Hac ve Umre Sınavlarına Katılanlara Harcırah Müjdesi

Bağımsız Diyanet- Sen'in Hac ve Umre Sınavlarına Katılan Personele Harcırah Ödemesinin Yapılacağını Açıkladı

Hac ve Umre Sınavlarına Katılanlara Harcırah Müjdesi

Bağımsız Diyanet- Sen'in Hac ve Umre Sınavlarına Katılan Personele Harcırah Ödemesinin Yapılacağını Açıkladı

23 Kasım 2017 Perşembe 08:33
Hac ve Umre Sınavlarına Katılanlara Harcırah Müjdesi
banner283

Bağımsız Diyanet Sen olarak gündeme getirdiğimiz, üzerinde çalıştığımız sorunlardan biri daha personel lehine olumlu sonuçlandı. Bundan böyle Hac ve Umre sınavlarına katılanların yol, yevmiye ve konaklama gibi harcırah masraflarının hac ve umre hesabından ödenmesi mümkün olacak. Söz konusu ödemeler Hac ve Umre Seyahati ile İlgili İşlerin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair 30/10/2011 tarihli ve 2011/2347 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın Yutriçinde görevlilere ödenecek ücret başlıklı 10. maddesi hükümleri çerçevesinde yapılacaktır. Sendikamızın bu kazanımı üyelerimize ve Diyanet personeline hayırlı olsun.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu açıklama şu ifadelere yer verdi.


Bağımsız Diyanet Sen olarak sınavların devam ettiği günlerde sendikamıza gelen soruları cevaplandırmak üzere yapmış olduğumuz açıklamada Hac ve Umre sınavına katılanlara harcırah ödeneceğini belirtmiştik. Ayrıca sınava katılanların geçici görevli olacağını ifade ederek, sınava girebilmeleri için herhangi bir izin almalarına gerek olmadığını da vurgulamıştık.


Yapmış olduğumuz açıklamanın akabinde personelin mağduriyetinin giderilmesi ve uygulama birliğinin sağlanması amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına yazı yazarak mütalaa istedik. 

Mütalaa Yazımızda “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac ve umre organizasyonu ile Suudi Arabistan’a gidecek vatandaşlarımıza yardımcı olmak üzere görevlendirilecek personelin seçimine ilişkin olarak yapılan sınava katılanların harcırahlarını hangi kalemden almaları gerektiği hususunun açıklığa kavuşturulması talebinde bulunduk.


Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Başkanlığının Sendikamıza verilen 13.11.2017 tarih ve 103077 sayılı yazıda “İlgi yazıda özetle; Başkanlığımızca hac ve umre organizasyonlarında görevlendirilmek üzere personel seçimi için muhtelif illerde yapılan mülakatlara katılan personele harcırah ödenme imkanı, ödenmesi halinde söz konusu ödemenin genel bütçeden mi yoksa hac ve umre hesabından mı yapılacağı hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir. Bilindiği üzere, Hac ve Umre Seyahati ile İlgili İşlerin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair 30/10/2011 tarihli ve 2011/2347 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın Yutriçinde görevlilere ödenecek ücret başlıklı 10. maddesinde; "Hac ve umre işleri için yurt içinde geçici olarak görevlendirilecek personele, 10/02/1954 tarihli 6245 sayılı Harcırah Kanunu uyarınca ... ödeme yapılır” hükmü yer almaktadır. Buna göre, hac ve umre organizasyonlarında görevlendirilmek üzere muhtelif illerde yapılan mülakatlara katılan personel geçici görevli olacağından bu durumdaki personele, mezkur BKK gereği hac ve umre hesabından ödeme yapılabileceği, bütçeden yapılamayacağı mütalaa edilmiştir.” ifadelerine yer verilmiştir.


Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Başkanlığından Sendikamıza vermiş olduğu mütalaaya göre Hac ve Umre sınavına katılanlara yolluk ödeneceğinden ve bu ödemenin Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurul Kararına göre yapılabileceği dile getirildi.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarık ziyad 2017-11-23 09:42:51

teşekkürler sendikalar hep böyle personelin ihtiyacına dertlerine ihtimam gösterseler

Avatar
zülküf 2017-11-23 12:17:38

tebrik ederim

Avatar
Din görevlisi 2017-11-23 13:42:45

Ekim ayında değişik illerde mülakata giren din görevlileri arkadaşlarımız da bundan yararlanabilecek mi acaba?