Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı'ndan Miraç Kandili mesajı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ Miraç Kandili dolayısı ile mesaj yayınladı.

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı'ndan Miraç Kandili mesajı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ Miraç Kandili dolayısı ile mesaj yayınladı.

23 Mayıs 2014 Cuma 14:54
Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı'ndan Miraç Kandili mesajı
GÖRGÜLÜ mesajında:

Her emrinde biz kulları için sayısız yararlar bulunan  yüce rabbimiz belli gün , gece ve ayları emrine uymamıza ve rızasına ermemize vesile kılmıştır.  Rahmet ve mağfiretin bol bol verildiği kandiller durağı üç ayları içerisindeki kandillerden ikincisi olan Miraç kandilini Pazar gününü pazartesiye bağlayan gece idrak edeceğiz inşallah…

Miraç kandili üç aylar içinde idrak edeceğimiz ikinci kandil olması sebebiyle büyük önem arz etmektedir.

Karanlık geceleri nurlandırdığı gibi karanlık kalpleri de nurlandıran, rahmet ve bereketin yeryüzüne yağmurlar gibi indiği    Recep ayını uğurlamanın Miraca  , Şaban ayına kavuşmanın   sevincini mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Kandil gecelerimiz hayatımızdaki noksanlıkların telafi edilebileceği eşsiz zamanlardır.Üç ayların ilki olan Recep ayına girildiğinde Allah’ın Resulü bu aylara kavuşmanın sevincini şöyle dile getirmiştir: Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl  ve bizi Ramazan ayına kavuştur diye duada bulunmuştu.
 
İşte Recep ayını  geride bırakıyoruz. Şaban ayına girecek olmanın hazzını yaşıyoruz Recep ayının 27. gecesi vuku bulan. İsra ve miraç hadisesinin İslam tarihinde ve Hz. Peygamber efendimizin hayatında çok önemli bir olaydır. Miracı hazırlayan sebeplere baktığımız zaman peygamber efendimizin Nübüvvet görevini yerine getirirken çektiği sıkıntı ve meşakkatleri Rabbimiz adeta sevince çevirerek onu katına yükseltmiştir

Müslümanlara yapılan baskı ve işkencelerin dayanılmaz hal alması, efendimizin hayatta en çok destek ve yardımlarını gördüğü hanımı Hz. Hatice ve Amcası Ebu Talibin vefatı, ardından insanları sadece doğru yola çağırmak için gittiği Taifte gördüğü kötü muamele hem efendimizi hem de Müslümanları derinden yaralamış ardından sanki yüce Rabbimiz Sevgili peygamberimizin bu kederini, üzüntüsünü sevince çevirmek için onu hiçbir beşerin ulaşamayacağı bir makama yükselterek taltif etmiştir.
 
Peygamberliğin 13.yılında Hicretten 8 ay önce Recep ayının 27. gecesi vuku bulan mirac bu ümmete birçok yeni hakikatin kapılarını açmış,hakkın emekleyerek de olsa daha erken hedefine ulaşacağını,Hz. Peygamber efendimizin ilahi kudretin tecelli ettiği Sidretül- Müntehaya yükselişi beşer ilminin durmadan ilerleyeceğine,işaret etmektedir.
  Allah ile insan arasındaki yolu işlek duruma getiren namazın farz kılınışı, Allaha ortak koşmayan müminlerin  bağışlanacağı müjdesi ,gücümüzün ,takatimizin kaldırmadığı bir görev ve sorumluluğun verilmeyeceğinin bildirilmesi, binbir zafiyet ve eziyet içinde bocalayan insan için bundan daha kıymetli bir hediye olabilir  mi?
 
Kardeşlerim
 Miracı kutlarken gözden kaçırmamamız gerek bir hususa dikkatlerinizi  çekmek istiyorum.Bildiğiniz gibi İsra ve Mirac hadisesi Mescid-i Haram  ile Mescid-i Aksa arasında gerçekleşen bir olaydır. üzülerek ifade etmek gerekir ki bugün her iki mescid de (Mescidi Haram suud zihniyetinin mubarek kabenin ahengini bozan devasa otel inşaatlarıyla) Mescidi Aksa ise  iki milyar nüfusa sahip Müslümanların basiretsizliği nedeniyle   Bir avuç Yahudi Siyonistlerin işgali altından kurtulmayı beklemektedir.İsmi Kuranı Kerimde zikredilen Mescid-i Aksa Kudüs şehrindedir.Hz.İsanın doğumundan takriben bin yıl kadar önce Hz Davut (a.s)  oğlu Hz. Süleyman tarafından yaptırılmıştır.Miraç esnasında peygamber efendimizin ilk durağı aynı zamanda Müslümanların ilk kıblesidir.Suriyenin fethinden sonra Şama gelen Hz. Ömer bu seferi sırasında Kudüs’e uğramış ,Mescid-i Aksayı ziyaret etmiştir. Telbiye getirerek buraya girmiş,sabah namazının ardından ortalık aydınlanınca Kudüs halkı ile birlikte bu mabedin etrafını temizlemiştir.Mescidi Aksa zelzele ve diğer tabi afet ve savaşlar neticesi zaman zaman harap olmuş, tamiratı yapılmış,Emeviler,Abbasiler ve Osmanlılar bu tadilatı bizzat üstlenmişlerdir.Yavuz sultan Selim,Sultan ıı. Mahmut Han Kudüs ü Şerife ve Mescidi Aksaya büyük hizmetlerde bulunmuşlar. Ne yazkkı ki 1. Dünya savaşında Kudüs ü kaybettik o tarihten itibaren sahipsiz ve bakımsız kaldı.1967 yılında yapılan Arap –İsrail savaşından sonra Yahudi esareti altına girmiştir.Defalarca saldırılara ve suikastlara maruz kalan bu mescid kurtarıcısını ve  gerçek sahiplerini beklemektedir. Bugün 3 milyon yahudinin işgali altında bulunan Kudüs ve Mescid-i Aksa  2 milyar nüfusa sahip dağınık,  ,perişan ve islami şuurdan yoksunluğu bu mabedin esaretini  devam ettirmektedir.Yeryüzünün en faziletli mescidinden biri olan Mersid-i Aksa garip … Mescid-i Aksa mahsun…Mescid-i Aksa esir…
 
