Hacı Bayram GÜR‏'ün konuşması

Diyanet-Sen 5. olağan genel kuruluna bağımsız aday olarak giren Hacı Bayram GÜR‏, yönetime seçildi.

Hacı Bayram GÜR‏'ün konuşması

Diyanet-Sen 5. olağan genel kuruluna bağımsız aday olarak giren Hacı Bayram GÜR‏, yönetime seçildi.

03 Mart 2015 Salı 09:27
Hacı Bayram GÜR‏'ün konuşması
Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurulunda büyük bir sürpriz yaşandı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde Şef olarak görev yapan Hacı Bayram GÜR‏, bağımsız aday olarak girdiği Genel Başkan Yardımcısı seçimini kazanarak günün tartışılan en önemli konulardan birisi oldu. Hatta sürpriz olarak değerlendirildi.


Hacı Bayram GÜR‏'ün Genel Başkan Yardımcısı olması gerçekten sürprizmiydi?

Hacı Bayram GÜR‏, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce Antalya ve Afyon'da organize edilen hizmet içi eğitim kurslarında görev almış yaklaşık 4 yıldır bu görevini sürdürüyordu.

Diyanet personelinin en çok muzdarip olduğu konuyu iyi bilen, bütün delegelerle yakın temas kuran, çözüm odaklı ve üreten, çalışmalarına aralıksız devam eden Hacı Bayram GÜR‏, ben de geliyorum demişti. Gerçekten de öyle oldu ve delegelerin oylarını alarak Diyanet-Sen Genel Merkez yönetimine girmeyi başardı.


- Hacı Bayram GÜR‏, kimdir ve  Diyanet-Sen 5. Olağan Genel Kurulda Yapmış Olduğu O Konuşma Metni-
 
Sayın Divan Başkanı ve Üyeleri,
 
Sayın Genel Kurul delegasyonları,
 
Sayın Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri
 
Ve çok kıymetli Misafirler, 
 
Hepinize hoş geldiniz diyor, Saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 
5. Olağan Genel Kurulumuzun, başta sendikamız ve Diyanet çalışanları olmak üzere; Türkiye için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.
 
Değerli hazirun, Sendikamız; Temel insan hakları ilkelerine dayanan, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, millet iradesine ve milletin seçtiği idareye de saygı gösterilen, katılımcı demokrasinin yerleştiği, özgür birey ve sivil toplum örgütlerine gerçek anlamda var olma ve düşünce üretip teklifler sunma hak ve imkânlarının hayata geçirildiği, kimsenin ötekileştirilmediği, farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği, daha güçlü, daha zengin, daha müreffeh bir Türkiye’yi var etmeyi amaçlamaktadır.
 
Kuruluşundan bugüne kadar vermiş olduğu hak ve demokrasi mücadelesiyle, Türkiye’de saygın bir yer edinen sendikamızın; kurucularını, genel başkanlarını ve yöneticilerini saygıyla anıyorum.
 
Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlıklı ve mutlu, nice yıllar diliyorum.
 
Sözlerime başlamadan önce kendimi kısaca tanıtmak istiyorum. 1964 Erzincan doğumluyum. İmam-Hatip Lisesini Ankara Merkez İmam Hatip Lisesinde tamamladım. Daha sonra İş İdaresi Fakültesini bitirdim. Erzincan-Tercan İlçesinde 2,5 yıl İmam-Hatiplik yaptıktan sonra 1987 yılının ilk ayında Diyanet İşleri Başkanlığı Merkezine naklen atandım. Personel Dairesi Başkanlığında, 8 yıl, Özel Kalem Makamında  9 yıl ve bugün de devam ettiğim Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünde 2003 yılından bu güne, 12 yıldır da Hizmet İçi Eğitim Şefi olarak toplamda Diyanet Merkezinde 29 yıldır görev yapmaktayım.
 
