Diyanet Sen Mersin Şubesinden Kutlu Doğum açıklaması

Diyanet Sen Mersin Şubesi İl Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ Kutlu Doğum haftası dolayısı ile basın açıklamasında bulundu.

Diyanet Sen Mersin Şubesinden Kutlu Doğum açıklaması

Diyanet Sen Mersin Şubesi İl Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ Kutlu Doğum haftası dolayısı ile basın açıklamasında bulundu.

13 Nisan 2014 Pazar 01:08
Diyanet Sen Mersin Şubesinden Kutlu Doğum açıklaması
banner283
Diyanet Sen Mersin Şubesi İl Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ:

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in bir kutlu doğumunu daha idrak ediyoruz.Onun dünyaya gelişini Cenabı Hak; insanlık için büyük bir lütuf olduğunu bildirmektedir. Peygamber efendimizin doğduğu gecenin sabahı feyizli bir gündü. İnsanlık için yepyeni bir güneş doğmuştu, Hz.Adem’le başlayan tevhid akidesi yeniden canlanmış ,Cehalet ve batıl inançlarla bunalan ruhlar bu doğuşla aydınlığa kavuşmuştu. Bir fazilet güneşi ve hidayet meşalesi olan Peygamber efendimizin doğumu Allah’ın tüm insanlara büyük bir lütfüydü. Bu hususu Kuranı kerimde Cenabı hak Ali İmran 164. ayette “İçlerinden kendinlerine Allah’ın ayetlerini okuyan,onları kötülüklerden arıtan, kendilerine kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle Allah Müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur buyurmaktadır.  .Çünkü; o doğmadan insanlar büyük bir sapıklık içindeydiler. Her türlü değer ölçülerini yitirmişler, haksızlık alabildiğine yayılmış, hayır ve fazilet namına hiçbir şey kalmamış, sosyal hayat tamamen bozulmuş, merhamet ve şefkat kalplerden tamamen silinmiş, kadın esir muamelesi görmekte, kız çocukları erkek adamın erkek çocuğu olur diye bizzat babaları tarafından acımasızca kumlara gömülüp katledilmekteydi. İşte onun için efendimizin dünyaya gelişi insanlık için, büyük bir lütufdu.
 Allah ;O’nu sevmiş`; bizimde onu sevmemizi emretmiş, Bizim kurtuluşumuzu O’nun sevgisine bağlamış.(Tevbe suresi 24. ayet)  Onun muhabbetinden bir şey taşımayan ölüdür. Onun sevgisini terennüm etmeyen diller kurudur.Hz Peygamber (s.a.v.)ideal insanlığa canlı bir örnek oldu, sadece itikat ve ibadette değil aynı zamanda güzel ahlak numunesi,kanun koyucu,hakim,devlet başkanı,ordu komutanı,mürşit ve diplomat olarak,aile reisi olarak insanları eğitti 23 sene gibi kısa bir zaman içerisinde bedevi bir toplumdan kıyamet kopuncaya kadar,insanlara her şahsı örnek olacak medeni bir toplum meydana getirdi.

Evet; her mevlid yıl dönümünü kendimiz için, aile ve toplumumuz için bir endam aynası yapmalıyız. Kendimizi, ailemizi, toplumumuzu, insanlığımızı bu açıdan gözden geçirmeliyiz. Bugün dünyada insanlık muhtaç olduğu huzur ve mutluluğu bulamamıştır, İçtimai hayatın bozukluğundan, her türlü ahlaki çöküntüden,kurtulmanın yegane yolu alemlerin efendisi sav.’ın cihan şumul olan nübüvvet ve risaletine,fazilet ve adaletine,şecaat ve doğruluğuna, Kur’an-ı Kerim’de övülen ahlakına sarılmakla mümkün olacaktır.Bu ulvi değerlere  her zamankinden bugün daha çok muhtacız. Çünkü onu yüce Mevla terbiye ettiği için bir insanda bulunması gereken,ne kadar güzel huy varsa hepsi onda toplanmıştı.Huzur ve barışı bulabilmemiz için inancımızın gereği olarak,  en yüce ahlaki güzelliklerle donatılmış olan Hz. Muhammed (s.a.v.)’i tanımak,sevmek ve fazilet dolu yaşamını örnek almadıkça huzurlu bir hayat yaşamak mümkün değildir Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimizi daha iyi anlayıp,  ibret ve güzelliler dolu hayatını, yaşayışını örnek almakla olur. Sevgili peygamberimizin doğumu sebebiyle Kutlu Doğum haftası nefis muhasebesi için bir fırsat bilmeliyiz.

Kutlu Doğum  insani ilişkilerimizin güçlenmesine olumsuzlukların giderilmesine iyiliklerin çoğalmasına vesile olmalıdır.

Peygamberimizin doğumunu her yıl kutlamaktayız. Peygamberimizin doğumunu anmaktan asıl gaye; evrensel olan nübüvvetini, Allah’a olan tevekkül ve itimadını, Kur’an’a dayanan yüce ahlakını, insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve sebatını, kerem ve cömertliğini, fazilet ve cesaretini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri ve hayat biçimini anlamak, biz bunun neresindeyiz diye düşünmek, hatalarımızı gözden geçirme fırsatını yakalamaktır. Zira Peygamberimizin getirdiği değerlere uymadan Allah’ın sevdiği bir kul olmamız mümkün değildir. Nitekim “Habibim, de ki: Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın”  ayeti, Allah’ı sevmenin peygambere uymaya bağlı olduğunu ifade etmektedir.

Birlik ve beraberliğe,kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde Mevlid Kandilini de   vesile edinerek dostluğumuzu pekiştirmeliyiz. Birlik ve beraberliğimize zarar verecek davranışlardan uzak durmalıyız.

Üyelerimizin meslektaşlarımızın tüm  halkımızın  Kutlu Doğum Haftasını tebrik eder insanlığın barış ve hidayetine İslam aleminin birliğine vesile olmasını Cenabı haktan temenni ve niyaz eder saygılar sunarım.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.