Emekliler de toplu sözleşme masasına oturmak istiyor

Odabaş; “Toplu Sözleşme Masasında Emekliler de olmalıdır.”

Emekliler de toplu sözleşme masasına oturmak istiyor

Odabaş; “Toplu Sözleşme Masasında Emekliler de olmalıdır.”

05 Ağustos 2015 Çarşamba 12:24
Emekliler de toplu sözleşme masasına oturmak istiyor
                             
Kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin 2016-2017 maaş zammı ve sosyal haklarının düzenlenmesi için Toplu Sözleşme Görüşmeleri başladı. Toplu Sözleşme görüşmelerinde memur emeklilerini temsilen bir yetkilinin bulunmaması ve emeklilerin maaş zam artışlarının bir kişinin iki dudağının arasından çıkacak söze bırakılmış olması emeklilerin tepkisine neden oluyor. Bunun demokrasiye ve sendikal örgütlenmeye balta vurduğunu söyleyen Yeni Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş; “Toplu sözleşme hükümleri emeklilere yansıtılır,” hükmü gereği, emeklilerin ekonomik ve sosyal sorunları toplu sözleşme masasına gitmediğinden, anayasanın hükmü yerine getirilmemiştir, dedi.  

Yeni Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi: “
Toplu Sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarının temsilcileri bulunurken, emekli temsilcileri bulunmuyor. Mevcut Yasa buna imkân vermiyor. Öncelikle Toplu Sözleşme görüşmesinde 4688 Sayılı Yasa’daki yanlış ve eksik düzenlemelerin giderilmesini istiyoruz. Toplu Sözleşme masasında; emeklilerinin sosyal ve ekonomik sorunlarının temsi edilmesini istiyoruz.

Kamu çalışanlarını temsilen Konfederasyon ve iş kolu Genel Başkanları toplu sözleşme masasında çalışanların idari, mali, sosyal ve özlük haklarını savunma hakkını elde etmiş, ancak emekliler bu haklardan yoksun bırakılmıştır.  Bu masada emekli temsilcisinin olmaması büyük eksiklik ve haksızlıktır. En verimli yıllarını ülkesi ve milleti için hizmet ederek harcayan emeklilerin insanca yaşamalarını sürdürmeleri en doğal haklarıdır. Toplu sözleşme masasında emekli temsilcileri de bulunmalı ve onlarında hakları korunmalı, geliştirilmeli, mali, ekonomik ve sağlık sorunlarının toplu sözleşme masasında görüşülmesi gerekir. Anayasa ile güvence altına alınmış olan “İnsanca yaşama hakkı” en temel haktır. 2010 Anayasa düzenlemesi emeklileri kandırdı. Emekli hakları görüşülmüyor. Kamu Sendikaları Konfederasyon temsilcileri sadece kamu çalışanlarının haklarını görüşüyor. Bu adil değil. Toplu Sözleşme görüşmelerinde Başkanların insafına terk edilen emekliler insanca yaşama hakkından mahrum ediliyor. Halen aktif çalışan yetkililere sesleniyorum; yarın sizlerde emekli olacaksınız. Bugün elinizde olan imkânları kullanarak emeklileri bu dar boğazdan, haksız uygulamadan kurtarın. Toplu Sözleşmede emeklilerinde temsil edilmesini sağlayın. Yarın emekli olduğunuzda “keşke!” diye pişmanlık duymayın.

Sendikalarını siyasete atlama tahtası olarak kullananların emekliyi düşünecek zamanı elbette ki olmaz. Çalışanları ve emekliyi düşünen hakiki sendikacı, gerçek sendika yalnız çalışanların ve emeklilerin hakkını düşünerek hareket eder. Emeklinin sosyal, mali ve özlük haklarını, onların dertlerini ve sıkıntılarını en iyi bilen örgüt, emekli sendikaları ve temsilcileridir. Bu nedenle Toplu Sözleşme masasında emeklilerin kendi temsilcileri tarafından temsil edilmelerini talep ediyoruz. Bu eksikliğin giderilmesi için TBMM’de yasal düzenleme yapılmalıdır.

Yeni Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş, Toplu Sözleşme Görüşmelerinden beklentilerini ve emekli taleplerini şöyle sıraladı:

2002 Yılından önce hükümetler, kamu çalışanlarına ne oranda zam yaptıysa emekliye de aynı maaş zam oranını yansıtırdı. AK Parti hükümetinden adalet beklerken, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun baş mimarı oldu. Çalışanlarla emekliler arasındaki ücret adaletsizliği giderilemedi ve iyice açıldı. AK Parti hükümeti, emeklilere hor bakmaktan kurtulamadı. Her seçimde ortaya çıkan tablo, AK Partiyi adeta sarhoş etti ve ayakları yerden kesildi. Artık ayaklarınızın üzerine basın diyoruz. Emeklileri düşünün. Emeklilere hor bakmayın. Emeklilerin sorunlarını görün ve onlara insanca yaşama imkânı sağlayın. 2015’in Ağustos ayında başlayan Toplu Sözleşme görüşmelerinde emeklilere milli gelirden ve kalkınmadan pay verilmesini sağlayarak emeklinin durumunu düzeltin.   

Eşi çalışmayanlara aile yardımı verilmelidir. 2013 Toplu Sözleşme görüşmelerinde gündeme gelmiş ve Çalışma Bakanı Sayın Çelik uygulamaya koymayarak emeklilerin mağduriyetleri devam etmiştir.
 
2007 yılından bu güne kadar çalışanlar maaş aldığı bankalardan promosyon alırlarken emeklileri bundan da mağdur etmişlerdir. Emeklilerde maaşlarını bankalardan alıyorlar. Toplu Sözleşme görüşmelerinde, emeklilere promosyon verilmesi sağlanmalıdır.
 
Emeklilerin insan onuruna yakışır bir yaşam sürdürebilmesi için; en düşük emekli maaşının, bugün işe başlayan memur maaşı seviyesine çıkarılmasını istiyoruz. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bu 2015-08-06 01:01:41

ibişneyide nerden buldunuz koydunuz oraya çakma sını