Diyanet İşleri Başkanlığı Özerk Olmalıdır

Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin DEMİRCİ, "Diyanet İşleri Başkanlığı Özerk Olmalıdır" dedi ve yazılı bir açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Özerk Olmalıdır

Diva-Sen Genel Başkanı Hüseyin DEMİRCİ, "Diyanet İşleri Başkanlığı Özerk Olmalıdır" dedi ve yazılı bir açıklama yaptı.

15 Aralık 2014 Pazartesi 13:30
Diyanet İşleri Başkanlığı Özerk Olmalıdır

08 - 10 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen 5. Din Şurasında alınan kararların 30. maddesinde yer alan “Diyanet İşleri Başkanlığını daha etkin ve verimli hale getirmek üzere Başkanlığın ilmî ve dinî özerkliğini güvence altına alan ve kamu tüzel kişiliği sağlayan bir düzenleme yapılmalıdır” yönündeki Karar, Diva-Sen’in sendikacılık alanında ne kadar isabetli görüşe sahip olduğunu göstermiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile beraber kurulan bir kuruluştur. Vatandaşların dini ihtiyaçlarını karşılamak ve ibadet yerlerini yönetmek amaçlı kurulan Diyanet, aynı zamanda bünyesinde görev yapan her kademedeki görevlilerin bütün ülkenin ortak değeri olmalarını sağlamaktır. Ancak değişen her iktidar döneminde en fazla siyasallaşan ve siyasi tasallut altında kalan maalesef Diyanet olmuştur. Özellikle Müftü, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticileri atamalarında devreye giren siyaset ile, yetkili sendikanın “iktidarın sendikasıyız, istediklerimizi yapmaz iseniz istediğiniz il’e müftü olamazsınız”, personele de; “sendikamıza üye olmaz iseniz istediğiniz yere naklen gidemezsiniz” gibi baskı ve tehditler oluşturması, mihrap ve minberin hakkaniyetini ihlal etmektedir. Eğer diyanetin ve diyanet çalışanlarının problemlerine köklü çözüm aranacaksa, kesinlikle diyanet işleri başkanı seçimle iş başına gelmelidir. Aksi halde siyasi otorite tarafından atanan Başkan, atayan siyasi otoritenin emri altında olacaktır. En bariz örnek olması hasebiyle zikredilen bu mevzudan hareketle Diyanet’in özerkleşmesi elzemdir. Kurum çalışanlarının oylarıyla seçilerek iş başına gelecek olan başkan, köy, ilçe ve illeri ziyaret etmek suretiyle; kendisini ve projelerini anlatacak ve destek isteyecektir. İşte o zaman ülkemizin en ücra yerlerinde görev yapan görevlilerin de hal ve hatırı sorulmuş, problemler yerinde tespit edilmiş ve kendilerine bir değer verildiği hissettirilmiş olacaktır.

Elhasıl, Diyanet İşleri Başkanı İmamların oyu ile iş başına gelmelidir.

Diva-Sen olarak 2007 yılından beri savuna geldiğimiz Diyanet İşleri Başkanlığının özerk olması bizim de en büyük hayallerimizdendir.

Kamuoyuna duyurulur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2014-12-15 15:23:40

Başkanım, sendikanızı anlatın ama hayal şeyleri söylemeyin lütfen. Bunun size veya bir başkasına zerre kadar faydası olmaz. Şu atamalarda yetkili sendikanın söylediğini iddia ettiğiniz hususlar izaha ve ispata muhtaçtır. Bunu bahse konu sendikayı iyi bilen birisi olarak söylüyorum. Kaldı ki şu ana kadar yetkili ve ya yetkisiz bütün sendikalar hizmet açısından aşağı yukarı aynı. Yani bir birlerinden çok da farkları yok. Hükümet bir iyileştirme yaparsa veya diyanet her hangi bir uygulamayı hayat geçirirse sendikalar mevcut durumdan kendilerine pay çıkarmak için biz yaptık diye afra tafra satmaktalar. Hadi göreyim sizi Diyanetin kabul etmediği onlarca sorunu çözüme kavuşturun da hizmet görelim. Örnek mi? Vaiz, Murakıp ve diğer fakülte mezunlarının ek gösterge meselesi. Hac ve Umre görevlendirmeleri gibi bir çok meseleyi ardı ardına yazarım ama konu ehlince anlaşıldı sanırım. Tamam Diyanet özerk olsun da sendikalaşmadaki yetki durumu iptal edilip hepsi muhatap alınmalı.

Avatar
kemal 2014-12-15 16:17:35

yillardir bas bas bagiriyoz kardesim baskanlik secimle olmali tam ozerk olmali yoksa agirligi olmaz hsyk ya bakin barolar birligine bakin...

