İlahiyat Ön lisans mezunlarına uygulanan çifte standart

TÜM MEMUR-SEN KONFEDERASYONU VE DİVA- SEN GENEL BAŞKANI HÜSEYİN DEMİRCİ SENDİKACILIKTA SORUMLULUK KONULU BİR DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.

İlahiyat Ön lisans mezunlarına uygulanan çifte standart

TÜM MEMUR-SEN KONFEDERASYONU VE DİVA- SEN GENEL BAŞKANI HÜSEYİN DEMİRCİ SENDİKACILIKTA SORUMLULUK KONULU BİR DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU.

23 Ocak 2015 Cuma 15:07
İlahiyat Ön lisans mezunlarına uygulanan çifte standart
banner283

“SENDİKACILIK SORUMLULUK İSTER"

Şahıslardan daha ziyade üyelerinin ve kurumun menfaatlerini düşünerek yola çıkan sendikalar, hayata başladığı günkü düşünceleri ne ise, aynı anlayışla yoluna devam etmelidir. Kurum ve çalışanlarının problemlerini hem yaşayarak hem de saha çalışmalarında tespit etmek suretiyle çözüm önerileri ile beraber ilgili makamlara ulaştırmanın yanında kamuoyu ile paylaşan sendikalar, asla sorumluluklarını unutmamalıdır. Projelerini çözüm yollarını da salık vererek ortaya koyan sendikaların fikirlerinin hayata geçmiş olması, sendika yönetici ve üyelerini son derece mutlu eder. Bu noktadan hareketle, öneri ve talep olarak kamuoyu ile paylaşılan projelerimizin vaktiyle yetkili sendika tarafından dikkate alınmaya değer görülmediği halde, sonradan gündemlerini oluşturan maddeler içerisinde yer alması, sorumlu sendikacılık anlayışımızın doğru yolda olduğunun bir göstergesidir.

Sendika sözcüleri nerede neyi ve nasıl konuşması gerektiğini çok iyi analiz ederek konuşursa, zaman içerisinde mahcubiyetlik yaşamaz ve sendikalara olan güvenin zedelenmesine vesile olunmaz. Bununla beraber, siyasi iktidardan güç alarak sayısal üstünlüğü ele geçirip her gidilen yerde kazanım olarak hükümetin yaptıkları icraatları kendi kazanımları olarak anlatan sendika sözcüleri, hükümetle pazarlık masasına oturduklarında “sende mi brütüs” uyarısı ile ikaza maruz kalırlar. İşte bu hassas noktalardan hareketle; kazanımlarını sıralarken Diyanet İşleri Başkanlığının teşkilat yasasını kendilerinin çıkardığını, kendilerine rağmen Diyanetin hiçbir uygulamada bulunmadığını her platformda anlatan, hükümetle oturduğu pazarlık masasında 2014 – 2015 yılları maaş artışı ve özlük haklarındaki teslimiyeti sorumsuzca yapılan sendikacılığa en güzel örnek olarak gösterebiliriz.

Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan anlaşma

Söz konusu icraat için yapılan anlaşmayı destekliyoruz. Batı ülkelerinin yıllardan beri “hastanelerde din adamından istifade etme” uygulamasının bizim ülkemizde henüz uygulanmaya başlaması geç kalan bir uygulama olmakla birlikte takdire şayandır. Bu kararın alınmasına sebep tarafları da tebrik ediyor alkışlıyoruz. İnancın psikolojik olguda son derece etkisinin olduğunu tespit eden Avrupa ülkeleri ve ABD’de sadece hastaneler değil askeriyede de din adamlarından faydalanma projesi, ülkemizde cidden çok geç kalınmış bir uygulamadır. Temennimiz, en kısa zamanda hem hastanelerde hem de askeriyede din adamlarından istifade edilir duruma gelinecektir.

AR-GE çalışması ve projeler

Diva-Sen olarak kuruluş amaçlarımız içerisinde yer alan ve gerek yaşadığımız gerekse de saha çalışmalarımızda tespit ettiğimiz problem ve talepleri çözüm önerilerimizle beraber her platformda dile getirmekteyiz, getirmeye de devam edeceğiz. Diva-Sen kurulduğu günden beri sürekli dile getirdiği ve AR-GE çalışmasının birer ürünü olan projelerini daha önce defaatle kamuoyu ile paylaşmıştı. Söz konusu paylaşımlarımızdan olan;

- İlahiyat Fakültesi mezunlarına verilen ek göstergenin diğer fakülte mezunlarına da tahakkuk ettirilmesi

- Mahrumiyet bölgelerinde görev yapan görevlilere lojman tahsisi ve ücretlerinde farkındalık oluşturulması,

- Murakıp ve Vaizlerin ücretlerinde iyileştirmenin yanında statülerinde değişikliğe gidilmesi,

- Din görevlilerine haftada bir gün ve resmi tatillerde mesai ücreti verilmesi,

- Nakil atamalarının kıdem ve puan sistemine dayalı bilgisayar ortamında yapılması,


- Daire içi çalışan (şef, vhki, memur, şoför, hizmetli…) görevlilerin özlük haklarında düzenleme yapılması ve görevinde 30 yılı doldurduğu halde hala hac ve umre görevlerine gidememiş olan görevlilerin Hac veya Umre ile taltif edilmesi… gibi diğer konularda ısrarımız devam etmektedir.

