Diyanet bu haksızlığa son vermeli!

Diyanet Din ve Büro Görevlileri Sendikası (DinBüro-Sen) Genel Başkanı Hüseyin TURAK ile murakıpların sorunları hakkında yaptığı açıklamada; Kur’an Kursu Öğreticileri, Din Görevlileri ve diğer Müftülük memurlarının bilmeleri gereken bazı bilinmeyenler üzerine dikkat çeken Başkan TURAK açıklamasına; sanırım gerçekleri söylenme zamanı gelmiştir diyerek ...

Diyanet bu haksızlığa son vermeli!

Diyanet Din ve Büro Görevlileri Sendikası (DinBüro-Sen) Genel Başkanı Hüseyin TURAK ile murakıpların sorunları hakkında yaptığı açıklamada; Kur’an Kursu Öğreticileri, Din Görevlileri ve diğer Müftülük memurlarının bilmeleri gereken bazı bilinmeyenler üzerine dikkat çeken Başkan TURAK açıklamasına; sanırım gerçekleri söylenme zamanı gelmiştir diyerek ...

02 Eylül 2015 Çarşamba 14:23
Diyanet bu haksızlığa son vermeli!
DİYANET BU HAKSIZLIĞA SON VERMELİ

Diyanet Din ve Büro Görevlileri Sendikası (DinBüro-Sen) Genel Başkanı Hüseyin TURAK ile murakıpların sorunları hakkında yaptığı açıklamada; Kur’an Kursu Öğreticileri, Din Görevlileri ve diğer Müftülük memurlarının bilmeleri gereken bazı bilinmeyenler üzerine dikkat çeken Başkan TURAK açıklamasına; sanırım gerçekleri söylenme zamanı gelmiştir diyerek bilinmeyen gerçekleri şu şekilde belirtmiştir.

Bilindiği üzere 633 sayılı kanununun 12. maddesinde Murakıpların denetim yetkisinden bahsedilmiş ancak soruşturma yetkisinden bahsedilmemiştir. Murakıplar, yönetmelik ile ön inceleme, inceleme veya soruşturmaya yetkili kılınmışlardır. Dolayısıyla Murakıpların kanundan kaynaklanan soruşturma yetkileri bulunmamaktadır. Soruşturmacı ile soruşturulan arasında herhangi bir ihtilafın bulunmaması gerekmektedir. İhtilaf olduğu zaman İdare Mahkemesince verilen disiplin cezası usul yönünden iptal edilmektedir. Bununla ilgili Danıştay kararları mevcuttur. Örneğin; Murakıplar, denetimini yaptıkları imam ve müezzinlerden bile daha az maaş alarak görev yapmaktadırlar. Bu duruma göre Murakıplar, kendilerinden fazla maaş alan Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım hakkında soruşturma yapamazlar. Hali hazırda, Müftülük Murakıpları, Diyanet İşleri Başkanlığının taşra teşkilatının denetim elemanı olarak ön inceleme ve soruşturma hizmetlerini yerine getirmektedirler. Murakıbın kendisinden daha fazla maaş alan memur hakkında soruşturma yapması, imamın cemaate abdestsiz namaz kıldırması gibidir. Abdestiz kıldırılan namazın kazası mümkün fakat yetkisiz yapılan soruşturmanın kazası mümkün değildir. Zira, İdare Mahkemeleri bu tür soruşturmaları yeniden yapılması için geri göndermiyor, verilen cezayı hükümsüz kılıyor. Murakıplar tarafından yürütülen soruşturma sonucunda ceza alan binlerce Din Görevlisi ve Müftülük çalışanı vardır. Bu tür dosyalar çoğunlukla pürüzlüdür.

İtiraz süresinde (verilen cezanın tebliğ tarihinden itibaren 60 gün) başvurulduğu takdirde İdare Mahkemesince verilen disiplin cezası usul yönünden iptal edilir. Davanın kazanılması durumunda yargılanma giderleri ve vekalet ücreti davalı idare üzerinde bırakılır. Mağdur olunduğunda ayrıca tazminat hakları doğmaktadır. Açılan bu tür davalardan dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımız yüksek meblağda maddi bakımından zarara uğrar. Burada asıl haksızlık, bin bir zahmetle Murakıbın hazırladığı soruşturma raporuna istinaden idarece memura verilen disiplin cezasının maaş farkı yönünden yetkisiz kılındığından İdare Mahkemesince usul yönünden iptal edilmesidir. Maalesef, bu haksızlığa Diyanet İşleri Başkanlığımızın sebep olarak gösterilmesi bizleri çok üzmektedir. Sonuç olarak; Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, davalar açılmadan ve Kurumun daha fazla zarara uğratılmadan bir an önce Kanun Hükmünde kararname ile de olsa mevcut olan Murakıplara Diyanet İl Müfettişliği unvanı verilmek suretiyle statü, özlük ve mali haklarında iyileştirmeler yapılarak bu haksızlığa son vermelidirler. Bizden hatırlatması. Asla ve asla Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın zarara uğramasını istemeyiz diyerek sözlerini tamamladı.


 
Anahtar Kelimeler:
Sendika
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.