Ezana Saygısızlığa Kınama!

Din Görevlileri Derneği ve Türk Diyanet Vakıf-Sen yönetim kurulu ortak açıklama yaparak ezana saygısızlığı kınadılar.

Ezana Saygısızlığa Kınama!

Din Görevlileri Derneği ve Türk Diyanet Vakıf-Sen yönetim kurulu ortak açıklama yaparak ezana saygısızlığı kınadılar.

22 Temmuz 2014 Salı 12:07
Ezana Saygısızlığa Kınama!
Elazığ Din Görevlileri Derneği yönetim kurulu ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Elazığ Şubesi yönetim kurulu ortak bir açıklama yaparak ezana yapılan saygısızlığı kınadılar.
 
Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Müftü Sanki Buzdağı, Müezzin Böğüren Buzağı, Birlikte Dinden Soğutuyorlar Şu Talihsiz Elazığ’ı” Bu ifadeler ne yazık ki kendisi de emekli bir İmam-Hatip olan El-aziz Gazetesi yazarlarından Sururi SEÇMEN müstear ismini kullanan bir zatı muhtereme ait. Yazar, 16/07/2014 tarihli köşe yazısında cami ismi vererek bir Müezzin arkadaşımıza ve İl Müftüsüne hakaret etmesi, aşağılaması ve alaycı bir üslupla eleştirmesi Elazığ’da görev yapan Diyanet personelini üzmüş ve derinden yaralamıştır. Ayrıca her ne olursa olsun Ezan-ı Muhammediye okuyan Müezzini böğüren buzağıya benzetmesi dini değerlere de hakarettir. Bu talihsiz ve haddi aşan ifadelerinden dolayı kendisini kınıyoruz.
 
Yazarın bahsettiği Müezzin Kayyım hocamız; camiamızda edebiyle, adabıyla, nezaketiyle ve zarafetiyle temayüz etmiş örnek bir şahsiyettir. Hafız olan hocamız aynı zamanda İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat Ön Lisans mezunudur. Sırasıyla Yozgat Osmanpaşa Kasabası Camiinde 6 yıl, Elazığ Kızılay Mahallesi Camiinde 13 yıl görev yaptıktan sonra bir yıl önce Nurullah Camiine atanmış ve görevini hakkıyla ifa etmektedir. Hocamız 20 yıllık görev süresi içerisinde hep başarılarıyla öne çıkmıştır. Bu güne kadar tenkit konusu olan en ufak bir durumu söz konusu olmamıştır.
 
Toplum olarak çevremizdeki ses kirliliğine duyarsız kalırken manevi değerlerimizden olan ezanın icrasında ki ses ahenginin uyumsuz olmasından yakınılması manidardır. Müslümanlar olarak yıllar önce merkezi ezan sistemi kurulduğunda, “yeryüzünden bir anda ezan sesi kesiliyor, yakında namazları tek yerde kıldırırlar” diyenler bugün okunan ezanlara aynı tepkiyi göstermeleri samimiyetsizliklerini ortaya koymaktadırlar. Ne hazindir ki Müslüman toplum olarak dinin özünü anlamaya çalışarak ibadetlerimizi Allah’ın huzurunda özümseyerek yapacağımız yerde, makamsal olarak kulağa hoş gelen nameleri ön plana çıkarıp eda ediyoruz. Allah vergisi olan bir özellikten, Diyanet İşleri Başkanlığının kendisine tanımış olduğu görev yetki ve sorumluluğundan dolayı bir müezzinin sesinin kulağa hoş gelmeyen hayvan sesine benzetilmesi camiamızı derinden üzmüştür. Sayın Müftümüze ve Müezzin kardeşimize yapılan bu yakıştırmaları esefle kınıyoruz.
 
Onun için Ne söyleyeyim diye başta düşünmek; niçin söyledim diye sonunda pişman olmaktan iyidir. Kişilerin ne kadar akıllı, ne kadar düşünceli oldukları söyledikleri sözlerle ölçülür. Şu söz çok anlamlıdır. Baş dille tartılır. Kendisine şunu da hatırlatırız! Akıl süsü dil, dil süsü sözdür. Üstat Necip FAZIL ne güzel ifade etmiş; “Kökünü beğenmeyen dal ve dalını beğenmeyen meyve olgunlaşmadan çürür”
 
Müezzin arkadaşımıza ve İl Müftümüze hakaret eden, aşağılayan ve alaycı bir üslupla eleştiren, dini değeri hafife alan bu yazarı ve gazetesini özür dilemeye ve pişmanlığını ifade etmeye davet ediyoruz”.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İMAM ALİ 2014-07-22 12:51:02

