Diyanet-Sen'e 3. Genel Başkan Adayı Belli Oldu

Diyanet-Sen'e 3. Genel Başkan Adayı Belli Oldu.

Diyanet-Sen'e 3. Genel Başkan Adayı Belli Oldu

Diyanet-Sen'e 3. Genel Başkan Adayı Belli Oldu.

05 Şubat 2015 Perşembe 11:45
Diyanet-Sen'e 3. Genel Başkan Adayı Belli Oldu
banner283
Grup sayfamız için  

YENİ TÜRKİYE'YE YENİ YÜZ

Diyanet-Sen Genel Başkan Adayı Ömer TUTUŞ, 1969 Trabzon Araklı doğmuştur. İlkokulu ve İmam Hatip Lisesini kendi ilçesinde okudu. İlahiyat Önlisans, Sosyal Bilimler ve Sosyoloji mezunu olan Ömer TUTUŞ, Diyanet-Sen’in kuruluşundan itibaren Trabzon Şubesinin çeşitli kademelerinde (2004-2007 yıllarında ikisi Trabzon Şube Başkanlığı olmak üzere) yöneticilik yapmıştır. Halen Araklı İlçesi Konakönü Camiinde İmam-Hatip olarak görev yapmaktadır, evli ve beş çocuk babasıdır.

Sendikalar bir toplumun gelişmesindeki vazgeçilmez unsurlardan biridir. Örgütlü toplumlar sayıca az olsalar bile diğerlerine göre sorunlarını daha kolay ve daha çabuk çözerler. Sivil toplum örgütleri ve üye sayıları ülkelerin gelişmişlik ölçütlerinden biridir. Dünyada sendikalaşma 18. Yüzyıl başlarında bir işçi hareketi olarak başladı ve bu hareket 19. Yüzyılda ivme kazandı. Ülkemizdeki sendikal faaliyetler ancak 2. Dünya savaşından sonra başlayabildi. Bunlar da işçi sendikalarından ibaretti. Memur sendikacılığının geçmişi 20 yıllık bir zamanı geçmez. Bu açıdan bakıldığında ülkemizdeki özellikle memur sendikacılığı tabir caizse hala rüştünü ispat edememiştir. Ülkemizdeki sendikalaşma oranı en yüksek kurum Diyanet İşleri Başkanlığında olmasına rağmen hiçbir temel sorununu halledememiştir. Sendikalaşma oranının yüksekliği, Din Görevlilerinin duyarlılığının göstergesidir aynı zamanda. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığında 12’den fazla sendikanın var oluşu bir şeylerin yolunda gitmediğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu kadar süre geçmesine rağmen Din Gönüllülerinin kronikleşen sorunlarına çözüm bulunamaması sendikaların sorgulanmasına ve sonuç itibariyle bir güvensizliğe ve dolayısıyla başka adresler aranmasına sebep olmaktadır.  Bunda, 11 yıldır yetkiyi elinde bulunduranların sorumluluğu büyüktür.

Bugün din gönüllülerinin sorunlarının başında rotasyon konusu gelmektedir. Din Görevlisine reva görülen rotasyon çalışma barışını, arzusunu derinden sarsmıştır. (başka kurum personeli belli aralıklarla yer değiştiriyor ama yapılan uygulama adalet ölçüsünde kaldığı için bu kadar şikâyete ve huzursuzluğa sebebiyet vermiyor, bizde de mesela milli eğitimdeki siteme benzer bir uygulama hayata geçirilemez mi?), Haftasonu tatilleri, diğer resmi tatiller ve (Dini Bayramlar hariç) Bayram tatilleri, İlahiyat dışındaki fakülte mezunlarının ek gösterge sorunu, Hac ve Umre görevlendirmeleri, Diyanet personeline çok görülen lisans tamamlama meselesi, diğer adıyla İlitam, devamlı değişen yönetmelik ve uygulamalar acil çözüm bekleyen devasa sorunlar olarak hala önümüzde durmaktadır. Diyanetten başka hangi kurumda bu kadar çok sınav var Allah aşkına? Yurtdışı sınavı bir ölçüde kabul edilebilir ancak MBSTS, Hac- Umre ve Nakil sınavlarına daha makul bir çözüm bulunamaz mı? Bunlara çözüm üretmek çok mu zor?

