Diyanet Personelinin Toplu Sözleşme Talepleri Devlet Personel Başkanlığı’na Sunuldu

Yetkili Sendika Diyanet-Sen Toplu Sözleşme Taleplerni Devlet Personel Başkanlığı’na Sundu

Diyanet Personelinin Toplu Sözleşme Talepleri Devlet Personel Başkanlığı’na Sunuldu

Yetkili Sendika Diyanet-Sen Toplu Sözleşme Taleplerni Devlet Personel Başkanlığı’na Sundu

28 Temmuz 2015 Salı 10:03
Diyanet Personelinin Toplu Sözleşme Talepleri Devlet Personel Başkanlığı’na Sunuldu

Diyanet-Sen, 3. Dönem Toplu Sözleşme taleplerini Devlet Personel Başkanlığı’na iletti. Genel Başkan, Mehmet Bayraktutar ve yönetim kurulu üyeleri 2016-2017 yıllarına ilişkin Diyanet ve Vakıf Hizmetleri kolu çalışanlarının taleplerini içeren dosyayı Devlet Personel Başkanlığı’na teslim etti.
 
Mahrumiyet tazminatından fazla mesai ücretine, ek göstergeden sınavsız lisans tamamlamaya Diyanet Vakıf Hizmet kolunda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren öncelikli hizmet kolu taleplerimiz şöyle:
 
 
Madde 34. Cami Hizmetlerine Ek Ödeme
 
Cami görevlilerine (İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım) din hizmetlerinin dışında cami ve çevresinde yaptıkları bakım ve temizlik gibi benzer faaliyetler/hizmetler için ek ödeme oranı ve din hizmeti tazminatı 10 puan artırılır veya 120-TL maaşlara ek ödeme yapılır.
 
Madde 36. Mahrumiyet Yerlerinde Çalışan Cami Görevlilerine Ek Ödeme
 
Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan ve mahrumiyet bölgelerinde (kalkınmada öncelikli yörelerde) çalışan cami görevlilerinin ek ödeme oranı ve din hizmeti tazminatı 35 puan artırılır veya 400 TL maaşlarına ek ödeme yapılır. Anılan personele barınma ihtiyacının karşılanması için lojman sağlanır.


 
Madde 38. Fazla Mesai Ücreti
 
1. Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında çalışan cami görevlileri dahil tüm personele haftalık çalışma süreleri 40 saati geçtiği durumda, haftalık tatillerde görevlendirildiklerinde ve milli bayram günlerindeki çalışmalarına fazla mesai ücreti ödenir.
 
2. Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatında görev yapan tüm hizmet sınıflarında çalışan personele fazla çalışma sürelerine karşılık her saat için altı katı fazla çalışma ücreti ödenir.
 
3. Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatında görev yapan tüm hizmet sınıflarında çalışan personele yaptıkları fazla çalışmaları karşılığında ödenen ve 31.12.2015 tarihi itibariyle uygulanmakta olan Fazla Çalışma Ücretleri;
 
a) 01.01.2016 tarihinden geçerli olmak üzere % 8,
 
b) 01.07.2016 tarihinden geçerli olmak üzere ilave % 8,
 
c) 01.01.2017 tarihinden geçerli olmak üzere ilave % 7,
 
d) 01.07.2017 tarihinden geçerli olmak ilave % 7,
 
oranında olmak üzere artırılır.
 
4.Fazla çalışma karşılığında ödenecek ücret, fazla çalışma kapsamındaki bütün süreler dikkate alınarak ödenir. Fazla çalışma karşılığında ödenecek ücret; personel, gün ve/veya saat sayısı ile sınırlanamaz.

 
5.Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatında görev yapan tüm hizmet sınıflarında çalışan personele, ücreti ödenmeksizin fazla çalışma yaptırılamaz.
 
6.Fazla çalışma ücretinin ödenmesinde, hizmet sınıfı, görev, kadro unvanı, görev yapılan birim ve benzeri ölçütler kapsamlı ayırım yapılamaz.
 
7.Haftalık çalışma saatini aşan süreler ile günlük olağan çalışma saatini aşan süreler, fazla çalışma kabul edilir.
 
