Hak-Bir-Sen'den Muharrem ayı mesajı

HAK-BİR-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DİN GÖREVLİSİ VE İLAHİ SANATÇISI CESİM AŞANTUĞRUL (AĞRILI HAFIZ CESİM) Muharrem ayı mesajı‏

Hak-Bir-Sen'den Muharrem ayı mesajı

HAK-BİR-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DİN GÖREVLİSİ VE İLAHİ SANATÇISI CESİM AŞANTUĞRUL (AĞRILI HAFIZ CESİM) Muharrem ayı mesajı‏

27 Eylül 2016 Salı 21:36
Hak-Bir-Sen'den Muharrem ayı mesajı
Grup Sayfamız İçin BURAYA Tıklayınız  

DİYANET HABER
“Muhakkak ki ayların sayısı, Allah Teâlâ'nın indinde, Cenâb-ı Hakk'ın kitabında gökleri ve yeri yarattığı günden beri on ikidir. Bunlardan dördü haram olanlardır. İşte bu, doğru bir hesaptır. Artık o aylarda nefislerinize zulmetmeyiniz.”

MÜSLÜMANLARIN YILBAŞISI MUHARREM AYI ŞEHRUL-LAHİL MUHARREM

DEĞERLİ KARDEŞLERİM;  Allah’ın ayı olarak ta bilinen Muharrem ayı, Allah katında çok değerli bir aydır. İlahi bereket, rahmet, ve feyiz dolu bir aya girmek üzereyiz 2 ekim Pazar günü Müslümanların yılbaşısıdır. bu ayın kıymetini bilmek için bazı konulara ve bu ayda neler olmuş ne ikramlarda bulunmuş aziz olan {Allah celle celaluhu,,,} bu aydaki aşure günü ve yine hüzünlü bir vaka olan, ker bela dilimizin döndüğü kadar inşallah bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Muharrem ayı, içerisinde İslâm’ın ilk yıllarında savaşmanın haram kılınmış olduğu dört haram aydan biridir. Başka bir özelliği ise

Hz. Peygamber (s.a.s.)'e, "Hangi oruç daha faziletlidir?" diye sorulduğunda o, "Ramazan ayı orucundan sonra, en efdal oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem'de tutulan oruçtur" buyurmuştur.  Öyle ise Müslüman olarak Muharrem ayında çokça oruç tutmak lazım, bu ayın en faziletli amellerden birisi de bol bol oruç tutmaktır.

Müslümanlarla hiç ilgisi olmayan miladi yıl başlarına önceden hazırlanan evlerini iş yerlerini Noel babalarıymış onlarla donatan, taze ve yem yeşil çamları devirmekle lezzet arayanlar, içki ve şehvet yerleri olan yerlerde alem yapan, kumar masalarında sabahlayan ve buna da yeni yıl karşılaması adı altında eğlenen ve bunu medeniyet zanneden gafil müminlere İslam’da bunun yeri olmadığını, İslam’ın sene başı ve yıl başısı muharrem ayıyla başladığını ve yeni seneye hak din olan İslam’ın fazilet Kevserlerinden kanmak aşkıyla girilmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda görürüm.

Hadis-i şeriflerde Şehrullah Allah ayı, ilahi ay.. diye zikredilen Muharrem içinde aşure gününün bulunması ve Kur’an’ı kerimde haram aylardan sayılması bakımından da pek kıymetlidir. Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kutsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir.

(Ebû Katâde) dedi ki: “Aşura günü oruç tutma(nın hükmü) hakkında soruldu. (Rasûlullah): ‘(Bu oruç) geçen senenin günahlarına keffâret olur.’2.] buyurdular.” iki gün üst üste oruç tutmak daha iyidir Yahudilere benzememek için dokuzuncu veya on birinci günlerin de de oruç tutmak lazım..

On peygambere on ikram   

Bu güne aşure denmesinin sebebi, Arapça "aşûra" kelimesinin onuncu gün anlamına gelmesi. Allah (cc) bu günde, on peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunuyor:

1. Hz. Musa'nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusu sulara gömüldü.

2. Cudi Dağı'nın üzerine Hz. Nuh gemisini demirledi.

3. Balığın karnından Hz. Yunus, bu günde kurtuldu.

4. Hz. Âdem'in tövbesi kabul edildi.

5. Hz. İsa, aşure günü dünyaya geldi ve o gün semaya yükseldi.

6. Kardeşlerinin attığı kuyudan Hz. Yusuf bu günde çıkarıldı.

7. Hz. Davud'un tövbesi kabul edildi.

8. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail doğdu.

9. Hz. Yusuf'un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub görmeye başladı.

10. Hz. Eyyûb, hastalığından o gün şifaya kavuştu.  

Bu ayın kıymetini bilelim çokça tövbe istiğfar edelim. günahlarımızdan dolayı göz yaşı dökelim Allah’ın ikramlarından ve nimetlerinden şükrederek faydalanalım..

*Muharrem ayında aşura günü meydana gelen sevindirici olayların yanı sıra Hz. Hüseyin Efendimizin şehadeti gibi çok üzücü bir hadise de meydana gelmiştir. Katâde’den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: “Hüseyn b. Ali (r.anhumâ), (hicrî) 61 yılında, Muharrem (ayın)’dan geçen on (günden sonra, o sene) Cuma günü(ne tekabül eden) Aşura günü, 54 sene ve altı buçuk ay (yaşamışken) öldürüldü.”3)

Hüseyin b. Ali (hicrî) 61 yılında Aşura günü öldürüldü. Onu, Sinân b. Enes en-Neha’î el-Vehbîlî –Allah ona lanet etsin- öldürdü. Başını Ubeydullâh b. Ziyâd’a, Havlî b. Yezîd el-Esbuhî getirdi.4)

Hüseyin Efendimizle beraber, Ehl-i Beytin yetmiş iki eşsiz büyüğü de 10 Muharrem’de Kerbela‘da şehit edilmiştir.                                                                                                                                                     

Bu duygu ve düşüncelerle yeni senemiz hicri yılbaşımız mübarek olsun. Senenin ilk ayı Allah’ın ayı muharrem ayı size ve bütün müminlere hayırlar ve bereketler getirmesini, barış ve huzurun olduğu ortamlar oluşturmasını, Müslümanların birlik ve beraberliğini cenabı haktan niyaz eder. seri sala  we bı xıru  bereket be… ESSELAMU ALEYKUM                                                                                                                                                              
1. (et-Tevbe, 9/36)                                         


2. (Müslim, Sıyâm 20)                                          

3. Beyhakî, es-Sünenu’l-Kubrâ, Salâtu’l-Husûf 9, c.3, s.468, h.no:6351)

4. (İbn-i Ebî Şeybe, Musannef, Sıyâm 58, c.12, s.22, h.no:34525


 
Anahtar Kelimeler:
OrucMuharremKitabNefisAy
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kamil 2016-10-01 11:46:48

yahu adamda amma unvan varmış. hak-bi̇r-sen genel başkan yardimcisi di̇n görevli̇si̇ ve i̇lahi̇ sanatçisi cesi̇m aşantuğrul (ağrili hafiz cesi̇m)....