Diyanet-Sen’in Talepleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı yapıldı.

Diyanet-Sen’in Talepleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı yapıldı.

27 Kasım 2014 Perşembe 18:38
Diyanet-Sen’in Talepleri

GEREKÇELİ KARARLARIN TAM METNİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Toplantıda Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 11 hizmet kolunun tümünde yetkili olan Memur-Sen'e bağlı sendikaların genel başkanları ile diğer konfederasyonların temsilcileri hazır bulundu.

Diyanet-Sen Genel Başkan Vekili Hacıbey Özkan Kamu Personel Danışma Kurulunda Diyanet İşleri çalışanlarının taleplerini sundu. Toplantıda Mevzuattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Bayır hazır bulundu.Madde 1. Ek ÖdemeArtışı

Madde 1. 1.1Vaiz ve murakıp kadrolarında bulunanlar için % 170 ve Eğitim Görevlisi kadrosunda bulunanlar için %180 oranında ek ödeme düzenlenir.

Madde 1. 1.2Eğitim görevlisi ve vaizlerin din hizmetleri tazminatının %170 oranında düzenlenir.

Madde 2. Fazla Mesai Ücreti

1.1Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmeti kadrolarında çalışan (İmam-Hatip, Müezzin Kayyım, Vaiz) personele haftalık çalışma süreleri 40 saati geçtiği durumda, haftalık tatillerde görevlendirildiklerinde ve milli bayram günlerindeki çalışmalarına fazla mesai ücreti ödenir.

Madde 3. Toplu Ulaşım Araçlarından İndirimli Yararlanma İmkanın Sağlanması

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan Kur’an Kursu Öğreticilerine toplu ulaşım araçlarının kullanılmasında indirimli tarifelerden yararlanması sağlanır.

Madde 4. Teşvik İkramiyesi

1.1Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan tüm personele, Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Kurban Bayramında bir maaş ikramiye ödenir. Bu suretle ödenecek miktar damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

1.2Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan personele Vakıflar Haftası ile Kurban Bayramında bir maaş ikramiye ödenir. Bu suretle ödenecek miktar damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

Madde 5. Cami Görevlilerinin Hafta Tatilinin İki Gün Olması

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yer alan imam-hatip ve müezzin kayyımlar, diğer hizmet sınıfındaki memurlar gibi haftada iki gün tatil yaparlar.

Madde 6. Kur’an Kursu ve Camilerin Giderleri 1.1DİB hizmetlerinin gerçekleştirildiği; camilerin ve gündüzlü Kur’an Kurslarının elektrik, ısınma ve aydınlatma ve benzeri giderleri için genel bütçede yeterli ödenek ayrılır.

Madde 7. Murakıpların Statüsü

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki murakıplık kadrosunun unvanı müftülük müfettişi veya müftülük denetmeni olarak değiştirilir. Genel İdare Sınıfında bulunan Şube Müdürlerine eşdeğer kadro olarak değerlendirilir.

Madde 8. TCK 219. Maddesindeki Yasaklar 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 219. Maddesinin, din görevlilerini siyasi açıklamalarda bulundu şeklinde son derece suiistimale açık suçlamalarla karşı karşıya bırakarak mağdur eden ve temel hak ve özgürlüklere, din ve vicdan özgürlüğüne ve fikir özgürlüğüne aykırı olduğu tartışmalarına neden olan hükmü kanun metninden çıkarılacak veya bu sakıncaları bertaraf edecek şekilde değiştirilecektir.

Madde 9. Müftülere Resmi Nikâh Yetkisi

Vatandaşların nişan ve düğün törenlerinde davet üzerine görevi gereği dualar okuyan pek çok din görevlisini sanık durumuna düşürerek mağdur eden yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi amacıyla müftülere de resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi için gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Madde 10. Vekil Ve Ek Ders Ücreti Karşılığı Görev Yapan Personelin Kadroya Alınması

1.1Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 657 sayılı yasanın 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli statüde çalışan tüm personel kazanılmış hakları korunarak ve sınavsız olarak kadrolu statüye alınır.

1.2Kur’an Kursu, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarında ek ders ücreti karşılığı görev yapan veya vekil statüde görev yapan personel kadrolu statüye alınır.

Madde 11. Lisans Kontenjanları

İlahiyat ön lisans programını bitiren Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınır ve İLİTAM programı kontenjanları tüm talepleri karşılayacak ölçüde arttırılır.