Saygıdeğer Meslektaşlarım; Diyanet İşleri Başkanlığında 2009 yılına kadar Diyanet-Sen’imizin üye sayısı 60’ı geçememiştir. 2009 yılının sonunda merhum Başkanımız Sayın Ahmet YILDIZ ve yönetimi bizi temsilci seçtiklerinde üye sayımız 39 idi. Azimli ve gayretli çalışmalarımız sonucunda 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle Ankara 4 Nolu Başkanlık Şubemizi kurmuş bulunmaktayız. Şükürler olsun bugün Diyanetin her bir bürosunda en az bir üyemiz bulunmaktadır. Bunu takdirlerinize arz ediyorum. Ulusumuzun birliğine, vatanımızın bütünlüğüne, İşimize işyerlerimize hep birlikte sahip çıkabilmek için üyelerimizi geleceğe yön veren bir donanıma kavuşturmak zorundayız. Geçmişimizi unutmamalı gelecek nesillerimizi de bilgilendirmeliyiz. 
 
Genel Kurulumuzun sonunda hangi liste veya kişiler kazanırsa kazansın, kaybedenin kazananı tebrik ederek, kırılmadan ayrışmadan tek bir vücut içerisinde Diyanet-Sen’imizin kazanmasını gönülden istiyorum. Ancak şu konuya değinmeden geçmek istemiyorum. Sizlerde biliyorsunuz ki bu güne kadar Diyanet-Sen Genel Merkez Yönetiminde Başkanlık Merkezinde çalışan hiç bir kimse yer almamıştır. Bununda sonucu her zaman görülmüştür ki Başkanlık, Taşra ve Genel Merkez   üçlü saç ayağının,  Başkanlık ayağı kırıktır. Bunun için bugün, bu ayağın tamir edilmesini ve bizi desteklemenizi istiyorum.
 
Bu genel kurulda Başkanlıktan birinin yönetime alınmasını her iki liste ve herkes gönülden arzu ediyor. Ancak bölgesel oy hesapları neticesinde her iki listede de Başkanlığa yer verilmemiştir. Konulmama nedeninin başka bir anlamı ve  izahı yoktur. Şimdi şu deniliyor bağımsız biri yönetime seçilirse yanlız ne yapacak. Saygıdeğer Genel Kurul Üyeleri, Bu Genel Kurulda yönetimin tamamı tek bir listeden seçilmeyecek, her iki listeden ve bağımsızlardan karışık bir yönetim çıkacak ve bu oluşacak yeni yönetimle çok olumlu projelerle sizlere hizmetler vereceğiz. Bir bütün tam iken iyi idi de, bu gün ayrı listelerle  çıkılınca mı anlaşmazlık oluyor. Bu sendikanın her bir ferdi bugün uyum içinde çalışıyor, yarın da çalışacaktır inşallah.   Beni temsilci seçtiklerinde kendime üç hedef koymuştum. Bunlardan biri Diyanet Başkanlık Merkezinde Diyanet-Sen’imizin bir şubesini kurmak, ikincisi Vakıf-Sen’den yetkiyi almaktı elhamdülillah 2014 yılında bu iki hedefimi gerçekleştirdim. Üçüncü hedefim ise Bu genel kurul sonunda oluşacak yönetim kurulunda Başkanlıkta çalışan birinin yer almasıdır. Bu gün burada açıklıyorum. Diyanet-Sen Genel Merkezi Yönetim Kurulu

....Başkan Yardımcılığına bağımsız adayım. Şimdi şunu diyebilirsiniz. Seçilirsen projelerin neler olacak. Ben Başkan adayı olsam burada çok güzel projeler sunarım. Ancak ben Başkan Yardımcılığına aday olduğum için, ben odaklı değil biz odaklı çalışacağız inşallah. 

 
Ufak bir proje; Sözlü sınavlarda her zaman hak yeniyor, torpil dönüyor deniliyor. Bununla ilgili bir çalışma hazırlanıp, Başkanlığın Atama Nakil Yönetmeliğide Sınavlar bölümünde, “Sözlü yapılacak sınavlarda yetkili sendikalardan birer gözlemci bulundurulur.” maddesi tüm üyelerimizi rahatlatacaktır. Bu gibi çalışmalar çoğaltılabilir. 
 
