Görgülü'den Kurban Bayramı mesajı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ Kurban Bayramı Mesajı yayınladı.

Görgülü'den Kurban Bayramı mesajı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ Kurban Bayramı Mesajı yayınladı.

01 Ekim 2014 Çarşamba 23:45
Görgülü'den Kurban Bayramı mesajı
Rabbimizin bizlere lütfettiği iki bayramımızdan birisi olan bir Kurban bayramına daha kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.Bir sınavdır kurban. Bir sınanıştır kurban.Mal ile,  can ile, canan ile deneniştir. İmanın, itaatin, ihlâsın, takvanın tartılışıdır. Kaç ayarlık Müslüman oluşumuzun mihenk taşıdır. Kurban; bir ahitleşmedir. Her yıl yeniliyoruz ahdimizi kurbanla. İbrahim ve İsmail...insanın adi şeyler uğruna harcanmaması için en yüce değer uğruna adamanın yolunu gösterdi. Kurbanın sembolize ettiği derin hakikat budur.
       
Bu hakikati anlamayan için kurban bir hayvan, kurban bayramı da et festivalidir.Adayacağı ve adanacağı gerçek kapıyı bilenleri kimse daha aşağı bir değer uğruna harcayamaz, kullanamaz, kurban edemez. Eski bayramlara özlem duyma yerine eski özlemleri yeni bayramlara taşıyalım İnsanı, Rabbe yaklaştırmayan (Allah yoluna adanmayan) kurbanlıkların (canların, cananların, malların ve makamların), ne değeri var? Kurban eylemi, İslamî şuurumuzu keskinlemiyorsa; hayatımızı değiştirmiyorsa; yanlışlarımızı, yanılgılarımızı, yönelişlerimizi düzeltmiyorsa; kafamızdaki, kalbimizdeki kirleri aklamıyorsa;  Yazık, kesilen kurbanlıklara! Yazık, boşa harcanan paralara!Yazık, gaflete kurban ettiğimiz zamana, ömre!
            
Ne mutlu; ihlâs ve takva abidesi İbrahim'i ve İsmail'i izleyenlere! Kurban, her zaman ve mekânda, her koşulda Allah'ın rızasına ve cennete aday olmamızı; Allah'a çok yakın olmamızı tembihliyor. Ömür boyunca İbrahim gibi fedakâr; İsmail gibi teslimiyet göstermemiz gerektiğini söylüyor. Yani vahyin müşahhaslaştığı insanlar olmamızı bildiriyor bize! Dostlar, sözün kısası; kurban, -Allah için- bizi istiyor bizden. Bize emanet verilenleri istiyor. Sevdiklerimizi istiyor. İsmaillerimizi istiyor. Bütün kulluğumuzu, hayatımızı ve ölümümüzü Allah'a adamamızı istiyor. 
       
Serüveni Habil ve Kabil ile başlayan, günümüze dek çağlayarak gelen, bütün çağlara seslenen bir nidadır kurban. Dirilişe çağrıdır.. Bunun için kesiliyor kurbanlıklar. Her ölüm, bir diriliştir. Toprağa gömülen tohum gibi; ölüm olmadan, diriliş olmuyor.
         
Bayram barıştır Kardeşlerin kucaklaşması buluşmasıdır.Kürdü Türkü Lazı Çerkezi velahsıl tüm ülkem insanının.. Gelin Kardeşlik adına insanlık adına ,barış adına ilk adımı biz atalım.Gönül yapalım, gönül alalım,şefkat ve merhamet elimizi herkese uzatalım,ekmek olup doyuralım ,su olup kandıralım ilaç olup tedavi edelim,mendil olup göz yaşı silelim.Böylece Allah katındaki mükafatımızı artıralım.Birbirimizin tutan eli,işiten kulağı olalım.Bayram vesilesiyle her insanımıza ulaşalım barışalım barıştıralım. Bu hususla ilgili Rabbimiz:Müminler ancak kardeştir.Öyle ise kardeşlerinizin arasını düzeltin Allaha karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin (2)buyurmaktadır.
           
