Haydi çocuklar Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım!

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ'den ''Haydi çocuklar Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım!''

Haydi çocuklar Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım!

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ'den ''Haydi çocuklar Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım!''

17 Haziran 2015 Çarşamba 11:53
Haydi çocuklar Kur’an ayında, Kur’an’la buluşalım!
Grup Sayfamız için

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından organize edilen, 22 Haziran'da başlayacak ve 15 Haziran'dan itibaren kayıtlar başlamış olup, Yaz Kur'an kursları kayıtları devam ediyor,  kurslar 9 hafta sürecek.
 
Bir yaz kursunda haftada beş gün, günde üç saat olmak üzere dokuz haftada toplam 135 saat ders yapılmaktadır. Bu ders saati toplamı; İlköğretimde görülen Din dersi saatinin yaklaşık bir katına, liselerdekinin ise yaklaşık üç katına tekabül etmektedir. Bu itibarla çocuklarımızın; Dine, Din görevlilerine, Camilere ve Kur’an kurslarına, Din eğitimine, bakışlarını etkileyen ilk mekânlar yaz kurslarıdır.

       
Yapılan araştırmalarda; Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu, hayat boyu ihtiyaç duydukları temel dini bilgileri ve Kur’an-ı Kerim okumayı ilk defa yaz kurslarında öğrendiklerini belirtmişlerdir.
 
    
Yaz Kur’an kurslarının çocuklarımızın gelişim çağında düzenlenmesi sebebiyle; Çocuklarımızın Karakter gelişimlerine, Dini yaşantıyı görerek öğrenmelerine doğrudan katkı sağlamaktadır.
 
  
Her yaş grubundan öğrenciler yaz Kur'an kurslarında eğitim-öğretim görebilecek DİB Başkanlığımız  tarafından yaz Kur'an kurslarına katılacak öğrencilere özel olarak hazırlanan kitaplar ücretsiz verilecek.

Yaz kurslarında eğitim gören öğrenciler Kur'an eğitiminin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde sportif etkinlikler de bulunabilecek. Ayrıca ramazan ayında öğrencilere yönelik iftar gibi programlar ile gezi, piknik gibi sosyal, kültürel etkinlikler düzenlenecek.

  “ GEL BU YAZ KUR’AN’I GÖNLÜNE YAZ ….. 
 Bir hafta önce 2014-2015   eğitim ve öğretim dönemi  sona erdi. Öğrencilerimiz bir hafta dinlenerek uzun bir eğitim yılının yorgunluğunu atatacaklar. Bundan Sonra  ise  Çocuklarımızın Kur’an ile, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in örnek hayatı ile, cami, mihrap ve minber ile, ibadetlerle tanışmaları ve buluşmaları için çok güzel bir fırsat  pazartesi günüden itibaren başlıyor inşallah … 22 Haziran’da başlayıp 10 Ağustos’a kadar devam edecek olan Yaz Kur’an Kurslarımız açılıyor. Bu yaz, “Kur’an ayında , Kur’an’la buluşalım” sloganıyla  camilerimiz göz aydınlığı çocuklarımızla şenlenecek…onları camilerimize Kur’an kurslarımıza davet ediyoruz.

Yeryüzünde Rabbimiz bizlere birçok nimet vermiştir .Bu nimetlerin başında çocuklarımız  yavrularımız gelmektedir.Dünyada hiçbir şey çocuklarımızdan daha değerli değildir.Yavrularımız Allahın bize hem nimeti hem de bir emanetidir.Nimete şükretmek ,emaneti de korumak kulluk ve insanlık borcumuzdur.Çocuklarımızın gençlerimizin  maddi manevi ihtiyaçlarını karşılayarak onlara iyi bir istikbal hazırlamak,maddi ve fiziki ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi manevi gıdalarını da ,gönül dünyalarının da ihtiyaçlarını karşılamamız en başta siz,biz  anne babaların görevidir.
    
Çocuk, anne ve babaya Allah'ın bir emanetidir. Onu iyi bir şekilde yetiştirip topluma faydalı bir fert olarak hazırlamak, anne babanın başta gelen görevlerindendir. Çocuk, küçük yaştan itibaren iyi terbiye edilirse hem ailesine, hem de milletine yararlı ve hayırlı bir insan olur. İyi yetiştirilmediği ve gereği gibi terbiye edilmediği takdirde ne kendisine, ne de kimseye yararı dokunmadığı gibi zararlı bir unsur haline gelebilir. Bu sebeple anne ve baba çocuk terbiyesinden hem Allah'a hem de millete karşı sorumludur.
    
Yavrularımızın yaz Kur’an kurslarına katılmasına anne-babalar olarak öncülük edelim. Onları teşvik edelim. İki ay içerisinde cami ile tanışıp, caminin manevi atmosferi içerisinde koşuştursunlar. Yaz tatillerini hem eğlenerek hem öğrenerek geçirsinler
       
Kelime-i şehadeti, kelime-i tevhidi öğrensinler! Rabbimizi tanıyıp bilsinler! İnancımızı, abdesti, namazı, zekâtı, haccı, orucu öğrensinler!  Paylaşmayı, yardımlaşmayı, dayanışmayı, merhameti, kardeşliği, birlik ve beraberliği öğrensinler!  ,Kur’an’la tanışsınlar, Allah’ın kitabını okusunlar!

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.