''Gençliğimize sahip çıkalım''

Bayraktutar: "Gençliğimize sahip çıkmadığımızda toplumun saldırgan metoforları tarafından gençliğin hedef alınacağı bilinmelidir."

''Gençliğimize sahip çıkalım''

Bayraktutar: "Gençliğimize sahip çıkmadığımızda toplumun saldırgan metoforları tarafından gençliğin hedef alınacağı bilinmelidir."

14 Ekim 2014 Salı 20:49
''Gençliğimize sahip çıkalım''
banner283
Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle yazılı bir basın açıklaması yayınlayan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar; ‘ İman ve İslam motifli kıymetli günlerimizden bir tanesi olan bu özel günün kısıtlanarak, sıkıştırılmasını tasvip etmiyoruz. Din Görevlileri haftasının ayrı, camiler haftasının ayrı kutlanmasını istiyoruz. Öğretmenler günü, Anneler günü gibi sayısız gün varken, toplumun yol göstereni olan din görevlilerimizin gününün de özel bir tarihle kutlanması konusunda kararlıyız’

Peygamber Efendimizin hicretten sonra Medine’de inşa ettiği cami, hem sosyal hayatın hem de dini hayatın merkezi olmuştur. Müslümanlar nereye gitmişlerse hayatlarını inşa için önce bir cami yaptırmışlardır. Cami mimari bir yapı olmanın çok ötesinde bir gelenek, bir hayat tarzı ve bir dünya algısıdır. Bu sebeple yaşamın ilk basamaklarını tırmanan gençliğimizi, daha donanımlı ve inanç düsturlarına daha bağlı bir şekilde yetiştirmek için toplumun bütün katliamları olarak hassas bir şekilde çalışmalıyız.

Cami kültüründe yetişen bir gençlik medeniyet hakikatinin bir toplum üzerinde yansımasıdır. İslam’da toplumunun hakikat anlayışını cami temsil eder. Hayat, hakikat ve medeniyet,onun kubbesi altında birleşmiştir. Böylelikle cami kubbesi altında idrak edilen hakikat, gök kubbe altında medeniyete dönüşmektedir. Gençliğin medeniyet oluşumunu tamamlarken ana kaynaklarımızdan bir tanesi olan Kur’an başvurulması gereken ilk kaynaktır.

Cami bir yanıyla zaman ve coğrafyaların özelliklerini sanat diliyle anlatırken öte yandan ilahi kaynaktan beslenen bir estetiği hem yeniden inşa etmekte hem de nesilden nesile taşıyıp ebedileştirmektedir.Kendi coğrafyamızda gençliğin cami ve ibadet konularında daha da bilinçlenmesi için çalışan din görevlilerimizin, yaşamın her alanında daha hissedilir yarınlar için gençliğin inşasını ümmet, tarih, geçmiş ve bugünün analizini iyi yapan bireyler yetiştirmekten ileri geldiğini unutmamalıdır.

Gençliğimize sahip çıkmadığımızda toplumun saldırgan metoforları tarafından gençliğin hedef alınacağı bilinmelidir. Bugün ülkemizin belli bölgelerinde kandırılmışlık hissi ile kendi devletine taş atan, kendi devletine saldırılarda bulunan gençliğin durumunu değerlendirirken öz eleştiri yaparak yarınlar için daha temkinli çalışmalıyız.

Müslüman, ancak Rabbinin huzuruna durduğunda iç dünyasında derinlik yaşar. Bu huzur sanki mihrabta tecessüm etmiştir. Namaz kılan mihraba ne kadar yakın olursa o kadar çok sevap kazanmıştır. Müslüman camiye adım attığı andan itibaren ibadettedir. Çünkü cami, diğer tüm çağrışım ve işlevlerinin dışında her şeyden önce bir ibadet mekânıdır. Camiye abdestli girmenin anlamı bu noktada ortaya çıkar. Burada inşirahların en büyüğü yaşanır, gönül huzur bulur. Buraya bir daha çıkılmayacakmış gibi girilir. Bu sebeple namaz ve duayı ötelemeden, ölümün yaşının olmadığını idrak ederek hassas bireyler yetiştirmek için üzerimize düşeni yapmalıyız.

Diyanet-Sen Genel Merkezi olarak Camiler ve Din Görevlileri haftamızın hayırlara vesile getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut Hoca 2014-10-15 00:18:26

din görevlileri haftasında az da din görevlilerinin sorunlarıyla ilgilenseniz çok güzel olacak her ay bir çuval parayı afiyetle alıp yiyorsunuz sendikacıklar az da imamlarla ilgilenin imamlarınıza müezzinlerinize sahip çıkın

Avatar
Ahmed 2014-10-15 11:24:55

"Diyanet-Sen Genel Merkezi olarak Camiler ve Din Görevlileri haftamızın hayırlara vesile getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum." Nasıl olacak? sendika başkanı çıkmış vaaz ediyor. Diyanet işleri Başkanı çıkmış vaaz ediyor.

Avatar
sami 2014-10-15 14:10:38

sayın diyanetsen başkanı imamların sorunu ne oldu cami haftası paftasını bırakta asıl ana maddeye dönelim sınav sitemini kaldırın olduğu gibi duruyor ilitam devam boş çıktı bırakın boş işlerii ne olur.

Avatar
selim 2014-10-15 15:49:21

sadece kendinizi düşünüyorsunuz, hiç baktınız mı ne söylediğinize, gençleri konu edinmiş olmaları, gençler için cümle sarf etmeleri neden bu kadar rahatsız etti. Burada imamlar için ayrı kutlama, camiler için ayrı kutlama istiyoruz diyen sendikaya bile tahammülünüz yok,sizin aslında Diyanet-Sen'e tahammülünüz yok. Kardeşlik adına, din adına konuşan insanlara tahammülünüz yok, yazık çok yazık...

Avatar
MAHMUT 2014-10-16 07:17:07

Sayın Diyanet-Sen Başkanı sizleri dingörevlilerin sosyal ve özlük hakları için ve en önemlisi değerlerimize,gençliğimize sahip çıktığınız için tebrik ediyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum.