Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, din görevlilerine seslendi

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar 15 Temmuz sonrasını konu edinen geniş kapsamlı bir yazı kaleme aldı. Fatiha’da buluşalım başlığı ile kaleme aldığı yazısında Bayraktutar; Gözlerimizin rengi farklı olabilir ama, hepimiz aynı değerlere odaklanmalıyız. Tek amacımız vardır o da Allah rızasını kazanmak’ ifadelerini kullandı.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, din görevlilerine seslendi

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar 15 Temmuz sonrasını konu edinen geniş kapsamlı bir yazı kaleme aldı. Fatiha’da buluşalım başlığı ile kaleme aldığı yazısında Bayraktutar; Gözlerimizin rengi farklı olabilir ama, hepimiz aynı değerlere odaklanmalıyız. Tek amacımız vardır o da Allah rızasını kazanmak’ ifadelerini kullandı.

27 Ekim 2016 Perşembe 17:35
Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, din görevlilerine seslendi
banner283

‘Sendikal kavramların itibarsızlaştırılması, sendikal mücadelenin içerisinde koşturan bütün liderlere yapılan bir hakarettir.

Diyanet-Sen, kuruluş sürecinden bu yana Din görevlilerinin haklarını en iyi şekilde savunurken, saldırılar, bu mücadelenin liderleri olarak her bir ilde, ilçede, köyde, mezrada görev yapan kişileri hedef alır.

Öncelikle bilinmelidir ki, asli olan görevimiz Din görevlisi kimliğimizdir. Bu kimliğin içeriği peygamber varisi bir görevi icra ettiğimiz için değerlidir, kıymetlidir.

Bu sebeple sendikal mücadelede farklılıkları içeren, farklı özellikleri bünyesinde barındıran diğer sendikacı arkadaşlarımızla, ortak noktalarımızın olduğu unutulmamalıdır.

Biz bir olaya bakarken, farklı baksak dahi, aynı menzile gitmek için yola farklı refreflerle çıkmış durumdayız. Maksat aynı iken, yolların farklı olması, yola revan olan kişilerin becerileriyle ilgilidir.

Din görevlilerinin lojman sıkıntıları, din görevlilerinin ilitam sorunları, sınavsız geçiş hususları, din görevlilerinin kadroya alınma, alınmama durumları, din görevlilerinin çalışma koşulları gibi sorunlarımız, ortak sorunlardır.

Asli olan, sorunları dillendirirken, ifade ederken şiddet unsuru bir dil kullanmak, kırmak, incitmek, kendilerini dev aynasında görüp, diğerlerini küçümsemek, insanlığa sığmayacağı gibi, din görevlisi kimliğimize de aykırı bir tutumdur.

15 Temmuzda sokaklara dökülen, darbe gecesi ezanlarla, salalarla insanları sokaklara çağıran din görevlilerinin yapmak istedikleri tek şey vardı; Vatan, Bayrak, Millet, Devlet ve Din gibi değerlerimize yapılacak bütün saldırılar karşısında, biriz, bütünüz, diriyiz mesajıydı.

O gün hiçbir kardeşimiz ben şu sendikaya mensubum bana ne demediği gibi, verilen mücadele de, bana ne dememeliler.

Kavga iklimi bütün sendikalar için geçerli olabilir, kavga kültürü bütün sendikalar için söz konusu olabilir. Fakat Din görevlilerini temsil eden sendikalarda kavga söz konusu olamaz. Bakış açımız farklı olabilir, gözlerimizin rengi farklı olabilir ama baktığımız yön hep aynıdır, aynı olmak zorundadır.

Hepimizin önemsediği ortak husus Allah rızasını kazanmaya yöneliktir.

Bir çatı altında mücadele veren her bir birey temsil ettiği sendikanın değerleriyle yoğrulmuş, temsil ettiği sendikanın hassasiyetini gözetmiştir. Bu temsiliyet üye elde etmek için var olmayanları dillendirmek değildir. Bu temsiliyet iftira atarak bir yerlere gelme gayreti de olmamalıdır.

Verilen mücadelenin takdir aşaması tamamen üyenin kimi tercih ettiği ile doğru orantılıdır. Verilen hizmet, üyeler bazında takdir görüyorsa, o sendikanın başarısız olması mümkün değildir.

Öncelikle şunu iyi bilmemiz gerekiyor, din görevlilerinin olduğu her yer, kıymetlidir, değerlidir. Sayıları ne olursa olsun din görevlisine hizmet eden her sendika kıymetlidir.

Olayları körükleyerek, din görevlisi kimliğine aykırı bir dille konuşanlar, Din görevlilerinin değerlerine, duruşlarına ihanet etmekteler. Her hangi bir ilde tercihlerinden dolayı ötekileştirilmeler söz konusu ise, bu aile olamamanın vermiş olduğu bir eksikliktir.

Ailemiz, çatımız Diyanet İşleri Başkanlığı'dır. Bu çatının altında daha iyi olmak için mücadele söz konusu olabilir ama, kavga asla barınmamalıdır. Eksik olabilir ama, ötekileştirme asla olmamalıdır, Kırgınlık olabilir ama küskünlük asla olmamalıdır, gönül alma olabilir ama, gönül kırma asla olmamalıdır, Daha iyi olmak için yarış olabilir ama, dışlama asla olmamalıdır.

