Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Görgülü, Öğretmenler Gününü kutladı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile mesaj yayınladı.

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Görgülü, Öğretmenler Gününü kutladı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Görgülü 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile mesaj yayınladı.

24 Kasım 2016 Perşembe 07:51
Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Görgülü, Öğretmenler Gününü kutladı
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
Zaman zaman Medine'ye geldiği anlaşılan Süleymanogullarından Muaviye b.el-Hakem es-Sülami(r.a) yaşadıgı bir hatırayı şöyle anlatır.

Allah resulü namaz kılarken cemaatten Birisi aksırdı. Ben de yerhakumallah (Allah sana merhamet eylesin dedim.) İnsanlar bundan rahatsız olup bana kızgın bir şekilde bakmaya başladılar. Nihayet Allah resulü namazını tamamlatıp ne beni azarladı, ne kızdı. Bu namazdır kılınırken konuşulmaz dedi. Islah etmede tebliğde öğretmenin hata düzeltmenin en güzel numunesini sergiledi. Çünkü O en güzel öğretmendi.
    
Bilginin verdiği güçten mahrum toplumlar çorak topraklar gibidir. O toplumda hiçbir düşünce ve soylu fikir yeşermez. Maddi gıdadan mahrum insan güçsüz; bilgiden uzak insan ışıksızdır. En büyük servet, en büyük sermaye, en büyük rütbe bilgidir. Bilginler, öğretmenler, geceleri aydınlatan kutup yıldızları gibidir   Cehaletin karşısında en yılmaz savaşçı öğretmendir. Onların  mücadele azmi   olmasa yeryüzü cehaletin karanlığında boğulur. Onun ümit veren sesi kısılsa,   yeryüzü sağır kesilir. Yol gösteren feneri sönse, gözlerimiz kör olur dünyamız kararır..
     
Bizim inancımızda  'bana bir harf öğretenin kölesi olurum' .   sözüne  en  çok yakışan öğretmenlerimizdir. Onlar gece demeden, gündüz demeden cehaletle  mücadele ediyorlar. Minik yavruları, gencecik dimağları bilgiyle, görgüyle  sevgiyle,medeniyetle,ahlakla, merhametle,erdemle donatıyorlar.

 
Her türlü manevi hastalığın tek sebebi cehalettir. İşte öğretmenlerimiz  bu hastalığı tedavi etmek için  mücadele etmektedirler. Bugün İslam âleminin içine düştüğü   vaziyete bakın,     Güç ve kuvveti dağılmış, birbirine düşmüş, dünyadaki adaletsizlikler karşısında söz söyleme   gücünü yitirmiş bir vaziyette  . Bu İslam âlemi  ,  asırlarca dünyaya adalet, sevgi, barış, bilgi ve emniyet sağlamıştır. İlim  adamları cehaletle mücadele etmiş, zamanın ilimlerini en ileri seviyede  talim etmiş,dünyanın en tanınmış din ve devlet adamlarını yetiştirmiş ve  dünyayı aydınlatmışlardır.
             
Öğretmenlerimiz bize dinin, aklın, fıtratın kabul ettiği her türlü bilgiyi   kazandırmaktadırlar. Ümit dolu gözlerine, bal akan dillerine can kulağıyla   dikkat kesildiğimizde bugün Batı karşısında küçüldüğümüz, başımızı önümüze   eğdiğimiz, sustuğumuz acizliğimiz olmayacak, zamanın ruhunu en iyi okuyan   biz olacağız. İstikrarlı ekonomimizle, caydırıcı güce sahip ordumuzla, kendi  öz güvenini kazanmış insanımızla dünyanın söz sahibi ülkesi konumuna gelmiş  olacağız.

Okumayan,  düşünmeyen, üretmeyen, yenilenmeyen insanlarla Batı'nın ulaştığı seviyeye.  nasıl ulaşabiliriz!  En iyi matematiği, en iyi fiziği, en iyi tıbbı, en iyi   felsefeyi ilk. bizim öğretmenlerimiz öğretecek, talebelerimiz de   öğreneceklerdir. Böyle bir hedefimiz olmadığı takdirde, ne dünyadaki   adaletsizlikler ortadan kalkar, ne ke kendi içimizde yaşadığımız sıkıntılar   son bulabilir.   
            
