Diyanet-Sen Mersin Şubesinden Anneler günü programı

Diyanet-Sen Mersin şubesinde Anneler günü programı düzenledi.

Diyanet-Sen Mersin Şubesinden Anneler günü programı

Diyanet-Sen Mersin şubesinde Anneler günü programı düzenledi.

11 Mayıs 2015 Pazartesi 22:53
Diyanet-Sen Mersin Şubesinden Anneler günü programı
Grup Sayfamız için

Yenişehir Supıoner öğretmen evinde yapılan program Rahmet İlahi grubunun seslendirdiği birbirinden güzel ilahi ve ezgilerle başladı. Suriyeli Hafız Kurra Muhammed CEMAL’ın Okuduğu Mükemmel  Kur’an-ı Kerim ve Slayt gösterisinden sonra Mezitli İlçe Müftüsü sayın Nusret KARABİBER Müftülük adına selamlama konuşması, Memur-Sen İl başkanı Abdullah ÇELİK, Memur-Sen ve bağlı sendikalar adına yaptığı konuşmalarında aile hayatı ve nesıl yetiştirmedeki sıkıntılara dikkat çekerek:Çocukları anne kucağından şefkatinden mahrum yetiştirilen kreşlere gönderilmesini eleştirdi.

Diyanet-Sen Mersin Şb Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ de yaptığı konuşmalarında
       
Medeniyetimizin sendikal alandaki temsilcisi olan Diyanet-Sen’imiz sadece özlük haklarının iyileştirilmesi için sendikal çalışmalar yapmakla kalmayıp sosyal hayatımızı ilgilendiren pek çok konuda çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşudur..”
            
Her yıl mayıs ayında kutlanan anneler günü vesilesiyle vefat eden annelerimizi rahmetle anmak, hayattakilerine de minnet ve şükran duygularımızı yenilemek için bugün burada bulunmaktayız.

      
Değerli Misafirler; Batı dünyası kaybettiği birçok değer adına şimdi  içine  düştüğü durumu kurtarmak için sünni günler icat etmek suretiyle yaptığı tahribatı örtbas etmeye çalışmaktadır. Aile bağlarını tahribat ederek yıkıp perişan ettiği yuvaları sevgililer günü ile ,Sokağa huzur evlerine atarak mağdur ettiği anne ve babaları anneler ve babalar günü adı altında uyduruk günler icat ederek değerlerimiz adına yapılan tahribatı örtmeye çalışmaktadır
   
Ancak evlatları için, her türlü fedakârlığı yaptığı halde yalnızlığa itilmiş, meşakkatlerin kucağına terk edilmiş, sahipsiz, gözü yaşlı anne ve babalarla sıkça karşılaşıyoruz. Gözyaşlarının, terk edilmişliğin, hayata küsmenin meydana getirdiği bu izdirap tabloları vicdanları derinden yaralıyor
              
Kadınların yalnızca Anneler gününde, dünya kadınlar gününde değil, değer verilen varlıklar olarak yılın her günü hatırlanması gerektiğine inanıyoruz. 
             
Yasal düzenlemelere rağmen ortadan kalkmasını umduğumuz  şiddetin halen devam etmesini esefle, şaşkınlıkla ve teessürle takip ediyoruz" . Kadına yönelik şiddet olaylarının da en ağır şekilde cezalandırılmasını istemekteyiz. Vicdanları bu konuda uyanmaya davet ediyoruz."

Görgülü: ''Vatandaşın cebine göz diken kapitalist şirketlerin cirolarını katladığı sözde özel günlerden biri olan Anneler Günü dünyanın pek çok ülkesinde kutlanıyor. Bütün bir yıl boyunca annelerine herhangi biriymiş gibi davranıp yılın bir gününde bir hediye ile gönül almaya çalışmak, büyük bir çelişkidir.. 
Annelerin bir hediye beklentilerinin olmadığını belirten araştırmacılar, annelerin bu konuda tek isteklerinin sık sık hatırlanmak ve sıcak bir gülüş olduğunu söylüyorlar. Fakat, kapitalist ekonomik sistemin tüketim kültürünü canlandırmak adına anneye duyulan bağlılığı hediyeye indirgeyerek insanlara sunması kültürümüzdeki anne sevgisini yaralamaktadır..  
        
“Anneni sevindirmek için mutlaka hediye al” mantığı ile insanları tüketim ve israf  kültürüne yönlendiren sistem, en kutsal değerlerden olan anne sevgisini ranta, kazanca çevirerek servetlerine servet   katmaktadır.   
diye konuşmasını tamamladı.

Anneler Adına Diyanet Sen Mersin Kadın Kolları Başkanı Fazilet KOÇAK’da katılımcılara teşekkür ederek yaptığı konuşmalarında: Anneyi; sadece yılın bir gününde hatırlamanın, ona gerekli değeri vermiş olmayı göstermemektedir.  

“Günümüz tüketim toplumu, her şeyi metalaştırdığı gibi, anne sevgisini de, ona bir hediye almak ile geçiştirilmesi gereken bir görev gibi anlıyor. Ve hatta anneler gibi en değerli varlıklarımızın, bir eşya karşılığında mutlu edilebileceğine dair bir kanaat empoze ediyor”
       
Anneleri mutlu edecek onlara hizmettir, ihtiyaçlarının karşılanmasınıdır. Güzel ve gönül alıcı sözlerle onların duasını almaktır. Hediyeleşme güzel ve İslami bir gelenektir ancak bunu kapitalist ekonomiye hareket kazandırarak değil, kendi değerlerimizi ayakta tutarak yapmamız gerektiğine inanıyoruz.
 
Koçak
:sivil toplum hayatında kadınların yapması gereken pek çok görevin oldugunu vurgulayarak konuşmalarını tamamladılar.Programa Memursen –bağlı sendikaların temsilcileri Kuran Kursu Ögreticileri İmam-Hatipler ve eşleri katıldılar.Programdan sonra tüm katılımcılara öğle yemeği ikram edildi.Misafriler   Diyanet-Sen Mersin Şube yönetimine teşekkür ederek ,memnuniyetlerini dile getirdiler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.