Görgülü'den Berat Kandili mesajı

Diyanet-Sen Mersin Şb Bşk Ahmet GÖRGÜLÜ Berat Kandili dolayısı ile mesaj yayınladı.

Görgülü'den Berat Kandili mesajı

Diyanet-Sen Mersin Şb Bşk Ahmet GÖRGÜLÜ Berat Kandili dolayısı ile mesaj yayınladı.

06 Haziran 2014 Cuma 16:29
Görgülü'den Berat Kandili mesajı
banner283
Allah’ın rahmet ve mağfiretinin bizleri kuşatacağı, bütün manevi kirlerimizden temizlenme imkânı bulabileceğimiz ve Ramazan ayının müjdecisi Mübarek Berat Kandiline ulaşmak üzereyiz. 12 Haziran Perşembeyi / Cumaya bağlayan gece, nice dini ahlaki güzelliklerin yaşandığı rahmet ve mağfiret mevsimi mübarek Ramazan ayına adım adım yaklaştığımızı müjdeleyen Şaban ayının 15. gecesi BERAT kandilidir.

Kutsiyetiyle gönüllerimize feyiz ve bereket bahşeden, Yüce ALLAH’ın sınırsız af, merhamet, yardım ve bereketine vesile olan Berat kandilini  idrak etmenin heyecan, sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız. Yüce Rabbimize sonsuz şükürler ve hamd ü senalar olsun.
 
Berat Kandili Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce ALLAH’a sığınarak günahlardan arındıkları, ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir.  Kur’an-ı Kerimde: “Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur’anı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir”(Duhan Suresi 2-3) buyurmuştur. Ayette adı geçen mübarek geceden maksadın, Berat gecesi olduğu ifade edilmektedir.
 
      
Her sene, Şaban ayının on beşinci Berat gecesinde, o senede olacak şeyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, bir yıl içinde meydana gelecek olan tüm hadiselerin yani her şey Levh-i mahfuzda yazılır.
 
Peygamber Efendimiz, Berat gecesini ibadetle geçirmiş ve kıldığı namazın secdesinde şöyle dua etmiştir: “Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum. Ya Rabbi! Senden yine sana sığınıyorum. Sen yücesin, Seni layık olduğun şekilde medh-ü sena edemiyorum. Sana layık bir şükürle şükredemiyorum. Sen ancak kendini övdüğün gibisin.”

İçerisinde bulunduğumuz mübarek üç aylar ve berat kandili Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı; hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize, gaflet uykusundan uyanmamıza kardeşlik bağlarımızın kuvvetlenmesine vesile olmalıdır. 

Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istiğfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur'an-ı kerim okumalı, nefsimiz,neslimiz ve tüm insanlık için bol bol dua etmeliyiz.

Allah’ın rahmet ve mağfiretinin bizleri kuşatacağı, bütün manevi kirlerimizden temizlenme imkanı bulabileceğimiz Mübarek Berat Kandili rabbimizin af ve mağfiretinin yeryüzüne yağmur misali indiği zaman dilimidir.
Kandillerin aydınlığını fırsat bilerek, çeşitli sebeplerle kirlenen kalplerimizi önce tövbe ve istiğfar ile temizlemeli; sonra da Allah sevgisi, insan sevgisi ve vatan sevgisi ile doldurarak iyi bir kul, olgun bir mü’min olmaya gayret göstermeliyiz.

Bu mübarek gecenin hepimiz ve bütün İslâm alemi için maddî ve manevî hayırlara bereketlere ve afv ü mağfirete nail olmamıza ve Beratımıza vesile olmasını Cenab-ı Hakk'dan niyaz ederiz. Zamanın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, ümitsiz, karamsar, günleri gafletle geçen kimselere gerçek manada maddi ve manevi bir kandil bir berat vesilesi olması için dua  etmeliyiz.
     
Birlik ve beraberliğe, kardeşliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımızın olduğu bu günlerde Beraat  Kandilini de   vesile edinerek dostluğumuzu pekiştirmeliyiz. Birlik ve beraberliğimize zarar verecek davranışlardan uzak durmalıyız.

Tüm İslâm âleminin birlik ve dirliğine, dünyanın pek çok yerinde haksızlığa ve zulme uğramış Müslüman kardeşlerimizin kurtuluşlarına, insanlığın hidayet ve barışına, huzur ve saadetine; İslam coğrafyasının değişik bölgelerinde akan kan ve gözyaşının durmasına, maddî ve manevî hayırlara-bereketlere vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şakir bozdağ 2014-06-07 17:08:47

Başka mesaj yayınlayan sendikacı olmuyormu anlamadım hep bu adamınki yayınlanıyor siteye ortakmı yoksa site akrabalarınınmı anlamadım

Avatar
Ahmet GÖRGÜLÜ 2014-06-09 13:27:13

Şakir bozdağ kardeşim siteye ortak değilim kardeşleerimiz haber yollayan tüm kardeşlerimizin sendikasına bakmadan değerlendirmeye alınıyor kaanatindeyim .Hepsinden allah razı olsun siteyi açan yöneten kardeşlerimizden hiçbirisinide tanımıyorum .selam a.