Diyanet-Sen'den Diyanet çalışanlarını ilgilendiren açıklama

Türkiye’nin en büyük din görevlileri sendikası Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı Antalya’da gerçekleştirdi.

Diyanet-Sen'den Diyanet çalışanlarını ilgilendiren açıklama

Türkiye’nin en büyük din görevlileri sendikası Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı Antalya’da gerçekleştirdi.

22 Şubat 2016 Pazartesi 17:29
Diyanet-Sen'den Diyanet çalışanlarını ilgilendiren açıklama

Bayraktutar: Gayemiz Ümmetin Derdiyle Dertlenmektir

Türkiye’nin en büyük din görevlileri sendikası Diyanet-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı Antalya’da gerçekleştirdi. 81 İl Şube Başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar; ‘‘Bu ümmete hizmet etmek için varız, gayemiz ümmetin derdiyle dertlenmektir’’ ifadelerini kullandı.

Bizler Sizlerin Emrindeyiz

Bayraktutar; ‘Diyanet-Sen’in 81 İlde ve tüm ilçelerde teşkilatlanmasını tamamladığını hatırlarak “En ücra köylerde bir din görevlisinin derdi size ulaşmışsa, o dertle dertlenmek sizin boynunuzun borcudur. Teşkilatçılık sıkıntıları dinlemek ve çözüm arayışı içerisine girmektir. Bugün her hangi bir yerde bir şube başkanım üyesinin sorunlarıyla karşılaşmışsa, o sorunu çözmeyi öncelikli gaye olarak çözmeye çalışmalıdır. İçinden çıkılamaz bir durum söz konusu ise, üyelerinin hizmetinde olan genel merkeze bu konu aktarılmalıdır. Diyanet-Sen’in aidiyet duygusunu tamamlaması direk çalışmalarına yansıyacaktır. Sizler bulunduğunuz yerlerde size mensup olan üyelerinizin nasıl emrindeyseniz, bizlerde sizlerin emrindeyiz’ dedi.Bugün Dünyayı Kana Bulamak İsteyenler İslamı Kullanıyor

Bayraktutar; bu gün Ortadoğu’da oynanan oyunun merkezinin Türkiye olduğuna dikkati çekerek “Dünyanın aç gözlüleri geçmişten bu güne İslam’ın ekonomisine, İslam mensuplarının birlikteliğine kasıt içerisindeler. Bugün eğer ki Suriye sorunsa hedef Türkiye’dir. Bugün eğer ki hedef İslam dünyasıysa, Hristiyan birliğine tehdit yine Türkiye’dir. Bunu bütün dünya çok iyi bilmektedir. Rusya’nın dünyaya güç gösterisi yapması, ve Türkiye’ye karşı diş bilemesi geleceğin güçlü ülkesini işaret olarak göstermektedir.Hristiyan birlikleri dün Haçlı Avrupa’sında nasıl bir olmuşlarsa, bugün dünyanın güvenliğini sağlama gayretinde olduğunu söyleyen NATO bile meselenin Türkiye olduğunu görmekte ve yalnızlaştırma hevesine girmektedirler. Burada bizim anlamamız gereken tek gerçek bizim bizden başka dostumuzun olmadığıdır.” İfadelerini kullandı.Çukurlara Hendek Demeyin

Ülkemizi kan gölüne çevirmek isteyenlerin Doğu bölgelerimizde meseleyi Kürt siyaseti üzerinden meşrulaştırma derdinde olduklarını belirten Bayraktutar şöyle devam etti: “Esas dertlerinin Kürtler üzerinden Hristiyanlara hizmet etmek olduğu apaçık ortadadır. Doğu bölgelerinde ölen terör mensuplarının boyunlarındaki haç ve Davut yıldızları mensubiyetlerini apaçık göstermektedir. Şube başkanımın dediği gibi, oradaki çukurlara hendek denilmemeli, hendek ifadesi peygamberimiz dönemindeki mücadeleyi bu zulüme malzeme yapmaktır.PKK’ya Destek Veren İmam Değil SAHTEKARDIR

