Diyanet Camiası Hizmet İçi Eğitim Kurslarından Rahatsız mı?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen Hizmet İçi Eğitim Kurslarının din görevlilerine zulüm haline geldiğini söyleyerek yazılı basın açıklaması yaptı.

Diyanet Camiası Hizmet İçi Eğitim Kurslarından Rahatsız mı?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen Hizmet İçi Eğitim Kurslarının din görevlilerine zulüm haline geldiğini söyleyerek yazılı basın açıklaması yaptı.

29 Aralık 2014 Pazartesi 22:52
Diyanet Camiası Hizmet İçi Eğitim Kurslarından Rahatsız mı?

Açıklamasında, din görevlilerini mesleki olarak yeterli hâle getirebilmek için düzenlenen kursların bezginlik ve yılgınlık yaptığını söyledi. Şenocak, açıklamasına şöyle devam etti: Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye genelinde zaman zaman Hizmet İçi Eğitim Kursları düzenliyor. Özellikle din görevlilerine yönelik düzenlenen bu kurslar uzun bir süreyi kapsaması nedeniyle adeta zulme dönüşüyor.

Hizmet İçi Eğitim Kurslarının amacı, hizmette verimliliğin artırılması ve din görevlilerinin görevlerinde başarılı olmalarının sağlanmasıdır. Nitekim din görevlilerinin mesleki bilgilerinin artırılarak başarılı olmalarının sağlanmasını Din-Bir-Sen olarak destekliyoruz. Ancak bu program planlanırken din görevlilerinin motivasyonunun bozulmaması gerekir. Şu an yürütülen, planlanan Hizmet İçi Eğitim Kursları, din görevlilerini kara kara düşündüren bir süreç haline gelmiştir. Böyle bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir.Din görevlilerine Hizmet İçi Eğitim Kursu vereceğim diye görev yaptığı mahalden kilometrelerce uzak bir yere getirmeniz akla zarar bir uygulamadır. Çoluğundan çocuğundan uzak bir yerde eğitim vermeye kalkıyor, sonra da bunlardan başarı bekliyorsunuz. Böyle bir uygulama fayda yerine zarar getirir. Alanlarında zayıf olan, Müftülüklerin eğitime alınmasını tespit ettiği din görevlileri eğitime alınsın, ancak bunlar görev yaptıkları illerde bu uygulamaya tabii tutulsun. Aksi halde bu tür eğitimler din görevlilerine hem mali yük getirecek hem moral bozukluğu meydana getirecek hem dikkat ve motivasyonu bozulacağı için başarılı olamayacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı yıllardır bu tür eğitimleri düzenliyor. Hizmet İçi Eğitim programlarına katılan kursiyerler ailelerinden ayrılmak istemiyor. Bu konuda sendikamıza çok sayıda şikâyet geliyor.

Yeni göreve atananlar Hizmet İçi Eğitim Kurslarına alınsınlar. Ancak 20-30 yıl arasında hizmeti olanların mesleki bilgilerini artırmak amacıyla bu tür kurslara alınmalarını anlayamıyoruz. İlkokul öğrencileri gibi bu insanları kursa çağırıp sınava tabii tutmak uygun değil. 20 ve üzeri hizmet yılını dolduranlar bu tür uygulamadan rahatsız olduklarını ifade ediyorlar. ‘Senin öğrenciliğin hiç bitmeyecek mi?’ diye cemaatin dalga geçtiğinden yakınıyorlar.

Hizmet İçi Eğitim Kurslarına öğretici olarak katılanlara ücret ödenirken, bu kurslara kursiyer olarak katılanlara herhangi bir ücret ödenmiyor. Bu kursiyerler kilometrelerce uzaktaki başka bir ilde Hizmet İçi Eğitim Kursuna katılabilmek için yola çıktığı zamanda yol harcırahı ödenmiyor. Bu uygulamanın adil hiçbir yanı yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı, Hizmet İçi Eğitim Kurslarını planlarken, din görevlilerini ailelerinden ayırmadan, kendi bulunduğu ilde kursa katılmalarını sağlayarak ve 20 ve üzeri hizmet yılı olanları bu kurslardan muaf tutarak uygulama yapmalıdır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
berkant gizemli 2014-12-29 23:24:21

kursların geneli göstermelik ve başka amaçlara yönelik tertipleniyor. hiç bu gibi kurslara gerek kalmamalı .işe başlarken yapılmalıdır.cemaat ne yapacak kim ezan okuyacak ve kim namaz kıldıracak bunların birlikte hesap edilmesi gerekir.ankaradan yönetenler, köylerin durumunu anlayışla karşılamıyor.cemaat ne yaparsa yapsın dercesine iş yaptıklarını zannediyorlar....