Madde 12. Köylerde Görevli Personelin Okuyan Çocukları İçin Yurt Desteği

Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden köylerde görevli olup çocuklarını diğer köylerde veya ilçe merkezi veya il merkezinde okutan personelin çocuklarına yurt temin edilir veya barınma ve iaşe yardımı yapılır.

Madde 13. Köy ve Kırsal Kesimde Çalışan Personelin Durumu

Diyanet İşleri Başkanlığı personelinden köy ve kırsal kesim camilerinde görevli personele mahrumiyet (gelişmemiş bölge) tazminatı verilmesi konusunda gerekli çalışma yapılır. Ayrıca bu personele barınma ihtiyacının karşılanması için lojman sağlanır.

Madde 14. Diyanet Akademisi

Din görevlisi olmak zor ve sorumluluğu ağır bir görev olduğu için göreve yeni başlayan din görevlileri Diyanet Akademisinde verilecek eğitimle bu göreve hazırlanmalıdır. Bunun için Diyanet Akademisi veya benzer şekilde eğitim kursları düzenlenir.

Madde 15. Rotasyon Sorunu

17.06.2014 tarihli ve 29033 sayılı Resmi Gazete’de “Diyanet İşleri Başkanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Din görevlilerine rotasyon uygulamasını içeren bu yönetmelikle bir çok din görevlisi mağduriyet yaşamış ve yönetmelik din görevlileri arasında huzursuzluğa neden olmuştur. Bu yönetmeliğin din görevlilerini mağdur etmeyecek şeklide yeniden düzenlenmesi sağlanmalıdır.


GEREKÇELİ KARARLARIN TAM METNİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Grup sayfamız İçin  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2014-11-27 19:17:44

en düşük ek gösterge murakıp ve imam hatiplerde olmasına rağmen, murakıpların ek göstergelerinin artırılması teklif ediliyor ama bu konuda imamlar için her hangi teklif yok. ayrıyeten şunu da söylemem lazım. teklif ediyorsunuz da sizi dikkate alan oluyor mu? hükümetin veya diyanetin verdiklerine sahip çıkmaktan başka yaptığınız olumlu ne var Allah aşkına?

Avatar
mazlum-mağdur- 2014-11-27 19:26:01

EEEEE baya heyecanlandım ama hepsi istek.diyo ya zeki mürende bizi görecekmi.bende isterem 10 milyar maaş villa 4x4 araba bunlar türbüne oynamadır.sendika ağalarını besleyin bakalım angaranın göbeğinde yesinlerde yesinler yatsınlar.imamlar besler onları.ama ilahi adalet elbet birgün tecelli edecek.dindar diyanetseni Allah soracak emaneti niçin ihanet ettin diye.

Avatar
abdi 2014-11-27 19:27:12

ofooof oof ulan imammı olsak.

Avatar
saffet 2014-11-27 19:40:26

Diyanet sen sağ gösterip sol vuruyor. Bakınki imamların hakkını savunuyorum ama tamamen taraf

Avatar
müezzin 2014-11-27 19:59:06

yav allah aşkına bu kurumda 5 senedir görev yapıyorum her sene aynı terane,yav teee 2011de mezkür akademi kurulacaktı hatta dib başkanı da bu kararların altına imza attı ama hala kuruluyor,her ile diyanet evi polis evi gibi evler kurulacaktı biz hala sınavlara falan gittiğimizde otel odalarında pansiyonlarda sürünmeye devam ediyoruz,yav fazla maaşı geçtim,mevcut maaşımızı eksiksiz versinler nacizane ona da razıyım,her ay maaşım düşüyor,vergi dilimi midir nedir falan filan işte,yaz kursunda ekderslerimizi tam alalım onada razıyım...anlicanız arkadaşlar bu maddeler hep fasa fisodur,inanmayın,diğer maddeleri demiyorum bile afaki çünkü

Avatar
ahmet hoca 2014-11-27 20:07:13

toplantı ne kadar sürecek çok merak ediyor ve artırıma sunuyorum. kendim 10 dakikada bitecek diyorum

Avatar
ih 2014-11-27 20:12:09

Bu sendika üyeliğinden nasıl çekiliniyor?

Avatar
halil doğu 2014-11-27 20:17:53

bu mu yani hep kendileirni düşünüyorlar be ..saçma sapan tatmin etmeyen yaranmak için istenmiş etliyi sütlüye dokunulmamış yetersiz ..