Diyanet-Sen Rotasyona Karşı Çıktı!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, Dini Haberler İstihbarat şefi Erdi Karadeniz'e gündemi sarsacak ÇARPICI açıklamalarda bulundu.

Diyanet-Sen Rotasyona Karşı Çıktı!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, Dini Haberler İstihbarat şefi Erdi Karadeniz'e gündemi sarsacak ÇARPICI açıklamalarda bulundu.

29 Mayıs 2014 Perşembe 00:38
Diyanet-Sen Rotasyona Karşı Çıktı!
Diyanet camiasında tüm zamanların rekorlarını egale eden, Diyanet'te yetki sahibi olan ve 71.676 üyesi bulunan etkili ve yetkili sendika Diyanet Sen Genel Başkanı Bayraktutar'a özel sorular sorduk.
 
-Diyanet, personeline yönelik yapmayı düşündüğü rotasyon işlemlerine Yetkili sendika olarak nasıl bakıyorsunuz, nasıl değerlendiriyorsunuz, çıkarılması düşünülen rotasyonu yargıya taşıyacak mısınız? -

-GÖÇEBE DİN GÖREVLİSİ OLMAK İSTEMİYORUZ-
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlilerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapmayı düşündüğü değişiklere tepki gösteren Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar, “Göçebe din görevlisi hayalinde olanlar, din hizmetinin verimliliğini de düşünsünler” ifadelerini kullandı.
 
Bayraktutar, ‘‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın  din görevlilerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapacağı değişikliğe tepki gösterdi. Yönetmeliğin çıkış tarihi göz önünde bulundurulduğu taktirde; 
 
2014 yılında 25 yılını dolduran görevliler
 
2015 yılında 20 yılını dolduran görevliler
 
2016 yılında 15 yılını dolduran görevliler
 
2017 yılında ise en az 8 yılını dolduran görevliler rotasyona tabi olacaktır.
 
Söz konusu değişiklikle, her yıl kademeli olarak düşecek olan 25 yıl ve üstü çalışanların rotasyona tabi tutularak aynı yerde sekiz yıldan fazla süreyle görev yapamayacağını vurgulayan Bayraktutar, “Göçebe din görevlisi  hayalinde olanlar, din hizmetinin  verimliliğini de düşünsünler” dedi.
 
''YETERİNCE KALDIN HAYDİ BAŞKA YERE''
 
Başkan Bayraktutar, atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapılacak düzenleme sonucu Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli olan  bir çok kişinin etkileneceğine dikkat çekerek, “Bulundukları çalışma yerlerine uyum sağlamaya çalışan, ailelerinin, çocuklarının geleceğini de düşünerek hizmet etmeye çalışan din görevlilerimize, ‘8 yıl burada kaldın, bundan sonra başka yerde görevine devam et’  denilemez’’ açıklamalarında bulundu.

 
“SENİN İMAMIN, BENİM İMAMIM TARTIŞMALARI ÇIKAR”
 
Yeni düzenleme ile imam ve müezzinlerin yer değiştirilmesi yetkisinin il ve ilçe müftülüklerine verilecek olmasına da karşı çıkan Bayraktutar, “İmamların bulundukları yerdeki hayatını idame ettirmesi müftülerin iki dudağının arasında olmaması gerektiğini dile getirerek böyle bir kararın müftülerin omuzlarına yüklenmesi de personel ve müftüler arasında çatışmaya yol açacaktır . Söz konusu rotasyon düzenlemesi ile ‘senin imamın, benim imamım’ tartışmalarının çıkabileceğini de belirten Bayraktutar, “Diyanet camiasının iç huzurunun devamı için böyle bir karardan vazgeçilmelidir” dedi.
 
“HUKUKİ BAŞVURULAR YAPILACAKTIR”
 
Rotasyon konusunda eleştirisini sürdüren Bayraktutar, “Din görevlilerinin verimliliğini arttırmak için Diyanet İşleri Başkanlığının atama ve yer değiştirmelerde karşılıklı anlaşma şeklini geliştirmesi (becaiş) daha iyi olur. Bulundukları yerlerde yıllarca çalışan, görev yapan, sayısız başarılarla toplumun hem yol göstereni, hem de yeri geldiğinde halkın psikolojik danışmanlığını yapan din görevlilerine göçebe bir hayat sunmaya çalışan rotasyon kabul edilemez.  Bu konuda sendikamız gereken hukuki tepkisini gösterecek , hukuki alanda da başvurularını yapacaktır’’ ifadelerini kullandı.
 
