Diyanet-Sen'den Rotasyona Dava

Diyanet-Sen Genel Merkezi Rotasyon düzenlemelerinde geri adım atmadan düzenlemenin tamamı için yargıya başvurdu.

Diyanet-Sen'den Rotasyona Dava

Diyanet-Sen Genel Merkezi Rotasyon düzenlemelerinde geri adım atmadan düzenlemenin tamamı için yargıya başvurdu.

04 Temmuz 2014 Cuma 16:53
Diyanet-Sen'den Rotasyona Dava
Diyanet-Sen ‘‘atama ve yer değiştirme’’ yönetmeliğini yargıya taşıdı
 
‘‘Göçebe din görevlisi olmak istemiyoruz’’ diyen Diyanet-Sen rotasyon konusu için Diyanet İşleri Başkanlığına dava açtı
 
ROTASYON DÜZENLEMELERİNİN TAMAMINA DAVA AÇILMIŞTIR !!!
 
17.06.2014 tarihli ve 29033 sayılı Resmi Gazete’de Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin;
 
  10. Maddesinin 2. Fıkrası, “(4) Bu maddede belirtilen sebepler dışında, cami görevlilerinin yer değiştirmelerine esas olmak üzere illerde il müftüsünün başkanlığında, durumu görüşülecek görevlinin bağlı bulunduğu müftü dâhil beş kişiden oluşan bir Değerlendirme ve Yer Değiştirme Komisyonu kurulur. Bu komisyon; görev yaptığı camide sekiz yılını tamamlayan cami görevlilerinin yer değişikliğini her yıl Haziran ayında toplanarak aşağıdaki kıstaslara göre gerçekleştirir:” şeklindedir.
 
Bu düzenleme ile Aynı Yönetmeliğinin “Hizmet gereği görev veya görev yeri değiştirme” başlıklı 19.Maddesinin (4) numaralı fıkrası değişmiştir.
 
  10. Maddesinin 2. Fıkrasının a) bendi, “a) Yer değişiklikleri aynı grup camiler arasında olmak üzere öncelikle aynı ilçe içinde, yer bulunamaması halinde il içinde, il içinde de yer bulunamaması halinde iller arası yapılır.” şeklindedir.
 
Bu düzenleme ile Aynı Yönetmeliğinin “Hizmet gereği görev veya görev yeri değiştirme” başlıklı 19.Maddesinin (4) numaralı fıkrasının a) bendi değişmiştir.
 
  17. Maddesi Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
 
“Cami görevlilerinin yer değişikliği
 
(1) 19 uncu maddenin dördüncü fıkrasındaki kıstaslar dikkate alınarak bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte cami görevlilerinden görev yaptığı camide yirmi beş yılını tamamlamış olanların yer değişiklikleri, 2014 yılı Haziran-Eylül döneminde; yirmi yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2015 yılı Haziran-Eylül döneminde, on beş yılını tamamlayanların yer değişiklikleri 2016 yılı Haziran-Eylül döneminde yapılır. Bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin dördüncü fıkrasındaki süreye göre zorunlu yer değişiklikleri ise 2017 yılından itibaren yapılmaya başlanır ve sürelerin hesaplamasında 1 Haziran tarihi esas alınır.” şeklindedir. Bu düzenleme ile aynı Yönetmeliğe Geçici 7. Madde eklenmiştir.
 
Söz konusu düzenlemelerin tamamı cami görevlilerine zorunlu yer değişikliği yani “rotasyon” getirmektedir.
 
Diyanet-Sen olarak hukuka açıkça aykırı olan bu düzenlemelerin kabul edilemeyeceğini ve her türlü hukuk yoluna başvurulacağını belirtmiştik. Bu itibarla üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak adına “rotasyon” düzenlemelerinin tamamının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve bilahare iptali talebiyle 03.07.2014 tarihinde “DANIŞTAY 5. DAİRESİNİN 2014/5226 E.” Sayılı dosyası ile bu düzenlemelere dava açılmıştır.
 
