Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Görgülü Mevid Kandilini kutladı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ ''MEVLİD KANDİLİNİ' kutladı.

Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Görgülü Mevid Kandilini kutladı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ ''MEVLİD KANDİLİNİ' kutladı.

20 Aralık 2015 Pazar 12:07
Diyanet Sen Mersin Şube Başkanı Görgülü Mevid Kandilini kutladı

Grup Sayfamız için

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ yaptığı açıklamada;

Mevlid Kandili Kandilimiz olsun ..22Aralık Salıyı Çarşambaya bağlayan gece mevlid kandilini inşallah hep birlik de idrak edeceğiz .

 Efendimiz (s.a.v.) dünyaya gelişini Cenabı Hak; insanlık için büyük bir lütuf olduğunu bildirmektedir. Peygamber efendimizin doğduğu gecenin sabahı feyizli bir gündü. İnsanlık için yepyeni bir güneş doğmuştu, Hz.Adem’le başlayan tevhid akidesi yeniden canlanmış ,Cehalet ve batıl inançlarla bunalan ruhlar bu doğuşla aydınlığa kavuşacaktı.

Bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olan Peygamber efendimizin doğumu    hususunda  Kuranı kerimde Cenabı hak Ali-İmran 164. ayette “İçlerinden kendinlerine Allah’ın ayetlerini okuyan,onları kötülüklerden arıtan, kendilerine kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah Müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur buyurmaktadır.  

 

  *çünkü; o doğmadan insanlar büyük bir sapıklık içindeydiler.

  *her türlü değer ölçülerini yitirmişler, haksızlık alabildiğine yayılmış,

   *hayır ve fazilet namına hiçbir şey kalmamış,

  * sosyal hayat tamamen bozulmuş,

  * merhamet ve şefkat kalplerden tamamen silinmiş,

  *kadın esir muamelesi görmekte,

 *kız çocukları erkek adamın erkek çocuğu olur diye bizzat babaları tarafından acımasızca kumlara gömülüp katledilmekteydi.

işte onun için efendimizin dünyaya gelişi insanlık için, büyük bir lütuftu.

Hz Peygamber (s.a.v.)ideal insanlığa canlı bir örnek oldu, sadece itikat ve ibadette değil aynı zamanda güzel ahlak numunesi,kanun koyucu,hakim,devlet başkanı,ordu komutanı,mürşit ve diplomat olarak,aile reisi olarak insanları eğitti 23 sene gibi kısa bir zaman içerisinde bedevi bir toplumdan kıyamet kopuncaya kadar,insanlara her şahsı örnek olacak medeni bir toplum meydana getirdi.


Evet; her Mevlid kandili  kendimiz için, aile ve toplumumuz için bir endam aynası yapmalıyız. Kendimizi, ailemizi, toplumumuzu, insanlığımızı bu açıdan gözden geçirmeliyiz.

Bugün dünyada insanlık muhtaç olduğu huzur ve mutluluğu bulamamıştır, İçtimai hayatın bozukluğundan, her türlü ahlaki çöküntüden,kurtulmanın yegane yolu alemlerin efendisi sav.’ın cihan şümul olan nübüvvet ve risaletine,fazilet ve adaletine,şecaat ve doğruluğuna, Kur’an-ı Kerim’de övülen ahlakına sarılmakla mümkün olacaktır.

 Bu ulvi değerlere her zamankinden bugün daha çok muhtacız. Çünkü onu yüce Mevla terbiye ettiği için bir insanda bulunması gereken,ne kadar güzel huy varsa hepsi onda toplanmıştı  Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimizi daha iyi anlayıp,  ibret ve güzellikler  dolu hayatını, yaşayışını örnek almakla olur. Sevgili peygamberimizin doğumu sebebiyle mevlid kandili  nefis muhasebesi için bir fırsat bilmeliyiz.

Kandil  insani ilişkilerimizin güçlenmesine olumsuzlukların giderilmesine iyiliklerin çoğalmasına vesile olmalıdır. Peygamberimizin doğumunu her yıl kutlamaktayız. Peygamberimizin doğumunu anmaktan asıl gaye; evrensel olan nübüvvetini, Allah’a olan tevekkül ve itimadını, Kur’an’a dayanan yüce ahlakını, insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve sebatını, kerem ve cömertliğini, fazilet ve cesaretini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri ve hayat biçimini anlamak, biz bunun neresindeyiz diye düşünmek, hatalarımızı gözden geçirme fırsatını yakalamaktır.

Çünkü Peygamberimizin getirdiği değerlere uymadan Allah’ın sevdiği bir kul olmamız mümkün değildir. Nitekim “Habibim, de ki: Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın”  ayeti, Allah’ı sevmenin peygambere uymaya bağlı olduğunu ifade etmektedir

Allah Resûlü birlikte yaşamanın en güzel örneklerini sergiledi. Asırlar boyu,    İslam coğrafyasında farklı din, dil, ırk, mezhep ve meşrep mensupları temel hak ve hürriyetlere saygı temelinde, güven içerisinde bir arada yaşamışken; Günümüz dünyasında özellikle Müslümanların mezhep ve meşrep farklılıkları nedeniyle acımasızca birbirini katlettikleri  bir zamanda  onun engin hoşgörüsüne ne kadar da muhtacız.Ümit ederiz ki kandiller bizlere birlikte yaşama ahlakını yeniden kazandırır. 

Birlik ve beraberliğe,kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde  Mevlid kandilini   vesile edinerek dostluğumuzu pekiştirmeliyiz. Birlik ve beraberliğimize zarar verecek davranışlardan uzak durmalıyız.

Üyelerimizin meslektaşlarımızın tüm  halkımızın   Mevlid kandilini tebrik eder insanlığın barış ve hidayetine İslam aleminin birliğine vesile olmasını Cenabı haktan temenni ve niyaz eder saygılar sunarım .Kamoyuna duyurulur.     
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İmam 2015-12-21 13:32:23

Mesajı iyi güzel vermişsinde sonunda yazdıgın yazıda meslektaşlarımız kelimesi üyelerimiz sözünün önüne geçmeliydi zira bu kurumda herhangi bir sendikaya üyelikten önce meslektaşlar gelir.