Öğretmenler; sevgi elçileridir. Sınıfta yaşama sevinci, toplumda huzur, ülkede barış, meslektaşları arasında demokratlığın simgesidir öğretmen. Her şifa bulan hastada öğretmenden bir moral izi, her yeni buluşta, göz nuru, tüten bacada, yükselen fabrikada, çözülen formülde, memleket millet faydasına verilen her hizmette alın teri milli birlik ve beraberlik harcında çimentodur    öğretmen …
            
Öğretmenler, insanı; huzura mutluluğa, iyiliğe, birliğe uzlaşmaya ve dayanışmaya, ümit ve güvene yönelten önderlerdir mürebbidir onlar . Bu sebeple, toplumda herkesten önce, öğretmenlerin huzur, mutluluk ve güven içinde olmaları gerekir. Çünkü, öğretmen huzurlu ise, millet huzurludur; öğretmen mutlu ise, millet mutludur; öğretmen güvenli ise, millet güvenlidir. Türlü türlü nimetlerin sofralarımızı süslediğini  gördüğümüzde, bu nimetleri bize hazırlama külfetini en fazla çeken  bahçıvana öğretmenlerimize   teşekkür edeceğiz,ama bunu sadece senede bir gün değil, sadece 24 kasımda değil…
                     
Bu kadar iltifatı hürmeti hizmeti fazlasıyla hak eden öğretmenlerimize bizzat kendi emek verdiği yetiştirdiği ,iyi  bir adam iyi bir insan olması için çalışıp çabaladığı öğrencileri eliyle yapılan saldırıları ,saygısızlıkları itaatsizlikleri gördüğümüzde ,duyduğumuzda ,okuduğumuzda kahroluyoruz.Kanımız donuyor..Bu çocuklarımızı öğretmenlerine karşı bu kadar vahşileştiren nedir ? ..diye sormadan da edemiyoruz…
       
Öğretmen ruhuyla talebesine adanmış fedakâr kimsedir. Gece   uykusuz kalır, gündüz dudakları susuzluktan kurur, ayaklarının feri kesilir    yine de emanetini taşıdığı dimağlara karşı fedakârlığından taviz vermez.   Durmadan, yılmadan bilgi dağarcığındakileri paylaşır, aydınlık bir geleceğe     hazırlar candan aziz bildiği talebelerini. Şefkatle hastasını muayene eden  doktoru, adaletle hüküm veren hâkimi, şehirleri bayındır hale getiren mühendisleri, yer altındaki emekçiyi, bürodaki memuru... devlet başkanını, askeri, polisi, ressamı, müstahdemi, aşçıyı, şoförü, terziyi, hemşireyi    velhasıl toplumun her kesimini eğiten öğretmenlerimizdir..
      
Gördüğünüz gibi değerli  öğretmenlerimiz  yük sizlerin omuzlarında... Siz mum gibi eridiğinizde ışığınız kaybolmayacaktır. Ötelerden aziz ruhunuzu aydınlatacak, şükran duygularıyla  anılacaksınız.

SİZİ SENEDE  BİR GÜNDE HATIRLAMAYLA SINIRLI TUTAN ANLAYIŞLAR ,GÜNÜNÜZÜ TİCARİ SÖMÜRÜYE DÖNÜŞTÜREN ZİHNİYET SİZİ ANLAMAZ ,BUNLAR SİZİ ÜZMESİN; GÜN SİZİN, AY SİZİN, YIL SİZİN, TARİH SİZİNDİR... DEGERLİ ÖĞRETMENLERİM  .

GÖREV YAPAN TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİ MİNNETLE VEFAT EDEN HOCALARIMIZIDA RAHMET ANIYOR ALLAHIN SELAM RAHMET ÜZERLERİNE OLSUN DİYORUZ... 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.