YAZARIN HAKARET DOLU YAZISINA BU LİNKTEN BAKABİLİRSİNİZ:
http://www.el-aziz.com/Sururi_Secmen+Muftu_Sanki_Buzdagi_Muezzin_Boguren_Buzagi_Birlikte_Dinden_Sogutuyorlar_Su_Talihsiz_Elazigi_yazi9774.html

Avatar
MAHKEMEYE VER 2014-07-22 13:07:36

Sayın müftüm ve müezzin hocam, bu nefret ifade eden beyan esas alınarak, ilgili şahıs mahkemeye verilebilir. Şahidi de yazdığı gazete yazısıdır. Bunu, mahkeme yetkilileri ihbar kabul ederler. Mahkemeye verin de, bir gününü görsün, hapse atılsın, dünyanın kaç bucak olduğunu görsün, tabii bu, dünyadaki cezası.

Avatar
hakan 2014-07-22 15:30:34

işte merkezi sistemi neden kaldırmayın diyoruz görün işte

Avatar
Mahmut Kula 2014-07-22 15:53:58

Öyle imamlar var ki, ezanın içimize zerkeden derinliğini yok ediyor. Yazarı niye suçluyorsunuz? Biraz da ezan okumaktan bihaber müezzinlere imamlara söyleyin.

Avatar
selam. 2014-07-22 19:39:37

biz ezanla kuranla ezan okuyanla uğraşacağımıza ibadet edelim birlik beraber olalım ayrılıp parçalanmayalım başkalarına yem olmayalım.sürüden ayrılanı kurt yer buyuruyor sevgililer sevgili peygamberimiz.yeterki ezanlarımız susmasın kötü yollara gidenlere kimse bişey demez .dini şeylerle uğraşan çok olur.hayırlı ramazanlar.

Avatar
TESBİT 2014-07-22 21:40:30

Bahse konu Sururi SEÇMEN müstear isimli zatı muhterem; kim tarafından finanse edildiği belli olmayan bir dönemler aydınlık gazetesinden sürekli iktibas yaparak farklılık oluşturmaya çalışan el aziz gazetesinde sözde köşe yazarı. Kendisini herkes tanır emekli dingörevlisi. Utanmadan müezzin kardeşimize ve onun şahsında ezan'a hakaret ediyor. Aynı gazete yıllar önce ilahiyat fakültesi mezunlarını ve diyanet mensuplarını küfürle itham etmişti. Yayın politikası '' Gaybet'' Beklenen mehdinin gelmesinin çok yakın olduğu, kendilerinin ilham aldıkları; ayrca gerçekte bir derin devletin olduğu ve ülkeyi bunların yönettiği Sn. Başbakanımızın sadece bir figüran olduğu ve derin devletin kendileri ile bağlantılı olduklarını dillendirmektedirler. Haftalık yayın yapan bu sözde gazete ile iştiğal edenler zaman zaman kendilerine neden dokunulamadığını da bahsettiğim derin güçlerle beraber olduklarını da ima etmektedirler.Bilgilerinize...

Avatar
Mahmut KULA' ya cevap 2014-07-22 21:45:37

Ezanın içimize zerkedilen derinlikten bahsediyor. Farzedelim bu derinlik yok ise savunduğun sözde köşe yazarı Ezana buzağı böğürmesi deme hakkına sahipmidir. Kaldı ki sözde yazar bu kurumdan emekli olmuştur. Görev döneminde hep sorunlu biri olarak tanınan Doğru dürüst Kur'an okuyamayan ve son derece sesi bozuk olan biri olarak tanınır. Ne anlatıyorsun?

Avatar
mirza mirzabeyoğlu 2014-07-23 01:52:55

Ezanın güzel okunması elbette güzeldir buna kimsenin diyecek bir sözü yok.Ancak bahsettiği müeezzin kardeşimizin ahlakı dürüstlüğü ve görev aşkı herkesçe bilinir.İnsan onur ve haysiyetine azıcık saygısı olsa böyle bir yazıyı kaleme almazdı.Fakat yazar efendi kardeşimize bu şekilde bir benzetmede bulunarak kendi seviyesizliğini ve bulunduğu çukur durumu gözler önüne seriyor.Çünkü üslubü lisan aynıyla insan demişler atalarımız.Yazık Elazığ gibi bir memleketten böyle nezaketsiz biri olduğu için hicap duyuyorum ve esefle kınıyorum.