Diyanet-Sen'den maksadını aşan sözlere tepki!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar İstanbul’da üyeleri ile bir araya geldi.  Son zamanlarda yaşanan olayları değerlendiren Bayraktutar; ‘ehli sünnetin hiç kimsenin tekelinde olmadığını söyledi.

Diyanet-Sen'den maksadını aşan sözlere tepki!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar İstanbul’da üyeleri ile bir araya geldi.  Son zamanlarda yaşanan olayları değerlendiren Bayraktutar; ‘ehli sünnetin hiç kimsenin tekelinde olmadığını söyledi.

01 Kasım 2017 Çarşamba 23:25
Diyanet-Sen'den maksadını aşan sözlere tepki!
banner283

Müslüman bir ülkede Diyanet işleri Başkanlığı gibi uluslararası hizmetler sunan kurumumuz için;  Diyanet eşittir hiyanet demek, hutbeden,minberden, kurandan, kelamdan nasiplenmemiş kimse demektir. İlmi, dini çalışmalarla en az 80 milyonu besleyen başkanlığımız için sarfedilen bu söylemler maksadını aşmıştır’ dedi. 

Bayraktutar; Müslüman bir ülkede farklı etnik gruplara yaşama alanı bırakmayan tekfirci zihniyetlerin kaybettireceği tek şey kırmak-incitmek- yıpratmaktır. Bunu çok iyi bilen ve tetikte bekleyen şer odakları bu soruşturmanın neticesini kavga zeminine dönüştürmek adına her türlü yolu denemektedir. Unuttukları en büyük gerçek ise Diyanet İşleri Başkanlığı ile Başkanlık personelinin arasına girmelerine hiç kimsenin izin vermeyecek olmasıdır. İslamın en geniş ve kucaklayan vüsatini, sınırlara hapsederek kendileri gibi düşünmeyenleri ehl-i sünnet dışı olarak görmek,ciddi bir ayrıştırmanın ürünüdür. Geçmişte bunun örneklerini bu ülke dış mihrakların tuzaklarıyla defalarca yaşamış  ve atlatmıştır. Yaşanılan bu olayla karanlık odaklar tekrar harekete geçmiştir.
 
Unuttukları gerçek ise bu ülkede yaşayan, iman eden, sünnete tabi olan herkes, ehl-i sünnettir. 

Ehl-i sünnet ifadesi bütün müslümanları kapsayan İslamın ana yolunu temsil eden geniş bir kavramdır.Bunun dayanağı da Allah’a, Kuran’a, Peygambere imandan gelir.

Ehli sünnet ifadesinin anlamını çarpıtarak ısrarla kullanılması daha evvel bu milleti birbirine düşürmek için alevileri,türk ve kürtleri karşı karşıya getirmek isteyen şer odaklarının iştahını kabartmıştır. 

Geçmişte yaşanılan acı olayların tekrar edilmemesi için, şer odaklarının istediği kavga zemininin oluşmaması için kardeşlik hukuğumuzu gözetlemeli, yeni bir kavga zeminine davetiye çıkarmamalıyız. Özellikle gündemi meşgul eden soruşturmanın hiç bir şer odağına fayda sağlamaması adına, yüksek bir sorumluluk bilinci içerisinde olmalıyız.

Söz konusu durum için, henüz hukuki süreç sonuçlanmadan, söz konusu kişiye bir suç isnat edilemeyeceği gibi, böyle bir hukuki süreci başlattı diye de Başkanlığa hakaret ettirmemeliyiz. 

Devletlerin ve kurumların tüzük ve kanunlarla yönetildiğini bilerek, mensubiyetimiz gereği,kurumumuzu şahıslar üstü bir tutumla sahip çıkıp yüksek itibarını korumalıyız. Ki ümmetin son kalesi olan bu ülkenin, manevi dinamiğini oluşturan ve Anadolu İslamının güvencesi Diyanetimizdir. Bu gerçeği gözeterek hassas davranmak en tabi görevimizdir. Manevi dinamikleri kaybolmuş bir milletin şer odaklarının tuzaklarına düşmesi muhtemeldir. Bu sebeple Din görevlilerinin oynanmak istenen bu tuzağı bozacağına olan İnancımız tamdır. Oyuna gelmeden oyunu bozmak basiret ve ferasetin gereği olup başlıca görevimizdir. Aksi bir durumda radikalliği,şiddeti,terörü,tefrikayı, tekfirciliği,nefreti, ötekileştirmeyi bu ülkenin gündemine sokarak halkımızın huzurunu ve din güvenliğimizi ortadan kaldırmak isteyen şer odaklarının oyununa alet olmak gibi bir gaflete (Allah korusun) düşebiliriz. 

Gün uyanık, akıllı ve feraset sahibi olup Diyanetimize, birlik ve beraberliğimize sahip çıkma günüdür.
 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2017-11-02 00:50:18

söz konusu hakkı üstün tutmak ve haklıdan yana olmak olduğu zaman teşkilat taasubu göstermenin bir anlamı yoktur. siz şer odaklarının istediği ortama zemin hazırlayan adımlar atarsanız onlarda bunu tepe tepe kullanır. söylenen sözler ve iddialar ortada iken böyle bir yol izlenmesi zaten şer odaklarına bayram ettirdi. bir din görevlisi Allah ve resulünün emrini söyledi diye malum kesimlerin lincine tabi tutulurken, ona sahip çıkmak yerine sesleri çok çıktığı için ve konjüktür de uygun olduğu için soruşturma açarsanız zaten kucağa oturdunuz demektir. toplumun ahlaki olarak ne hale geldiği ortada iken, uyaranı cezalandırmaya kalkarsanız bundan sonra bu tür konuları anlatacak cesarette adam kalmaz. belli kesimlere batan niye diyanete de batıyor bunu anlamak mümkün değil. diyanet çok stratejik ve önemli bir konumda ve yıpratılmaması gerekiyor. ancak diyanetin 1. görevi toplumu din konusunda aydınlatmaktır. din dışı ve ahlak dışı konularda rejimin veya statükonun değil islamın yanında yer al

Avatar
Hüseyin 2017-11-05 00:47:44

söz konusu hakkı üstün tutmak ve haklıdan yana olmak olduğu zaman teşkilat taasubu göstermenin bir anlamı yoktur. siz şer odaklarının istediği ortama zemin hazırlayan adımlar atarsanız onlarda bunu tepe tepe kullanır. söylenen sözler ve iddialar ortada iken böyle bir yol izlenmesi zaten şer odaklarına bayram ettirdi. bir din görevlisi Allah ve resulünün emrini söyledi diye malum kesimlerin lincine tabi tutulurken, ona sahip çıkmak yerine sesleri çok çıktığı için ve konjüktür de uygun olduğu için soruşturma açarsanız zaten kucağa oturdunuz demektir. toplumun ahlaki olarak ne hale geldiği ortada iken, uyaranı cezalandırmaya kalkarsanız bundan sonra bu tür konuları anlatacak cesarette adam kalmaz. belli kesimlere batan niye diyanete de batıyor bunu anlamak mümkün değil. diyanet çok stratejik ve önemli bir konumda ve yıpratılmaması gerekiyor. ancak diyanetin 1. görevi toplumu din konusunda aydınlatmaktır. din dışı ve ahlak dışı konularda rejimin veya statükonun değil islamın yanında yer aL bu yorumu Mustafa kardeşin yazmış ona katıldığım için aynısını paylaşıyoru