8.Kamu görevlilerine istekleri dışında haftada 10 saatten fazla çalışma yaptırılamaz.
 
9.Haftada 10 saati aşan fazla çalışmalar için ödenecek fazla çalışma ücretleri, fazla çalışma saat ücretinin bir kat artırımlı uygulanması suretiyle ödenir.
 
10.Kurumlarınca, hafta içi normal çalışma saatleri dışında ve hafta sonlarında düzenlenen hizmet içi eğitim, kurs, seminer, toplantı ve benzeri etkinliklere katılan personele fazla mesai ücreti ödenir.
 
11.Bu suretle ödenecek ücretler, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.
 
 
Madde 42. Ek Gösterge
 
1.Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden dini yükseköğretim mezunu olmak şartı aranmaksızın birinci derecede görev yapan tüm lisans mezunlarının ek göstergeleri 3000 olarak düzenlenecektir.
 
2.Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Genel İdare Hizmetler Sınıfında görev yapan ve yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan memurların ek göstergeleri bulundukları kadrolara göre değil eğitim durumlarına göre düzenlenir.
 
3.Din Hizmetleri Sınıfında Çalışanların dört yıllık yüksek okul mezunları için birinci derecede görev yapanlara 3000 ek gösterge, ikinci derecede görev yapanlara 2200 ek gösterge ve üçüncü derecede görev yapanlara 1600 ek gösterge rakamı uygulanır.
 
Madde 53. TCK 219. Maddesindeki Yasaklar
 
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 219. Maddesinin, din görevlilerini siyasi açıklamalarda bulundu şeklinde son derece suiistimale açık suçlamalarla karşı karşıya bırakarak mağdur eden ve temel hak ve özgürlüklere, din ve vicdan özgürlüğüne ve fikir özgürlüğüne aykırı olduğu tartışmalarına neden olan hükmü kanun metninden çıkarılacak veya bu sakıncaları bertaraf edecek şekilde değiştirilecektir.
 
Madde 54. Müftülere Resmi Nikâh Yetkisi
 
Vatandaşların nişan ve düğün törenlerinde davet üzerine görevi gereği dualar okuyan pek çok din görevlisini sanık durumuna düşürerek mağdur eden yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi amacıyla müftülere de resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacaktır.
 
Madde 56. Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı (İLİTAM)
 
İlahiyat ön lisans programını bitiren Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınır.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali 2015-07-27 18:40:15

madde 56 yapın başka bişey istemem

Avatar
namzet 2015-07-27 19:02:10

bunların hepsi haklı ve yerinde taleplerdir ama ÖZELLİKLE FAZLA MESAİ ÜCRETİ HAFTALIK TATİL HAKKI GEÇ KALINMIŞ ELDE EDİLEMEYEN DİĞER MEMURLARIN SAHİP OLDUĞU AMA SADECE İMAMALARIN OLMADIĞI BİR HAKTIR SENDİKA BU İSTEĞİ SONUNA KADAR ISRARCI BİR ŞEKİLDE SAVUNMALI VE BU AĞUSTOS AYINDA ELDE ETMELİDİR

Avatar
Fatma ÖZKAN 2015-07-27 19:16:19

Hani fahri kkö öğreticiler kadroya alınacak dı

Avatar
madde 56 2015-07-27 19:38:32

Madde 56 yeterli

Avatar
Diyarbakır v imamlari 2015-07-27 19:52:37

Değerli yetkililer niye vekillere bi hak istememiş siniz zaten devlet ancak haviz alabilir çünkü onlarda çoğunluğu türkler medreselere de bişey vermemişler çünkü onlarda kurt ler bukadar haksızlık olmaz yeter artık.

Avatar
Vekil.. (üvey evlat) 2015-07-27 19:54:54

HANİ VEKİLLER?

Avatar
rumeysa 2015-07-27 20:07:47

FAHRİ ÖĞRETİCİLER İÇİN NE YAPILDI HAKKIMIZ HARAM OLSUN YİNE KANDIRDINIZ BİZİ :((

Avatar
imam 2015-07-27 20:41:13

ilitam bir türlü çözülmüyor