kendi evini inşa etmezden önce ilk olarak mescid yapımına girişmişti. Yine hicret esnasında da Peygamberimiz (as) uğradığı Kuba’da ilk mescidi inşa etmekle Müslümanlara en büyük mesajını vermiştir. 

Düşünebiliyor musunuz? Yolculuk esnasında dinlenip yola devam etmek yerine Peygamberimiz ilk iş olarak yolculuk esnasında dahi mescid inşasıyla meşgul oluyor. Her ne kadar yapılan mescid bu günkü anladığımız anlamda şaşaalı ve debdebeli değilse de çevrilen avlusu ve ayrılan alanıyla bir semboldür. 

Peygamberimizin mescitlere bu kadar önem vermesinin nedenini hayatına baktığımız da daha net olarak görüyoruz. Ömrünün önemli bir kısmını mescitte geçiren Peygamberimizin mescidi hayatın tam ortasına yerleştirdiğine şahit oluyoruz. 

Mescitler öncelikle Peygamberimizin hayatında bir mabet görevini ifa ediyor. Zengininden fakirine, zencisinden beyazına her renk ve gruptan insanın bir safta bir araya gelip statü farklarının ortadan kalktığı toplumsal birlik ve beraberliğin ibadet üzerinden sağlandığı yerler. 

Daha sonra Peygamberimizin hayatında mescitlerin bir yönetim merkezi görevini ifa ettiğini görüyoruz. Devlet yönetimine dair savaş kararları ve ordunun teçhizi, elçilerin kabulü, mali ve sosyal işler, davaların görülmesi, hazinenin muhafazası gibi tüm işler mescitte görülmekteydi. 

Mabet ve devlet yönetim işlerinin yanında mescitler Peygamberimiz için ayrıca ilim ve kültür merkezi olarak değerlendirilmişti. Peygamberimiz mescidin yanına inşa ettirdiği Suffe ile ilim merkezlerinin mescitlerle iç içe olmasının örneğini bize göstermiştir. 

Ecdadımız tarih boyunca Peygamberimizin bu mirasına sahip çıkarak mescit merkezli saraylar inşa etmiş, hastaneden üniversiteye varıncaya kadar kapsamlı külliyeler oluşturarak hayatın merkezine camiyi oturtmuştur. Aynı şekilde din görevlileri de camilerle paralel bir şekilde toplumda saygı ve hürmetle karşılanmıştır. 

Ne yazık ki günümüz mescitleri/camileri hayatın merkezinden çıkarılmış beş vakit namaz kılmaktan başka tüm işlevlerinden mahrum bırakılmıştır. Bunun sonucu olarak İslam toplumunda namaz ve diğer ibadetlerde toplumsal bir gevşeme olduğu gibi camide bir araya gelemeyen Müslümanların farklı grup ve yapılarda bir araya gelerek bölündüğünü görüyoruz. 

Temennimiz camilerin eski dinamik yapısına kavuşması. Bunun için biz din görevlilerine ve Diyanet’e büyük görevler düşüyor. Yeni cami modelleri üzerinde çalışılması gerektiği gibi din görevlilerinin de camiyi bulundukları beldenin merkezi haline getirmesi gayretinde olmasını arzuluyoruz. 

Camilerin tıpkı Allah Resulü’nün zamanında olduğu gibi hayatın merkezinde yer alması dileğiyle Diyanet ve Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası olarak Diyanet camiamızın Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutluyorum.”
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2017-10-02 12:37:36

gündeme damga mi vurmuş? güldürmeyi̇n adamı. herkes egosunu tatmin etmenin peşinde. ne büyüyorlar ne de bir araya geliyorlar. şu masa ve kasa ne meret bir şeymiş böyle.

Avatar
imam ali 2017-10-02 11:29:47

durmak yok yola devam.baskanim..saygilar

Avatar
Maksut Yılmaz 2017-10-02 16:07:20

Ağzına sağlık muhterem başkanım