Diyanet-Sen olarak Din görevlisinin olduğu her yer bizim için kıymetlidir. Bu sebeple sevgiyi ve kardeşliği asli unsur olarak görüp, asli unsurun gerekleri noktasında bir birimize kenetlenmeliyiz.

Unutulmamalıdır ki 15 Temmuz bize kardeşliği hatırlatmıştır.

15 Temmuz bize bir ve bütün olmamız gerektiğini hatırlatmıştır.

15 Temmuz bize öncelikle insan olmamızı, insanca yaşamamız gerektiğini hatırlatmıştır.

15 Temmuzda ihanet içerisinde olanlara baktığımızda, bizim boş bıraktığımız alanlardan girmeye çalışan, sızmaya çalışan şer odaklarının bize yaşatmış oldukları malumdur.

Bu sebeple safları daha sıkı tutarak, mihrapta olan din görevlisin hangi sendikaya üye olduğunu merak etmeden Fatiha’nın o güzel anlamında kendimizi bulalım.

Bismillahirrahmanirrahim.

Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!)

Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir.

Esselamu Aleyküm’


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Malik KÖSE 2016-10-27 18:00:43

Din görevlilerinin lojman sıkıntıları, din görevlilerinin ilitam sorunları, sınavsız geçiş hususları, din görevlilerinin kadroya alınma, alınmama durumları,görevlilerinin çalışma koşulları gibi sorunlarımız, ortak sorunlardır."
Benim anlayamadığımız şey, hangi hak ölçüsüyle ilitama sınavsız geçiş isteniyor. Milletin evladının canı çıkıyor ilahiyat fakültesine gireyim diye, SİZ mensuplarımız bedava gitsin ve haybeden fakülte mezunu yapacaksınız. Neresi HAK bunun.

Avatar
imam 2016-10-27 21:55:03

sayın başkanım memurlarına zulmeden amirlerede el atın amirliğin arkasına sığınarak personeline zulmeden il ve ilçe müftülerine kendi fikrinde üç beş yalakalık yapanlardan başkasını adamdan saymayan amirlerede seslenin lütfen il ve ilçelerdeki sendika temsilcileri daha etkili personelin haklarını savunsun ne yazık ki üyelerin hakları gözlerine bakılarak yalan söylenerek gasp edilmektedir

Avatar
sami 2016-10-27 19:03:47

Ben 2000 bin yılında imam oldum. o gün den bu güne sendikalar ne yaptı. bence bizim sendikaya ihtiyacımız yok.haksız olduğumuz zaman zaten susarız. haklı olduğumuz zamanda biz haklıyız diyemiyoruz. Neyse herkese hayırlı vazifeler.

Avatar
Ahmet Arslan 2016-10-27 21:03:41

başkan ilitam bekliyoruz.hani geçen sene tamamdı.maaşlarda iyileştirme.resmi günlerde ve idari izinlerde biz görev yapıyoruz,bunların hepsinde mesai ücreti istiyoruz.emeklilikte sürüneceğiz belli emekli maaşlarının da iyileştirilmesi gerekir.o kuma yazma bilmeyen bir işçi 3.500 alıyor.biz iki üniversite bitirdik ama 2.000 lerde sürünüyoruz.

Avatar
kazım 2016-10-28 08:38:24

sayın başkan, yazınızı zevkle okudum. elinize yüreğinize sağlık. ancak illerde bu böyle değil. il başkanları çok kibirli, ayrıştırıcı, kırıcı, müftülüğü kendi emelleri doğrultusunda kullanmaya çalışan hatta kullanan, görev yapmadan maaş alan sendika temsilcileri ile dolu. örnek çorum. Allah rızası için bir araştırın.

Avatar
hafiz 2016-10-27 17:55:02

2 yıldır hatta daha fazla oldu. İlıtam ne oldu.haniiii

Avatar
sailh-imam 2016-10-28 10:11:06

selamu aleykümle başlayalım
1-sendika il, ilçe örgütlerinden oluşur. haklı hasız ayrımını oradaki teşkilat yetkililerle görüşerek onlara adaletle müşahitlik etmeli
2-ilitama kızan arkadaşlar 26 senelik görevliyiz ösym yeni sınava girene sorduğku soru ile öğrenci almaya kalkıyor. bunun neresi adalet?
3-sendikalar arası çatışma sidik yarışı gibi imin çok adamı var.sendika aidatlarını kim çok paylaşacak derdinde birdaha ki döneme milletvekili olma yolunda başkanlarla idare ediliyor.
4-lojman o mesele hiç açılmadan kapanan bir mesele
5- amirler hususu kimin liyakat (kıraat,hitabet,beşeri münasebet sahibi) olduğunu
yalakalığından çıkaran amirler.vs.
velhasıl her zaman tesbit ettiğim husus 26 yıllık tecrübe bu iyi amir varmı? bilmiyorum bana raslamış değil.
hizmet etmek istediğiniz yerlerde bir istemezuk çetesi olunca bayrağı indiren müftülerle bu hizmetler yürümüyor malesef.

Avatar
İman 2016-10-27 21:38:07

Kadro istiyoruz nakil sınavlarına giremiyoruz