Bayramlar sevinç ve kederin paylaşıldığı ,merhametin arttığı,akraba ,komşu ve büyüklerin ziyaret edildiği,misafirlerin tebessümle karşılanıp ,ikramla uğurlandığı müstesna  zamanlardır. Dolayısıyla kesilen kurbanlarımızın etlerini Allah rızası için infak ederek dağıtarak fakir fukaranın duasın alalım yuvaları ve çocuklarını başta Suriye den olmak üzere islam ülkelerinden gelen muhacir kardeşlerimize karşı tıpkı efendiler efendisinin sahabeleri gibi Ensar olma görev ve sorumluluğumuzu yerine getirelim.Hatta inancı farklı bile olsa Müslüman olmamızın bize yüklediği sorumlulukla tüm insanları bayram vesilesiyle sevindirelim.

Kardeşlerim..! Ülkemizde ve çevremizde çeşitli felaketlere ve acılara maruz kalan kardeşlerimiz mutlaka vardır. Onların acılarla  mağdur olması belki de bize buruk bir bayram sevinci verebilir. Bizlerin sıcak ilgisi, yüzlerine karşı tatlı bir tebessüm, gönül alıcı bir söz, onların acılarını unutturacak onlara da bayram sevincini tattıracaktır.
         
Bayram günleri milli, birlik ve beraberliğimizin tazelendiği günlerdir Her zamankinden çok dayanışmaya kardeşliğe, kaynaşmaya ihtiyacımızın olduğu bu günlerde bayramı da fırsat bilerek birbirimize kenetlenelim.Hediyelerle çocukları, ellerini öperek büyüklerimizi sevindirelim, onların duasını alalım.
          
Kardeşlerim .. Bugün dünyanın muhtelif yerlerinde acı,ızdırap,sıkıntı içinde olup bayramın neşe ve sevincini tadamayan İslam beldeleri ve Müslüman kardeşlerimiz var. Başta Suriye olmak üzre Irakta Filistinde,Afganistanda Arakanda Dogu Türkistanda ,Mısırda Tunusda ,Lübnanda ,Libyada Sudan da Myammarad  hergün yüzlerce kardeşimiz katelediliyor.Batı bu katliamı ne yazık ki seyrediyor. Bir buçuk milyar nüfusa sahip islam dünyası ise hiç bir şey yapamıyor.(Bu acziyetten Rabbim bizleri biran evvel kurtarsın...)
   
Manevi birliğimizi kaybettik.Güç ve kuvvetimiz zaafa uğradı..Hatta Müslümanlar gücünü kuvvetini ne yazık ki birbirine karşı kullandı.
     
Batılı işgal kuvvetleri  ABD .İslam dünyasına ve müslümana karşı Birleşmiş Milletler ,Nato, Avrupa Birliği..huzur getireceğiz diye girdikleri her islam beldesinde binlerce kardeşimizi şehit ettiler ve müslüman kardeşlerimizin arasına etnik ve dinsel ayrışmaya dayalı bir fitne  sokarak, Allahın bol bol verdiği yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarını sömürüp hatta bunu yıllarca haraca bağlayıp gitmişlerdir.Şunu hiçbir zaman unutmayalım kendini düşmana karşı koruyacak gücü olmayan milletler düşmanların akıl almaz zülmüne maruz kalırlar.Bunu Bosnada ,Balkanlarda Filistinde Ortadoguda Irakta Suriyede gördük ve görmeye devam ediyoruz.Onun için aklımızı başımıza alalım  Kardeşliğimizin kıymetini bilelim.
     
Bugün İslam dünyasının  çektikleri acı ve sıkıntıları göz önünde bulundurarak bayrama huzur ve güven içerisinde girmemizin kıymetini bilelim. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza edelim
        
Kurban  bayramının İslam aleminin birlik ve beraberliğine , insanların barış ve hidayetine vesile olmasını , huzur içinde daha nice bayramlara kavuşmanızı diler camiamızın ve  tüm kardeşlerimizin bayramını tebrik ederim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.