Diyanet, yetkili sendikanın emrindeki kuruluş mu?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 2015 yılı rotasyon işlemlerinin askıya alınmasını olumlu bularken, rotasyonun askıya alınmasını yetkili sendika yapmış gibi göstermeye çalışmanın etik olmadığını söyledi.

Diyanet, yetkili sendikanın emrindeki kuruluş mu?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 2015 yılı rotasyon işlemlerinin askıya alınmasını olumlu bularken, rotasyonun askıya alınmasını yetkili sendika yapmış gibi göstermeye çalışmanın etik olmadığını söyledi.

01 Haziran 2015 Pazartesi 13:53
Diyanet, yetkili sendikanın emrindeki kuruluş mu?

Din Bir-Sen'den acemice bir çıkış! Gerek hükümet gerekse de Diyanet İşleri Başkanlığı yetkili sendika kimse onu dikkate alır ve gerekli görüşmeleri bu şekilde yapar. Nitekim hükümet ve Diyanet İşleri Başkanlığı da yetkili sendikayı dikkate alarak görüşmlerini yapmıştır. Yetkili sendika ister Diyanet-Sen olsun ister Din Bir-Sen olsun durum bundan ibarettir.

Din bir-Sen'in böyle acemice bir çıkışı nasıl yaptı merak konusu olmaya başladı! "Rotasyonun askıya alınmasının yetkili sendikayla hiç ilgisi yok" diyen DiN BİR-SEN başkanı Sayın Şenocak, haber sitemizi de yalanlamayı ihmal etmedi. Dinihaberler.com hiç bir zaman asılsız belgesiz haberi yayımlamayacağını çok iyi bilen sayın başkının bu çıkışı Dinihaberler.com'u da yakından üzmüştür.

Diyanet-Sen'in hükümet yetkilileriyle görüşmelerinde Dinihaberler.com yerini almış ve olaylara şahitlik etmiştir.İŞTE O TALİHSİZ AÇIKLAMA!
 
Rotasyonun askıya alınması iyi, ancak altında başka şeyler var!
 
Şenocak konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanlığı din görevlilerinin sorunlarını nihayet görmeye başladı. Din-Bir-Sen olarak rotasyonun uygulanmasındaki keyfiyeti, rotasyon uygulanan din görevlilerinin sıkıntılarını günlerce kamuoyuna açıkladık. Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret ederek Sayın Başkan Görmez’e din görevlilerinin sorunlarıyla ilgili bir dosya sunduk. Nihayet rotasyondaki sıkıntılı gelişmeler Sayın Başkan Görmez’in dikkatini çekmiş olacak ki 2015 yılı rotasyon işlemleri askıya alındı. Ama şunu da ifade etmek isterim ki bunun altında başka şeyler var, herkes bunu bilmelidir, dedi. 
 
Diyanet, yetkili sendikayla dirsek temasında mı?
 
Şenocak şunları söyledi: “Din görevlilerine rotasyon uygulanmasındaki haksız ve hukuksuz uygulamaları ve yetkili sendikanın müdahalelerinin incelenmesini ve ilgililerin cezalandırılmasını Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan talep etmiştik. Rotasyonun uygulanmasındaki sıkıntılara önlem alamayan Diyanet İşleri, rotasyonun iptal edilmesiyle ilgili olarak yetkili sendikayla dirsek temasına mı giriyor? Böyle bir yönetim anlayışı olabilir mi? Teşkilat olarak din görevlilerinin sıkıntılarını görerek bu sıkıntıları gidermek adına ciddi önlemler almak zorundasınız. Yetkili sendikanın ekmeğine yağ sürmek için işlem yapılmaz. Kaldı ki rotasyon konusundaki sıkıntıları sık sık gündeme getiren ve bu konuda gerek Diyanet İşleri Başkanlığı’na gerek Başbakanlığa yazarak çözüm isteyen bir sendikayız. 
 