Ey Müslüman !... Altı asır Kudüs’ün bekçiliğini yapan ,bununla şereflenmiş necip milletimiz kendine gelip, her miraç kandilinde feryatları arşa yükselen Mescid-i Aksanın sesini duyabilirsek ,miraç kutlamanızın bir anlamı olacaktır.
         
Yoksa cami ve mescit yapımının milyar dolarlık çinilere, süslemelere,  avizelere paralar harcanıp esas camilerin süsü cemaatin eğitiminin ihmal edilmesi,her yıl binlerce ibadete açılan camilerin  cemaatin,derneklerin, vakıfların,grupların ,hiziplerin,şeyhlerin,müritlerin  seyyitlerin çoğalıp sosyal hayatın bozulduğu,tüm yeryüzündeki zülme Müslümanların duyarsızlaştığı,mazlum mağdur yüzlerce muhacir Suriyeli kardeşlerimiz sokaklarda perişan ken onlara ensarlık vazifemizi yapamıyorsak, Mesid-i Aksa esir Ayasofya İstanbulda cemaate hasretse ,yılda değil birkez bin defa  kandil de kutlasak  ferdi ve toplumsal miraca ulaşamayacağımızı bilmeliyiz.
 
     
MESCİD-İ AKSA
 
 
Toptan sarılalım yüce kurana
Çünkü rahmet inmez ayrı durana
Müminler İslam’a darbe vurana
Biraz öfkelenip kafayı taksa
Esir mi olurdu Mescid-i Aksa
 
 Bulunmaz mı çare nedir bu illet
Böyle hayat sürmek ne büyük zillet
Müslüman’ım diyen bu  kadar millet
İslam gözü ile kendine baksa
Esir’mi olurdu Mescid-i Aksa
 
 Kardeşlerim… Böyle feyizli ve bereketli gecelerde dünya işleri ile yorulan ruhlar ancak yaradana yönelerek onda af ve bağışlanma dileyerek dinlenme imkanı bulur. Bu gece Allah’a yönelen yüzler ebediyen  aklanacağı, Allah’a yaklaşan kalplerin paklanacağı ibadet gecesidir   Yapılacak ibadetler , alınacak manevi haz ve kararlar bizi on bir ayın sultanı Ramazan ayına daha canlı ve hazırlıklı  girmemize vesile olacaktır.
                    
               
  Kandil gecelerine özel bir ibadet şekli yoktur. Ancak gecenin ihyasi için de    gündüzünü oruçlu geçirmek, anne ve babalarımızın  ellerini öpüp hayır dualarını almak,Kur’anı Kerim okumak ,  kaza namazları kılmak  tövbe etmek ,  salat ve selam getirmek , hasta ziyaretlerinde bulunmak,çocukları ve yetimleri sevindirmek gecenin ihyası adına güzel davranışlardır.

Ayrıca bu gecelerde bütün hal ve hareketlerimizi düzenleyecek prensip kararları alalım. Kendimizi ailemizi,insanlığı,kötü alışkanlıklar dan kurtaracak adımlar atalım.Dünyanın ceşitli yerlerin de acı ve sıkıntı çeken kardeşlerimizin sıkıntılarının sona ermesi için ,dünyanın sulh ve barışı , insanlığın hidayeti için , Rabbimize yalvaralım.Her zamankinden  daha çok beraberliğe kardeşliğe ,dayanışmaya ihtiyacımızın olduğu bu günlerde kandili de fırsat bilerek birbirimize kenetlenelim.Başta somada ki vefat eden kardeşlerimize Allah dan rahmet  yakınlarına başsağlığı ,Bosnada, Suriyede, Mısırda  tün İslam dünyasıdaki sıkıntıların bir an evvel son bulmasını diliyor dua ediyoruz
 
       Diyanet sen mersin şubesi olarak camiamızın ,Mersinli kardeşlerimizin tüm ülke insanımızın  İdrak edeceği Miraç kandilini tebrik eder  başta ülkemize ,islam alemine hayırlar ve güzellikler getirmesini , İslam aleminin birliğine ,insanlığın barış ve hidayetine vesile olmasını Cenabı Hak’tan temenni ve niyaz eder hepinizin idrak edeceği kandilini tebrik ederim.                        
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nedim Sağır 2014-05-23 20:17:25

Sa kımetli hocam Allah sizden razı olsun.Duygularima dil oldun..

Avatar
Ahmet GÖRGÜLÜ 2014-06-11 23:16:44

TEŞEKKÜRLER NEDİM KARDEŞİM