Diyanet Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Kürt halkı, dini hayat konusunda taviz vermeden dinini yaşayan bir cemaattir. Bir terör örgütüne destek olmak konusunda imamların etkin rol oynayacağını aklımdan bile geçirmek istemiyorum. Eli kanlı terör örgütü halk üzerinde etkili olmak için imamlara baskı yapabilir. Ama bu zamana kadar PKK’dan yana tavır koymuş sözde imamların örgüt tarafından satın alınmış sahtekarlar olduğu ortaya çıkmıştır. Diyanet görevlileri içerisinde PKK’ya destek verenlerin olacağını düşünmüyorum. Benim hiçbir meslektaşım PKK gibi insanlığa kast eden, Allah’tan korkmadan kundaktaki çocukları öldüren bir örgüte destek veremez. İlahi kitabın anlatıcısı olan imamlarla terör yan yana dahi gelemez. Ama bahsettiğim sahtekarlara fırsat vermemek için bütün Türkiye’de olmak kaydıyla imamların iyi yetiştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.


Son Kez Kadro Israrımız Sürecek

Bayraktutar; ‘Diyanet alanında cüzi rakamlarla görev yapan, kadrolularla aynı özelliklere sahip olan Fahri ve Vekil kardeşlerimiz için kadro talebimiz devam edecektir. Biz yeni ortaya atılmış birşeyden bahsetmiyoruz. Biz siyasilerin verdiği sözleri ısrarla kendilerine hatırlatıyoruz.Bu çocuklarımızın yetersizliği konuşulacaksa bunu konuşalım, bu çocuklarımızın eğitim durumları konuşulacaksa bunu da konuşalım. Ama kadrolu olanlar gibi bütün riskleri sırtlanan bu kardeşlerimiz alnının akıyla bu görevleri icra edebiliyorsa, bunun mantık ve izahı olmalı. Bunun devlet büyükleri tarafından cevaplanacak bir yanı olmalı. Bu ülkede kuranı öğreten, imamlık yapan kardeşlerimiz adeta sigortasız çalıştırılıyor, günlük aldıkları paralar yirmi lira civarı, biz bu konuda son bir kez kadro talebimizi yineleyerek gereğini yapmalarını istiyoruz. Sendikamıza sürekli ziyarette bulunan Türkiye’de görev yapan bütün fahri ve vekillere bu konunun savunucusu olacağımızın sözünü verdik. Artık yetkililerin son kez bu sesi duymasını istiyoruz’ dedi.


Onların Derdi Fitne Çıkarmak

Bazı sendikaların eridiğine dikkat çeken Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar; Bu sendikalar hizmetsizliklerini iftiralar ile yıkama gayretindeler. Bir sendika çıkmış Memur-Sen Genel Başkanının Diyanet lavedilsin dediğini söylüyor. Burada fitneye sebep olan bu kişileri kınıyoruz. CNN’ de 2 Şubat tarihinde programa çıkmış olan genel başkanımızın videosunu tekrar seyretmelerini kendilerine tavsiye ederiz. Programın tamamında yeni bir anayasa için herkesin konuşması gerektiğini söyleyen, demokrasi için gerekli olan bu duruşun farkındalığından bahseden Genel Başkanımızın Diyanet alanında hiçbir kelime sarf etmediği ortadadır. Yalan hikayelere önce kendilerini inandıran bu kişiler sonra da bu tarz fitnelere halkı inandırma derdine düşüyorlar. Sendika olarak erimelerini bir türlü durduramayan bu kişilerin “nerde yanlış yapıyoruz” diye durup düşünmeleri gerekirken Türkiye’nin genelini Diyanet’e şikayet etmeye kalkışmaları manidardır. Sorunun Türkiye’de olmadığını, kendilerine dönüp bakmaları gerektiğini tavsiye ediyorum’ dedi.


Bizim Kervan Yürüyor Kim Ne Derse Desin

Bayraktutar; ‘Ümmetin derdiyle dertlenen bu kervan yürümeye devam edecektir.” Diyerek sözlerine şöyle devam etti: Diyanet-Sen sorunların üstesinden gelmeye devam edecektir. İlitam konusunda gerekli çalışmaların meyvelerini de bu kervan alacaktır. Fahri ve Vekillerin kadro talebinde de her zaman bu kardeşlerimizin yanında olamaya devam edeceğiz. Diyanet’i basına çıkıp güvensizleştirmek isteyen bu zihinlere buradan bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Bu Diyanet bizim, bu müftüler, bu imamlar, bu murakıplar, bu Kur’an kursu hocaları, bu şefler, bu hizmetliler bizim. Kısaca bu Diyanet bizim.