Rotasyonun askıya alınmasının yetkili sendikayla hiç ilgisi yok
 
Rotasyonun askıya alınmasının yetkili sendikanın çalışmasıyla bir ilgisi olmadığını herkes bilmeli ve anlamalıdır. Bunu yetkili sendikanın başarısı gibi göstermeye çalışan bazı siteleri gerçekleri saptırdıkları için kınıyoruz.  ‘… yetkili sendika Diyanet-Sen din görevlilerinin sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam ediyor ve sonuç merkezli çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.’ Şeklinde verilen haber, habercilik etiği açısından uygun olmayan, gerçek habercilik anlayışı, tarafsızlık, ahlak ve hak etmediği halde birilerine üstünlük sağlamak gibi girişimler ahlaki olmadığı gibi, habercilik etiği açısından da üzüntü vericidir. Din-Bir-Sen’in rotasyon ve diğer sorunlarla ilgili çalışmalarını görmezlikten gelip, bu konularda başkalarına üstünlük sağlamaya çalışanların hangi hesapların peşinde olduklarını anlamakta zorlanıyoruz. 
 
Diyanet haksızlık yapıyor, taraflı hareket ediyor
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, diğer sendikalar karşısında adeta yetkili sendikaya üstünlük sağlamaya çalışıyor. 140 bin personele özel mesaj atarak; ‘''Başkanlığımız camilerdeki görevli açığını dikkate alarak hizmetlerin aksamaması için 2015 yılı Rotasyon işlemlerini askıya almıştır’ diyor. Rotasyonun askıya alındığını kim biliyor? Diyanet, bir de yetkili sendika. Diğer sendikalara niye haber vermiyorsunuz? Diyanet’in haksızlık yapmaması gerekir. Diyanet, haksız ve hukuksuz işlemleri birinci elden yaparsa camianın ruhunu bozar ki nitekim de böyle olmuştur. 
 
Haberin içeriğinde ‘Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile yetkili sendika Diyanet-Sen Başkanı Bayraktutar, rotasyon konusunda mutabakata varmış ve yeniden düzenlenme çalışmaları devam ederken…’ denilmektedir. Ayrıca Sayın Bayraktutar ‘Rotasyonu durdurduk’ diyor. Sayın Başkan Görmez’e sesleniyorum: Diyanet İşleri Başkanlığı yetkili sendikanın emrindeki bir kuruluş mu? Rotasyonun ipi Bayraktutar’ın elinde mi? Sayın Bayraktutar rotasyon konusunda bu kadar yetkiliyse, onun istekleri yerine geliyorsa soruyoruz; bundan önce rotasyona tabii tutularak sıkıntıya sokulan, kendisini yakan imama, bu zamana kadar strese girerek uykusu kaçan, bu ana kadar ileriye dönük planlarını askıya alan din görevlilerinin hakkını nasıl ödeyeceksin? Bunlara kim hesap verecek? Rotasyon nedeniyle çoluğuyla çocuğuyla sıkıntı yaşayan din görevlilerine ne diyeceksiniz? Sayın Görmez’e soruyorum; böyle bir çalışmadan diğer sendikaların neden haberi yok. 
 
Hem askıya alındı, hem de çalışma devam ediyor diyorsunuz. Kimin görüşü alındı?
 
Diyanet İşleri Başkanı Sayın Görmez’i ziyaretimizde ve Genel Müdürlerle yüz yüze görüşmelerimizde rotasyon sıkıntısını, çözüm yollarını ve diğer önerilerimizi sunmuştuk. O zaman önerilerimizin dikkate alınacağı söylenmişti. Rotasyon konusunda beklenmedik bir şekilde ani olarak karar alınıyor ve rotasyon askıya alınıyor. Çalışma devam ediyormuş! Bu nasıl bir çalışma. Din görevlilerinin lehine mi, aleyhine mi? Rotasyonun askıya alınmasında ve yeni düzenleme çalışmaları hakkında sendikalara bilgi verdiniz mi, sendikaların görüş ve önerilerini aldınız mı, yoksa her zaman ki gibi yanlışta olsa biz yaparsak olur, düşüncesiyle mi hareket ediyorsunuz?
 