 
“UYGULANDIĞI TAKTİRDE ROTASYON DİYANETİN SIKINTISI OLACAK”
 
“Bu kararın uygulanması halinde Diyanet İşleri Başkanlığı  hem kendisine hem de personeline sıkıntı yaşatacaktır.’’ diyen Başkan Bayraktutar, “Rotasyonla iş verimliliğini artırmak isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, çoğunluğu kırsal kesimlerde görev yapan  (D grubu) camilerdeki görevlilerin, bir köyden bir köye gönderilmesi nasıl verimlilik olacaktır? Bu karar din görevlilerinde  sıkıntıya yol açacağı gibi iç barışın bozulmasına sebep olacaktır, bu karar başkanlığın bir vebal altına girmesi demektir” 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İrfan KORKMAZ 2014-05-28 09:23:41

Sayın başkan yanılıyorsun neden göçebe olalım 8 yıl 10 yıl az zamanmı ona bakarsanız askerler polisler daire amirleri hatta müftüler durmadan tayin oluyorlar onlar yapabiliyorsa bizde yaparız ben şahsen 26 yılda 10. yerimdeyim en fazla durduğum yerde 8 yıl durdum hiç bir sıkıntım olmadı bilakis hakkıyla layıkıyla görev yaptığıma ve asla hocaefendilikten veya hocam denilmesinde aşağıya düşürmedim kendimi.senin korkun üyelerinin rahatı bozulacak diye bu cevvalliğini hükümetten zam isterkende göstersen veya başka konularda göstersen sevinirim.BEN SONUNA KADAR ROTASYONU DESTEKLİYORUM AMA ONU YAPACAK BABAYİĞİT VARMI ONUDA BİLEMİYORUM SELAMLAR SAYGILAR

Avatar
İ.Ş 2014-05-28 09:26:46

EĞER HABER DOĞRUYSA; BAK HELE, HELE BAK, BAK BAK HELE, HELE BAK HELE ON YILDA FİKİRLERİ GELİŞENLERİ GÖRDÜK AMA BİR YILDA PEK ALIŞIK OLUNMAYAN BİR DURUM.ACI GELDİ GALİBA ÜYELERİ KAYBEDERSEK HALİMİZ NİCE OLUR KAYGISIMI SARDI, ÖLDÜĞÜMÜZ GİBİ DİRİLİRSEK HESAP NASIL OLACAK, KEŞKE GÖREVİN VERİMLİLİĞİNİ BİR KERE TARTIŞABİLSELERDİ AMA HER ŞEY NASİP.....

Avatar
sami 2014-05-28 09:37:13

saçmalığa bak. sırf başka sendika yaptı ben karşı çıkayım mantığı. yazıklar olsun diyanet sene. rotasyon kesinlikle memurların monotonluğunu engellemek için şarttır. diyanet doğru yolda. allah doğruların yardımcısıdır.

Avatar
imam 2014-05-28 09:37:49

diyanet seni nezaman dinledide bu konuda sendikayı dinleyecek sendika rotasyona karşıda neden nakil sınavlarındaki torpillere adam kayırmaya karşı değil yoksa torpil sizindemi işinize geliyor torpili olmayan imam dağbaşından inemiyecekmi sizin görüşünüz aynı diyanet yetkililerin görüşü gibi neden milli eğitimdeki nakiller gibi bizim diyanette olmuyor bunu neden konuşmuyorsunuz neden şimdiki nakil sistemini mahkemeye götürmüyorsunuz .

Avatar
fani 2014-05-28 09:38:42

Başka haklar olunca sendikalar bu kadar savunmuyor. Yoksa sizin çalışan koşturan imamlariniz merkezde olduğu için mi bu ayaklanma. Bence rotasyon en fazla 6-8 sene arası zaman dolunca tahakkuk etmesi lazim. Hadi diyanet kir artık kabuğunu.

Avatar
Birisi 2014-05-28 09:39:09

Kesinlikle rotasyona karşıyım. Bu adalet getirmeyecek din görevliler arasında infiale yol açacak.

Avatar
adnan 2014-05-28 09:41:07

iş bu kadarrrrrr

Avatar
mehmet a. 2014-05-28 09:44:52

somada insanlığı ölmüştü sendikaların. sendikalı kardeş sen de sendika aidatı öde