Avatar
Erzurum'lu 2014-12-15 16:48:45

Boş konuşuyorsun kardeşim,yetkili sendika görevini gayet iyi yapıyor.Bu necip milletin %52 oyla iktidara getirdiği devlet büyüklerimizle gayet güzel ve koordineli çalışıyorlar.Ben şahsen yetkili sendikadan değilim, lakin adamlar iyi çalışıyorlar.Sabah namazlarına kalkmayan,gırtlağına kadar faize bulaşan imamlar var,onlar mı başkanı seçecekler.Güldürmeyin insanı lütfen.

Avatar
TALHA 2014-12-15 20:08:52

Sayın Genel Başkanım Diva sen üyesiyim ancak istifa etmeyi düşünüyorum.Neden mi Şube Müdürlüğü konusundaki Danıştay ve Mahkeme kararları ile ilgili hiç bir girişiminiz olmadı.Milli Eğitimin sendikaları daha fazla takip ediyor.Hakkın ve haklının yanında durmanız gerektiğini düşünüyorum.Mahkeme kararlarının uygulanmasının takipçisi olmanız geçte olsa bekliyoruz

Avatar
imam 2014-12-16 10:17:42

yetkili sendika sizde sadece üye kapmapeşindesiniz hiç biriniz rotasyonda. camilerin açık kalması vb hususlarda cılız sesiniz çıktı özellıkle sizden daha ses getirici daha aktif olmanız dileğiyle

Avatar
HALK ADALET 2014-12-16 10:59:30

kardeşim değişen ne olacak.....siyasetin torpili ve yetkisi sadece el değiştirecek....eskiden siyaset diyordu oluyordu...şimdide Diyanet işleri başkanı ve yöneticileri söyleyecek olacak.Farkı ne....siyaset daha gövenilir....tam yetki amirde olursa Allah muhafaza ezer geçer.Ama adalet gelsin....atama kriterleri şeffaf olsun...kimsenin hakkına hiç bir müdahale kabul edemeyen sistem geliştirilsin.Atmalarda....puantaj ve eğitim yeni atamalarda KPSS olsun.NE SİYASET NE BAŞKAN ADALET GELSİN.

Avatar
ebu zer 2014-12-16 12:22:57

sayın başkan !diyanet özerk olmadığı halde,belli bir A takımı kurulmus ve istedikleri sekilde atama yönetmelikler cıkarıyorlar.siyasi iktidara bir çok yalnışı söylememize ragmen, diyanetin, dini bir kurum olduklarını liyakatın kendileri tarafından takdir edilmesi hususunda beyan vedikleri ve malesef hükümetin bu dini kurum lafını yediği apaçık görülmektedir.özerk olması halinde diyanetin nelere kadir olacağını düşünmek bile istemiyorum.müftülerin zulmüne keyfi muamelelerine adam kayırmalarına kim karşı çıkacak.hayatımda bir tek müftü görmüşüm.merhum haydar hatipoğlundan başkada müftü görmedim.geri kalanlar müdürlük yapıyorlar.özerk olacagına diyanetin bastan sona reforme edilmesi,din görevlilerin namaz kıldırma memurluğundan alınıp irşad hizmetleri görevlisi olması ve bununla ilgili projeler düzenlenmesi lazım.Allah muhammed askına bir anket yapın bu ülkede,kaç kişi diyanetten memnun.wallahi ben daha memnun olanı görmedim.memnun olan warsada işi iyi gidenlerdir.

Avatar
nuri hoca 2014-12-16 15:52:19

değerli hüseyin hoca !bence siz diyanetin görmediği hakikakatları göstermelisiniz.hatta meydanlara cıkmalısınız.uzun yıllardır hem camide hem kuran kurslarda görev alan biriyim hatta biriyiz.yıllardır hafız öğrenci ve talebe yetiştiriyoruz.kuran kurs yeterlilik belgesi aldık.kuran kursu inşa ettik.yıllarca yeme içmeleri karşıladık.bin türlü sıkıntı yasadık ve sadece diyanete kadromuzun imamlıktan kurs hocalıgına cevirmelerini istedik.malesef ne bu hizmeti görüyorlar ne bu adaletsizliği giderecek sendika bulamadık.diyanet din görevlisi değil din gönüllüsü arıyordu.biz din gönüllüsü değilmiyiz.kuran kursuna atamamızı gerceklestirsinler ek ders ücretide vermesinler.isteyenin olsun..bence siz bu iş için uğraşın o sevabada ortak olun.meydanlara cıkın ilk gelen bizler olacaz.hadi çözün bu sorunu görelim