Diyanet-Sen'den Cumhuriyet Gazetesi'ne Sert Tepki

Terör Bahane Edilerek Peygamber Efendimize (sav) Hakaret Edilemez

Diyanet-Sen'den Cumhuriyet Gazetesi'ne Sert Tepki

Terör Bahane Edilerek Peygamber Efendimize (sav) Hakaret Edilemez

15 Ocak 2015 Perşembe 13:04
Diyanet-Sen'den Cumhuriyet Gazetesi'ne Sert Tepki
banner221

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, terör nerden gelirse gelsin her türlüsüne karşı olduğumuz gibi terör bahane edilerek inançlara, değerlere yapılan hakaret ve saygısızlığa da aynı şeklide karşıyız” dedi.

Önceki hafta Fransa'nın başkenti Paris'te, Hz .Muhammed (SAV) karikatürleri çizen mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıda aralarında karikatüristlerin de olduğu 12 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası Charlie Hebdo, 3 milyon basıp yayınladığı sayısında ise yine Hz. Muhammed'e ait olduğu iddia edilen çizimi kapak yapıp tüm dünyaya dağıttı. İslam dünyasının büyük tepkisini toplayan çizimi ise bugün Cumhuriyet'in iki yazarı köşesinde yayınladı.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine yazılı bir basın açıklaması yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, terörün ırkı, dini, rengi yoktur. Terör nerden gelirse gelsin her türlüsüne karşı olduğumuz gibi terör bahane edilerek inançlara, değerlere hele hele Peygamber Efendimize yapılan hakaret ve saygısızlığa da aynı şeklide karşıyız ve lanetliyoruz” dedi.

Yaşanan olayların son derece üzücü olduğunu vurgulayan Bayraktutar “Tüm dünya Fransa’da yaşanan terör olayına birlik ve beraberlik içerisinde tepkisini gösterdi. Böylesine hassas bir dönemde Charlie Hebdo dergisinin Peygamber Efendimize hakaret içeren karikatürü tekrar yayınlaması üstelik aynı karikatüre bazı ulusal gazetelerimizin sayfalarında da yer vermesi kabul edilebilir bir durum değildir. Merhamet ve sevgi dini İslam’ın terör dini, Müslümanların ise terörist gibi gösterilmeye çalışılması, Peygamber Efendimize karikatürle hakaret edilmesi Müslümanları rencide etmeyi, tahrik etmeyi hedefleyen girişimlerdir. Hz. Muhammed’e (sav) yapılan hakaret bütün Müslümanlara ve onların kutsalına yapılmış bir hakarettir ve bizlerin bu hakaretler karşısında sessiz kalmasını beklemek ne ifade, ne basın özgürlüğü ile anlatılabilecek bir durumdur. Kimse bir başkasının kutsalına, inançlarına hakaret edip basın özgürlüğüne ifade özgürlüğüne sığınamaz. Köşelerinde söz konusu karikatürlere yer veren Cumhuriyet Gazetesi yazarlarını ve yayınlanmasına izin veren genel yayın yönetmenini kınıyor, bir an önce tüm Müslümanlardan özür dilemeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Son zamanlarda Avrupa’da İslamafobi’nin tırmanışa geçtiğine dikkati çeken Bayraktutar, açıklamasında “son gelişmeler gösteriyor ki Avrupa’da bazı lobiler İslamafobinin yaygınlaşması için yoğun çaba sarf ediyor. Müslümanlar olarak tahriklere gelmeden sağduyu ve aklı selim ile teröre karşı dik durmalıyız. Ancak şu da bilinmelidir ki Peygamber efendimize (sav) değerlerimize yapılan hakaretler karşısında hiçbir Müslüman sessiz kalmayacaktır. Tüm Müslümanlardan bu tür tahriklere sağduyu ve İslam dininin bizlere öğrettiği hassasiyetle yaklaşmalarını rica ediyorum. Bizler sevgi ve merhamet dini İslam’ın temsilcileriyiz. Biz kimsenin peygamberine kitabına küfretmeyiz ne bizim ne de bir başka inanç grubunun inancına kutsalına hakaret edilmesine de izin vermeyiz.” İfadelerine yer verdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220