Rotasyon konusunu bir yerlere mal etmeye çalışanlar dün neredeydi. Biz bu konuların savunuculuğunu yaparken, Göçebe din görevlisi olmak istemiyoruz derken, onlar kapalı kapılar arkasında meslektaşlarını şikayet ediyordu. Rotasyonu KİK görüşmelerinde ilk ortaya atan sendikanın Diyanet-Sen olduğunu söyleyen bu insanlara yine bir tavsiyede bulunmak istiyorum.Diyanet-Sen şeffaf bir sendikadır ve bizim bütün görüşmelerimiz kamuoyuna mal edilmiş şekildedir. İsterlerse masa başı klavye delikanlılığı yerine,bizim kararlarımızı ve taleplerimizi incelemelerini kendilerine tavsiye ediyorum. Yarın Rotasyon konusunda Din görevlilerinin huzursuzluğuna sebep olacak bir durum oluşursa, bir yerlerde bazı sıkıntılar ortaya çıkarsa biz bu durumları yine başkanlığımızla istişare edebilecek olgunluktayız. Çünkü biz 75 Bin üyesi ile hiç kimseye alternatif olmadan, haklarımızı savunma gayretinde olan Büyük bir sendikayız…

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fahri 2016-02-22 18:33:55

Allah razı olsun 5 yıldır fahrıyım.önlisans 78 puanla beklıyorum.ben bu vazifeye kadroda layık deılsem hiç verılmesın bu vazifenın fahrı ve kadro dıye ayırmayın artık

Avatar
KKÖ 2016-02-22 21:58:17

sayın diyanet sen başkanı ve yetkilileri kadrolu kkö ler mebdeki öğretmenlerden daha düşük ek ödeme ücret alırken ek göstergesi düşükken siz fahrilerden söz ediyorsunuz. o zaman kadrolu kköler yerine fahrileri üye yapın da aidatları da bi zahmet onlardan tahsil edin!

Avatar
baskan 2016-02-22 22:01:35

Diğer sorunlar konusulmadimi yoksa buraya yansımadı acaba ilitam lojman kiralar i vb birçok mesele

Avatar
Kapadokya 2016-02-23 06:15:26

Sayin başkanım rotasyon kaldırıldı imamlarimizi göçebelikten kurtardık diye mesajlar atiyordunuz seçim malzemesi olmuştu ne oldu 32. Muftuler toplantısında tekrar gündemde. Bizler saf değiliz hele birilerinin oyun topu hiç değiliz. Mühür kimdeyse kıral o oyunu oynanıyor. Bizede geçer inşAllah o mühür.

Avatar
rizeli imam 2016-02-23 09:08:30

başkan bey 32.il müftüleri toplantısında bu rotasyon yine gündeme gelmiş Allah aşkına bişey yapılacaksa görevli personelin rızasına bakılsın rotasyonu isteyen varsa onlar havuza toplansın rotasyon onlara yapılsın müslümanlar işte bole zarar görüyor sevgisizliği yerleştirme peşinde olanlar birlik beraberliği bozmak isteyenlere duyurulur

Avatar
fikrethoca 2016-02-23 10:07:46

biz kırk kişiyiz birbirimizi iyi biliriz derler ya, boş lafı bırakın da rotasyondan ne haber, siz onu söyleyin.

Avatar
Musa Balcı 2016-02-23 16:43:06

EY hoca lar ey insanlık yapılan her hayırlı işe duâ ciyiz göreviniz olsa bile, şahsi bir şey demiyorum. Türkiye de cami derneklerinin yediği para lojman siz camii birakmadigi gibi diyanet in istediği bütün sosyal projeleri her camide uygulanır hale getirir.
Sendika mız dernekler işini cozmedikce davaciyim. Büyük mahkeme de, ALLAH hayırlı işlerde yardimci nız olsun

Avatar
Eray Koral 2016-02-23 23:35:05

Rotasyon kesin olmalı ilk gördüğüm vekile önerge yapması için söyleyeceğim Başbakanlığa yazacağım Cumhurbaşkanlığı na yazıcam bir süre sonra şevk yitiriliyor insanlarla yüze geliniyor ve herkes bilgilerini değişik yerlerde değişik kişilere aktarmali aynı şey okul müdürleri icinde geçerli