Yargı süreci ile ilgili gelişmeler oldukça Kamuoyu ile paylaşılacaktır.
 
Tüm üyelerimize ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
Diyanet-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yeni yönetmelik saçmalık 2014-07-04 17:50:14

şu nakil işlerine de bi çare bulun Allah rızası için

Avatar
cuha 2014-07-04 18:09:54

teşekkürler umarız sonuç verirde mağduriyet yaşanmaz

Avatar
murat 2014-07-04 18:11:41

herşeye dava acılıyor ya değerli hocalarım rotasyona neden bu kadar tepkiliyiz neden ya adam aynı yerde 26 sene kalıyor bu kişi ne kadar verimli olmuştur bırakın değiştirsinler unutmayalım ki kan değişimi her zman iyidir buda iyi olur inş dava olumsuz sonuçlanır ŞU NAKİL İŞİNE BAKSINLAR YA BIRAKIN ROTASYONU

Avatar
hakkımız haram olsun 2014-07-04 18:23:57

Demek her imam hatıplının bu makamlarda hakkı arın terı varoldugunu blmelerı gerekıyor 20BINDEN FAZLA BAYAN KURAN KURSU VE VEKIL IMAM ŞIRKET ELAMANİ GIBI DIYANETTE rezillik çektiriyor diyanet personel il ilçe müftüleri göz yaş için'de tehdit ve baskıyla görev aşk yarı maaş ile iki dudak arasında kendileri deri koltuk ve diyanetin her türlü olanakların'dan sefa alemı surerken kadrolu olmadgmz ıcn gorev bşnda ayagmız kırlıyr ve gorevmıze son verlyr ve maaşmız iptal edlyr yerımıze bşkasnı atyr gorev yerı olmadg bos br yer bulanakadar o hastane koselernde perısan cıktktan sonrada ortada evsız parksız coluk cocuk perısan yaksyormu dıyanet gbı yuce br kuruma arkadaslar asılın gorevını yapıyruz ndn bzlerı 2 . Snıf gorevlı madur gbı goruyr Ellerine ne geçiyor ne kar ediyor diyanet yoksa biz yarı maaş onlaramı aktarılıyor birilerinin cebine mi gidiyor

Avatar
Abdullah 2014-07-04 18:30:32

Rotasyon çok yararlı olacaktır. Bu kanunu çıkaranlardan Allah razı olsun. Bulundukları camilerde fosilleşen imamlar var. Camileri ve cami imkanlarını babasının malıymış gibi kullanıyorlar. Kur'an Kursu lojmanlarını ele geçirmişler, tapulu malları gibi kullanıyorlar. Hayır cemiyeti başkanlarını yıllarca kafaya alıp kankileşerek kendi lükslerine yatırım yaptırıyorlar. Camilerde yapılan sergilerin (para toplama) çoğu imamların lojmanları için yapılıyor. Aslında 8 yıl bile çok, 5 yıl yeter. Bulundukları camide kökleşmeden yer değiştirilmesi lazım. İptali için dava açanlar, Allah rızası için vazgeçin dava açmaktan. Yoksa vebale girersiniz.

Avatar
ikram 2014-07-04 18:35:08

üç beş kişi rahat edecek diye yargıya taşırlar rotasyonu unuttukları bişi var binlerce insan yerinde çakılı kalıyor ama kimin umurunda. adaletten nasibini almayanlar
iptal başvurus yapsınlar
hakkımızı helal etmiyoruz

Avatar
Rabbani 2014-07-04 18:35:15

Niye atama yönetmeliğine itirazı yok??? İşlerine geldiği gibi davranıyor sendikalar. O yüzden hiçbirine üye değilim üye de olmayacağım. Hakkımızı savunan yok. Bir tek dinihaberler duygularımıza tercüman oluyor.

Avatar
THE İMAM 2014-07-04 18:42:13

İNŞALLAH OLUMLU SONUÇ ALINIR DA YÜZÜMÜZ GÜLER