Eksen Diyanet Sen'den kutlama mesajı

Eksen Diyanet Vakıf Çalışanları Sendikası Genel Merkezi ''Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Kutlu Olsun''

Eksen Diyanet Sen'den kutlama mesajı

Eksen Diyanet Vakıf Çalışanları Sendikası Genel Merkezi ''Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Kutlu Olsun''

02 Ekim 2014 Perşembe 18:48
Eksen Diyanet Sen'den kutlama mesajı
1989 yılından bu yana düzenlenen “Camiler Haftası”nın ismi, 2003 yılında Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak değiştirilmiştir.Bu yıl 25. yılını hepbirlikte idrak edeceğiz.Kurban Bayramı nedeniyle bir hafta gecikmeyle etkinlikler yapılacak.

Hafta dolayısıyla cami ve mescitlerin genel bakım ve temizliği yapılmakta, başarılı görevliler ödüllendirilmektedir.

Arapça “cem” kökünden türeyen, “toplayan, bir araya getiren” anlamındaki “cami” kelimesi başlangıçta sadece Cuma namazı kılınan büyük mescitler için kullanılmış olan “el-mescid’ül cami” (cemaati toplayan mescit) tamlamasından kısaltılarak alınmıştır. Camiler aynı safta omuz omuza, diz dize namaz kıldığımız, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik duygularımızı, hoşgörü anlayışımızı pekiştirdiğimiz yerlerdir. Camiler vatan  sevgisinin, milli bütünlüğün telkin edildiği, şehitlik gazilik ruhunun beslendiği, güzel ahlakın işlendiği dini ve milli mekanlardır. Din görevlilerimiz görevlerini  büyük bir iştiyakla ifa ediyorlar . Güncel olayları takip edip, bunları halka anlatarak yol gösteriyorlar.
İslam’ın ilk günlerinden itibaren Müslümanlar cami yapımına önem vermişler ve yaptıkları hayrın ebedi olması için yarışmışlardır. Cami yapmak, imanın ve dindarlığın göstergesidir. Yüce Allah, cami yaptırmanın önemini Kuran’da şöyle bildiriyor:  “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazlarını dosdoğru kılan, zekâtlarını veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte, doğru yola erenlerden olmaları umulanlar bunlardır. ” Tevbe, 9/18

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) cami yaptırmanın fazileti hakkında müminlere şu müjdeyi veriyor: “Kim Allah rızası için mescit yaparsa, Allah, benzerini onun için cennette inşa eder. ” Buharî, Salât, 65
 “Bir mümine öldükten sonra amelinden ve yaptığı iyiliklerinden ulaşacak şeylerden biri de, yaydığı ilim, geride bıraktığı iyi evlat, miras olarak bıraktığı mushaf-ı şerif, yaptırdığı mescit, yolcuların barınması için inşa ettiği ev, akıttığı su, sağlığı yerinde iken malından çıkarıp verdiği sadakadır. Bunlardan hangisini yapmış ise öldükten sonra onun sevabı kendisine ulaşır.”  İbn Mâce, Mukaddime.

Genel merkezimize üyelerimiz tarafından  ulaştırılan  dilek ve istekler var.

Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse: fahri ve vekil görevlilerimizin kadroya geçmeleri, rotasyon konusunun bir çalıştay yapılarak mutabakata varılması, murakıplarımızın özlük haklarının güncellenmesi, yardımcı hizmetlerde çalışan görevlilerimizin özlük haklarının yapılandırılması, Diyanet Akademisinin ivedilikle hayata geçirilerek istekli arkadaşlarımızın ilmi ilerlemelerinin önünün açılması, hac ve ümre görevlendirilmelerinin  görev puanlamasına göre tanzim edilmesi, ilitamı  her tercih eden görevlimizin lisans düzeyinde eğitimini yapabilmesi ,cami gruplama kıstaslarının güncellenmesi …

EKSEN DİYANET VAKIF ÇALIŞANLARI SENDİKASI olarak tüm üye ve personelimizin haftasını kutluyor , sorunlarının çözüm bulmasını diliyoruz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.