Bu günün yeni bir dönüm noktası olması için, yarın kullanacağımız oylarımızda hangi listeye veya kişilere oy verirseniz verin, ama Başkanlık Merkezini göz ardı etmeyelim. Bize teveccüh gösterip bu yönetime layık görürseniz, yönetim kurulunun izni ile zamanımın çoğunluğunu sizlerin taleplerini takip edip sonuçlandırmak üzere Diyanette geçireceğim. Aynı günü bilgi vermek üzere azami gayretimi göstereceğim. Diğer zamanlarımı da Başkanlığımız Merkezinde toplamış olduğum bilgileri Genel Merkezimiz yönetimiyle görüşüp değerlendirme yaparak yeni projeler üreteceğiz. 
Beni tanıyanlar bilir, bu güne kadar yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır.
 
Sendikalar büyük bir toplumsal örgüttür. Ferdi yapılan işlerin hiçbir önem ve değeri yoktur. Üyesinden genel başkanına kadar birbirine bağlı işleyen organlar, bir sistem içerisinde varlığını devam ettirebilir, yoksa kaybolmaya mahkumdur. Sendikaların tek gücü vardır, o da üyelerinin birlik ve beraberlik ruhuyla mücadeleye hazır olmasıdır. Aksi takdirde birliğimizi, beraberliğimizi korumamız ve başarılı bir sendikacılık yapmamız mümkün değildir.
 
Ben inanıyorum ki bu genel kurul sonunda kazanan taraf sendikamız olacak ve 4 yıllık bu dönemde üye sayımız 100.000’i bulacaktır. Bu duygularla hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor 5. Olağan Genel Kurulumuzun tüm camiamız için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz eder çalışmalarınızda başarılar dilerim. 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
osman 2015-03-03 10:30:31

kendi sendikanızdaki adamları daha iyi alabilmek içinmi yarışmalara kendi adamlarınızı gözlemci koyacaksınız

_____ADMİNİN YORUMU___Gözlemci taraf tutmaz. Basın tarafından gelen gözlemci ise hiç bir zaman taraf tutmaz.

Avatar
Harun 2015-03-03 10:52:52

Sözlü mülakatları kamera ile takip edilebilir. Sendika gözlemcisi taraf olduğu için komisyona girmemelidir.
Daha seçilme aşamasında yok sayılarak yönetime aday olarak alınmayan başkanlık personeli yönetimde ne kadar söz sahibi olabilir?
Bunu durumu iyi okumak lazım.
Neden Başkanlıktan Yönetici almak istemiyorlar?
Amaçları nedir?

Avatar
İmamın biri 2015-03-03 10:56:09

hac ve umre sınavı kaldırılsın . Sınava hayır kıdeme göre sınavsız hac ve umre görevi istıyoruz saygılar.( Sayın dib başkanımıza dün itibari ile bu konuşahsım taeafından söylenmiştir)

Avatar
imamoğlu 2015-03-03 11:07:54

munhal yerler lojmanları ile beraber ikys de saklanmadan belrtilsin,yandaşlara değil herkese eşit davranılsın,sadece imam ve müezzinlere has olan hac ve umre sınavı kaldırılsın,tepeden inme ler iyi yerlerden indirilsin,rotasyonda dayısı olanların kaldığı garibanların formalite ile yerlerinden edildiği bir diyanet olmasın.bu konuda keyfi davranan müftülükler ikaz edilsin.

Avatar
Mehmet Ali AYTEKİN 2015-03-03 13:38:22

Bayram Abi tebrik ederim. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. İnşallah hayırlı hizmetlere imza atarsınız.

Avatar
adil adam 2015-03-03 14:02:22

şefler adına sevindirici bir durum. tebrik eder başarıların devamını dilerim...umarım deve ile kuş arasında, adı konulmamış hizmet hamalları olan şeflerin mali durumunda bi gelişme olmasına vesile olur...

Avatar
mehmet nuri ÖZLÜ 2015-03-03 15:39:36

Sayın değerli kıymetli hocamızın tecrübeleri deneyimleri ve de birikimleriyle Diyanet sendikal anlamda böyle kıymetli değerli Syn. Hacı Bayram Gür hocamızla çığır açacaktır. Sayın hocamızı canı gönülden tebrik ediyorum Rabbim yar ve yardımcısı olsun.

Avatar
Tebrikler 2015-03-03 19:08:51

Hacı Bayram Hocam Helal olsun Rabbım yolunu acık etsın ınsallah...Senın gıbı buyuk bı abıye yakısır.Cozumleyıcı bı yonetıcısınız Allah yar ve yardımcınız olsun