Meslektaşlarımız 28 Şubattaki 5. Olağan Genel Kurul’da görevi bize layık gördükleri takdirde bütün bu sorunların üstesinden gelmek için azami gayret göstereceğimizi şimdiden kamuoyunun bilgisine sunuyorum.  Göreve gelmemiz halinde kamu imkânlarından da yararlanmak suretiyle ilk etapta İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 7 bölgeye, ilerleyen zamanlarda her ile öğretmenevi örneğinde olduğu gibi misafirhaneler kurmayı, üyelerimizin aile fertlerinin kaza sonucu, kendilerinin de eceliyle ölümleri halinde yönetim kurulunun belirleyeceği belli miktarda tazminat ödenmesini şimdiden taahhüt ediyorum. Üyelerimizin, sosyal, kültürel, ekonomik haklarının muhafazası, yenilerinin kazanılması için her türlü gayreti göstereceğim. Din Ve Din Görevlisi aleyhine tezahür edecek bütün meselelerde muhatabın kimliği ve makamına bakmaksızın her türlü eylem, söylem ve hukuki mücadeleyi yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.  Desteklerinizi bekliyor, saygılar sunuyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
the imam 2015-02-05 12:30:57

tam isabet oldu.Hakkı hakikati söylemekten çekinmeyen bir insandır

Avatar
imam 2015-02-05 12:48:29

Diyanet-Sen'in mevcut yönetimi heyecanını yitirmiş, hizmet üretmekten uzaktı. Bu vesileyle üyeleri adına yapacak çok şeyleri de kalmamıştı. Zaten son zamanlarda sendikada bir duraklama yaşanıyordu hatta çöküş dönemine girmeye ramak kalmıştı. Sizi "iç etkenlerle" şişirilmiş üye sayısı aldatmasın. Her yenilikte bir hikmet ve bereket vardır anlayışıyla 28 şubattaki yenileşmeyi iyi değerlendirmek gerekir. Eskinin tekrar denenmesi sadece zaman ve hizmet kaybına sebep olacaktır. Ben "üst kurul delegeleri"nin bunu gereği gibi değerlendireceklerini ümit ediyor ve yakından tanıdığın Ömer TUTUŞ'a desteklerini bekliyorum.

Avatar
seçim 2015-02-05 13:32:00

Ömer TUTUŞ'un sendika ya yenilikler getireceğine inanıyorum ve onu destekliyorum.

Avatar
Nurullah Güldal 2015-02-05 15:59:49

Hocam inşallah yeni bir vizyon yeni bir hareket yeni bir sendikacılık dinanizmi getireceğine yürekten inanıyor.Genel Başkan olmanı yüce Mevladan niyaz ediyorum.Hayırlı olsun destekliyorum

Avatar
trabzon61 2015-02-05 16:50:23

hocam adaylığınızı görünce çok mutlu oldum.bu işi başarıyla yapacağınıza yürekten inanıyor RABBİM yar ve yardımcınız olsun.28 ŞUBATlar bu ülkede çok şeyi ifade ediyor.İnşallah sizde aynı tarihte sendikamız adına yeni bir tarih yazarsınız.doğruları dile getirip yapılmayanları dillendirdiğiniz için sizi çok engellemeye çalıştılar ama siz yılmadınız. sendikamız adına kazanmanız büyük bir yenilik ve heyecandır.eskiler gibi seçimden seçime değil her zaman yanımızda olacağına inancımız tamdır.Yürü ÖMER hocam ALLAH seninle ve bizimle beraberdir.ALLAH kolaylık versin.ALLAH utandırmasın.

Avatar
müftü 2015-02-05 16:53:58

Ömer hocamı tanırım diyanet sen başkanlığını en iyi yapacak kişidir başarılar diliyorum

Avatar
Şenol osmanoğlu 2015-02-05 17:38:26

Diyanet Sen böyle bir başkanı bekliyor
Özü sözü bir
Yiğit ve kararlı
Söylem değil eylem zamanı geldi
Din görevlilerinin sorunları artık çözüm bulacaktır
Hayırlı olsun Diyanet camiasına


Avatar
yorumcu imam 2015-02-05 17:47:21

Ömer hocam başarılar. Başarılı olacağına inanıyorum.