Diyanet Teşkilatının Umudu Din-Bir-Sen

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, sendikal çalışmalar yapmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Adana’da Din-Bir-Sen sevgisiyle karşılandı.

Diyanet Teşkilatının Umudu Din-Bir-Sen

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, sendikal çalışmalar yapmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere gittiği Adana’da Din-Bir-Sen sevgisiyle karşılandı.

21 Ocak 2015 Çarşamba 15:46
Diyanet Teşkilatının Umudu Din-Bir-Sen
Facebook Sayfamız için  

Konfederasyona bağlı Adana Anadolu Sağlık Sen Şube Başkanı Ozaner Özdemir, Adana Din-Bir-Sen Başkanı Mustafa Işık ve din görevlileri tarafından havaalanında karşılanan Şenocak, ilk ziyaretini Ceyhan İlçe Müftülüğü’ne yaptı.

İlçe Müftüsü Nazmi Söğüt’ü ziyaretinin ardından, aylık mutat toplantıya katıldı. Daha sonra Ceyhan öğretmenevinde yemekli toplantıya katılarak din görevlileriyle tanışma ve çalışmalar hakkında bilgi verme fırsatı buldu. Burada bir konuşma yapan Şenocak, konumu itibariyle Ceyhan’ın önemli bir ilçe olduğunu belirterek, Din-Bir-Sen’in Ceyhan’da görev yapan din görevlilerinin yanında olduğunu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da din görevlilerinin sorunlarını dile getirmekten çekinmeyeceklerini söyledi.

Ceyhan’da Adana il Başkanı ve ilçe temsilcileri ve yönetimleriyle bir araya gelerek İl Divan toplantısı yapan Şenocak, sendikal çalışmaları değerlendirerek bundan sonra yapılacak çalışmaları gözden geçirdi.

Sarıçam İlçe Müftüsü Bekir Kaplan, Yüreğir İlçe Müftüsü Mehmet Gök ve Şube Müdürü Ahmet Abusuutoğlu’nu ziyaretinin ardından Adana İl Müftüsü Arif Gökçe’yi ziyaret etti.

Görüşme samimi bir ortamda gerçekleşirken, Şenocak; Adana’nın zengin bir kültürel dokusu olduğunu, bu kültürel doku içerisinde din hizmetlerinin büyük bir önemi olduğunu söyledi. Toplum düzenini sağlayan en büyük unsurun din olduğunu kaydeden Şenocak, dinden uzaklaşan toplumların sağlıklı yaşamalarının mümkün olmadığını belirterek şunları söyledi: “Tek tek fertlere ulaşarak din hizmetleri sunan, toplumun huzuru, mutluluğu ve inanç kapsamında sağlıklı yaşayabilmeleri için karşılıksız olarak çalışan din görevlilerinin beklentilerine cevap vermek gerekir. Nitekim din görevlileri de insandır. Onlarında duyguları olduğu unutulmamalıdır. Bu çerçevede bir aile reisi olarak toplum içinde yaşayan, komşuluk ilişkileri olan ve çalışarak din hizmetlerine katkı sağlayan din görevlilerinin mutlu, huzurlu ve iş barışı sağlanmış olarak görev yapmalarını sağlamak gerekir. Bu çerçevede Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din görevlilerinin sorunlarına köklü çözüm getirmesi gerekir.  Din-Bir-Sen olarak, üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz.  İlgili makamların bu sorunları görmesini sağlıyoruz.”

Adana İl Müftüsü Arif Gökçe’de konuşmasında, sendikaların gözetim ve denetim yapmak gibi önemli bir görevi yerine getirdiğini söyleyerek; ''Kurumların gözünden kaçan eksiklik ve aksaklıklar sendikalar vasıtasıyla görülmektedir. Sendikaların varlığı ile teşkilatımızda pek çok güzel gelişmeler olmuştur. Özellikle din görevlilerinin haklarının elde edilmesinde sendikalarımızın önemli katkıları olmuştur. Din-Bir-Sen’i yakından takip ediyoruz. Eleştiri ve önerilerinizi görüyoruz. Çalışmalarınız takdire şayandır. Din görevlilerinin sorunları başta olmak üzere pek çok toplumsal konulardaki açıklamalarınız yönlendiricidir. Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz'' dedi.

Daha sonra Kozan ilçesinde Müftülüğü ziyaret eden Şenocak, ziyaretin ardından Kozan’dan ayrıldı.

Şenocak, gerek ziyaretlerinde gerek toplantılarda Müftülük çalışanları ile din görevlilerinin taleplerini dinledi. Özellikle yetkili sendika temsilcilerinin baskılarından mağdur olduklarını ve görevlerini tedirginlik, huzursuzluk ve endişe ile yapmaya çalıştıklarını tespit etti. Bu konudaki şikâyetleri dinleyerek gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.
Adana’da Din-Bir-Sen’e büyük bir teveccüh olduğunu söyleyen Şenocak, ''sendikamıza katılımlar var. Önümüzdeki günlerde bu katılımlar artacak. Din-Bir-Sen, diyanet teşkilatının umudu olmaya devam ediyor. Yetkiyi almak istiyoruz. Yetkiyi aldığımız takdirde en aşağı kademeden en üst kademeye kadar herkes görecek ki, Din-Bir-Sen saygı, sevgi, hoşgörü duygularıyla bütün teşkilatı kucaklayan ve yasalar çerçevesinde hareket eden bir sendikadır. Sadece üyelerinin değil, diyanet teşkilatında çalışan herkesin hakkını ve hukukunu koruyan, kollayan bir sendikadır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.