Asıl gerekçe yaklaşan seçimler
 
Rotasyonun askıya alınmasındaki gerekçe de çok gülünç ve düşündürücü. Camilerdeki görevli açığı dikkate alınmış! Din-Bir-Sen olarak camilerde açık olduğunu, bazı bölgelerde vatandaşların ibadetlerini yapmakta zorlandıklarını defalarca açıkladık. O zaman hiç aklınıza gelmedi. Şimdi birdenbire görevli açığı mı aklınıza geldi? Genel seçimler kapıya dayandı ve siz din görevlilerinin sıkıntılarını bile kendi çıkarlarınız için kullanıyorsunuz! Bu karar siyasi bir karardır. Din görevlilerini kandırabilirsiniz ama Din-Bir-Sen’i kesinlikle kandıramazsınız. Allah sizleri ıslah etsin.”
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haklılık payı 2015-06-01 19:17:39

sayının dinbirsen başkanının haklılık payı var. Rotosyanun askıya alınmasının sebebi personel açığı değil yaklaşan şeçimler bu anlamak için sendikacı olmaya gerek yok. Bende diyanetsen bir başarısı olarak düşünmüyorum diyanenet bir iş yapacağı zaman ne zaman sendikalara sordu ki!!!!

Avatar
murat 2015-06-01 19:21:50

burası diyanet senin sözcüsü olduğu için böle demekten başka çaresi yoktu dinbirsen başkanı haklı hemde sonuna kadar bu karar diyanetin kararıdır sendikanın gücü varsa o kadar çok sıkıntılarımız varki onları çözsün

Avatar
Başkana 2015-06-01 22:33:24

Başkan kendinle çelişen bir metin yazmak için çok zorlandın sanırım. Din görevlilerini Kandıra bılırsın ama dın bir seni asla demişsin, din görevlisi degılsın sanırım... Doğru ya senin ne OLDUĞUNU kimse çözemedi.

Avatar
ADEMOĞLU 2015-06-01 23:38:45

.............DİN BİR SEN DEĞİLMİ ROTASYON OLSUN DİYEN ROTASYONA SAHİP ÇIKAN......AMA ADİL OLSUN MUŞ..... ŞUTASYONUN ZORUNLU YER DEĞİŞİKLİĞİNİN ADİLİ Mİ OLUR? SAYIN DİN BİR SEN....BEN KENDİLERİNDEN BUNA KARŞI ÇIKMALARINI BEKLERDİM...GEÇMİŞ AÇIKLAMALARINA AÇIN BAKIN....BİZ ROTASYONA KARŞI DEĞİLİZ AMA ADİL OLSUN DEMİŞLERDİR....BU TALİHSİZ BİR AÇILAMA VE STRATEJİK BİR HATA DIR....SENDİKA BU ŞANSINI KULLANAMAMIŞTIR...ŞİMDİDE HATASINI TELAFİ ETMEYE BU İŞTE BENİMDE PAYIM VAR ...TELAŞESİNE DÜŞMÜŞTÜR...

Avatar
Yahya Atçılı 2015-06-02 00:28:10

Çok sevdiğim Dini Haberler malesef yanlı haber yanlış haber yaparak kendisi fena çuvalladı bunu bütün Diyanet Camiası biliyor. Hiç yakıştıramadim bu yanlı ve yanlış haberi dinihaberlere. Bugüne kadar yetkili sendikanın doğru bir iş yaptığını görmedik. Aslında zararını çok gördük. Gölge etme başka ıhsan istemez diyorum hem yetkili sendika ya hemde onun koltuk degnekcisi dinihaberlere diyorum.
Yahya Atçılı
Hatay Din Bir Sen il Başkanı

Avatar
MEHMET VEKİL 2015-06-02 02:15:18

Bu başlık dini haberlere hiç yakışmamış. Tarafsızlık size daha çok yakışır. Dinbirsen cuvalamamis bu başlıkla diyanetsen ve taraf tutusunuz cuvalamis.Rotasyonu Diyanet sen getirdi.Bu gerçeği bütün diyanet camiası biliyor.

Avatar
Mustafa hoca 2015-06-02 09:39:39

____ADMİNİN YORUMU___ MUSTAFA HOCA HABERİ İYİ OKU! Başkanınız haber sitemize ahlaksız gibi tabirler kullanmış... ÖZÜR DİLEMESİ GEREKEN KİM ACABA!!!

Avatar
Mustafa IŞIK 2015-06-02 09:54:11

İLGİYLE İZLEYİP TAKİP ETTİĞİMİZ DİN HABERLER BU HABERİ BÖYLE YAYINLA MAMALIYDI. YETKİLİ SENDİKANIN DA MEMURLARA NE KADAR ZARARI OLDUĞUNU BİLİYORUZ.