Avatar
imam 39 2014-12-29 23:33:33

başkanım sesinizi duyan olurmu bilmem ama ben sizi sonuna kadar destekliyorum.Nisan 2014 te kursa gittim sınav yaptılar başarılı olduk neymiş bizimki 120 saatmiş diyanet 160 saat istiyormuş .şuanda tekrar aynı ekip kurstayız.

Avatar
muhammet ünal 2014-12-29 23:41:21

Teşekkürler şenocak hocam,25 yılını doldurmuş 30 yılını doldurmuş kişilere hala subhaneke okutmaya devam ediyorlar.Maksat kursiyerlere eziyet olsun öğreticilere iş ve harcırah çıksın.Dostlar alışverişte görsün.Ne bitti ne tükendi.

Avatar
Gariban imam 2014-12-29 23:42:47

Aynen katılıyorum.Vazgeçmiyecekseniz bari 3 haftaya indirinde şevkle ve severek bu kurslara katılalım. 32 senelik görevliyim. Bu kaçıncı hizmet içi kurs sayamıyorum artık.Birazda görevlilerinizin sesine kulak verin....

Avatar
abdullah 2014-12-29 23:45:29

Berkant gizemli beye katılıyorum gerçekten kurslar göstermelik sadece birilerine ek ders diğerlerinede yolluk ve yevmiye ödeyerek devleti zarara uğratmaktan başka birşey değil güya ezan kursu veriliyor ve bu ülkede milyarlar harcanarak minare yapılıyor ne minarelere çıkılıyor nede görevliler ezanı kendisi okuyor ezanı okumaktan aciz ettiğiniz imama birde ezan kursu veriyorsunuz amirlere kazanç kapısı olan memurlara zulüm olan bu kursların hesabının yarın Allah sizlerden soracak inşaallah bu kurslar gereksiz gereksiz eğer kurs verilecekse mutlaka eğitim merkezlerinde verilmeli ve gerçek değerlendirme yapılmalı bu kurslar ilçede ilçe müftüsünün ve görevlendirmeli imamların vereceği bir kurs değildir bu kursların verilme yeri eğitim merkezleridir.

Avatar
imam 2014-12-29 23:50:29

Şu kış gününde kar yağışının başladığı eğitim ve öğretimşn devam ettiği ve sin görevlilerinin çocuklarının da ya tsşımalı sistemle yada servis usulü okullarına gidip geldiği yada çocukkarını okula servis olmadığı için köylerde görev yapan din görevlileri kendileri sabah bırakıo akşam aldıkları şu kış günlerşnde bu görevli arkadaşkarı hangi akla ziyan bir ankayışka eğitime alınıyor bu ankaradaki büyğklerşmşz hiçmi taşra ve köylerde görev yapanları düşünmüyorlar. Bu hocaefendiler çoluk cocuğunu nereye kime bıraksınlar 40 45 gün aikesini düşünmeden nasıl eğitim yapsınlar el insaf ya bu eğitim değik din görevlisine zulumdür.Anjaradakş büyüklerimiz kendikerini bizim yerimşze koysunkar eğer onlar bu şekikde eğitim yaparız derlerse tamam bu işe bi çare mesala ilkaki yapılacaksa mahallinde yani ilçesinde yapılsın nedemek başka illerdeki wğitim merkezlerine göndermek Ellerini vicdanlarına koysunlar ya ben eşimş çoluk vocuğumu fağın başında kime vırakırım ya etmeyin eylemeyin dutun sesimizi

Avatar
sanki 2014-12-29 23:53:29

7yıldır görevdeyim hiçbir hizmet içi eğitim kursuna katılmadım ilçelerdeki vaizler verdi ancak anlamadım gitti benden evvel başlayanlar gitti daha bana sıra gelmemiş ne hikmetse

Avatar
o.h 2014-12-30 00:10:10

Kendi söylüyor kendi dinliyor diyanet kimseyi takmıyor