ROTASYON

Uygulama kararı alındığı andan itibaren sendikalar tarafından sürekli gündeme getirildiği halde kurum tarafından dikkate alınmayan rotasyon konusu da baş ağrıtmaya devam etmektedir. Çünkü saha çalışması yapan sendikaların görüşlerine değer verilmeden alınan kararların hayata geçirilmesi pek kolay olmamaktadır. Bu noktadan hareketle Diva-Sen olarak, Diyanet tarafından rotasyon uygulama kararının alınmasına sebep olarak gösterilen gerekçeyi kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu konuda önerimiz, görevlinin görevinin ilk 5.yılında rotasyon uygulanmasına tabi tutulması ve illa uygulanacaksa on yılda bir istisnasız herkese uygulanmasıdır. Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bütün sendikaların temsilcilerinin katılımı ile de bir çalıştay düzenlenmelidir.

İLİTAM

Aslında eski Diyanet İşleri Başkanı Sayın M.Sait YAZICIOĞLU tarafından başlatılan İLİTAM, yılların kanayan yaralarından birisidir. Diva-Sen olarak İlahiyat ön Lisans mezunlarının DGS’ye gerek kalmaksızın İLİTAM’a kayıtlarını yaptırmalarını savunmaktayız. Ön Lisans mezunu olan birçok bölüm mezunlarının DGS sınavından muaf tutularak lisans tamamlama hakkına sahip oldukları ülkemizde, İlahiyat Ön lisans mezunlarına uygulanan çifte standardı anlamak da mümkün değildir.

Elhasıl Diva-Sen olarak bizim itirazımız, projelerin Diyanet İşleri Başkanlığı ve hükümete sunulması değil, sunulan projelerin hayata geçirilmeden (Genelge, Yönetmelik ve Yönergelerde yayımlanmadan) kabul edilmiş gibi takdim edilmesinedir.

Görüşmesi yapılan talepler ile ilgili somut bir sonuç olmadığı halde çözüm elde edilmiş gibi kamuoyunu bilgilendiren tarafların tutum ve davranışlarının kurum çalışanlarını hayal kırıklığına ve aynı zamanda sendikalara karşı güvensizlik duygularının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle, 4688 sayılı kanun ile kamu çalışanlarına hak tanınan sendikal faaliyetlerin akamete uğramaması için kamuoyunun infialine neden olacak bilgi paylaşımından da uzak durulması gerektiğine inanıyoruz.

Diyanete ve diyanet çalışanlarına kimden nereden hangi sendikadan gelirse gelsin biz Diva-Sen olarak yapılan hizmetlere minnettarlık duyacağız ancak sorumlu sendika olarak arkadaşların duygularıyla oynanmasına ve beyinlerine ipotek konulmasına da asla müsaade etmeyeceğiz.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail 67 2015-01-23 16:07:53

Gerçekten hafta tatili ve resmi tatil mesaileri ön lisans ve köylere görev yapanlara yönelik eksiklerin giderilmesine bizlerde çok arzu ediyoruz. Bu konuda bizlerin yanında olan her hangi kurumsa bizde onların yanındayız inşallah..

Avatar
sabiha 2015-01-23 16:08:30

Gerçekten bu önlisansların dgs siz geçiz hakkı olması lazım çünkü diger bölümlerde bu uygulanıyosa biz ilahiyatçılarında olması gerek Allah rızası için gerçekleştirin

Avatar
imam safa 2015-01-23 16:43:31

Sınavsız geçişe katılmıyorum çünkü o zaman Diğer diyanet in bünyesinde olmayıpta sınava hazırlanan haksızlık olmazmi sınava girmeden geçmeyi düşünmek biraz hazırcılık değilmi unutmayalım insan ancak çalıştığını erişir (Necm 39) saygilar

Avatar
Yakışıklı İmam 2015-01-23 17:02:08

bu sendikaya hiç bir zaman güvenmedim. şimdiden kıskançlık krizlerine girmiş

Avatar
ilitam 2015-01-23 17:57:10

Sınavsız geçişe bende karşıyım .Ben 1 yılımı verdim çalıştım ve kazandım herkes alnının akıyla kazansın.Haksızlıklara her zaman karşıyım .

Avatar
İMAM 2015-01-23 19:17:00

2 YILIIKLAR İLK ÇIKTIĞINDA SADECE İMAMLAR GİRİYORDU SONRA HERKEZ NEDEN İMAMLARA 4 YILLLIKLAR SINAVSIZ OLMASIN Kİ...YADA DİYANET ÇALIŞANLARI KONTENJANI AYRI OLSUN.....3000 OLSA MESELA ...

Avatar
dost 2015-01-23 19:24:28

Yakışıklı Imam kardeşimiz Diva-Sen'e neyinizi emanet ettiniz de ihanet edildi ?Guveninizi kaybettiren husus ne ise Söyleyin biz de uyeligimizi gözden geçirelim. Hem orta yerde elde edilen bir şey mi var da kıskançlık duyulsun? Elinsaf

Avatar
önlisans mezunu 2015-01-23 19:28:02

Bazı haset arkadaşlar sınavsız geçişe karşı çıkıyor ey haset kardeşler siz hiç sınavda alanınız olan dini bir soru çıktığınI gördünüzmü bu resmen dini eğim gören insanlara kim gelirse gelsin değişmeyen bir zorbalık bu ikdidar döneminde hakkımızı alamazsak zaten öbür iktidarlardan bir şey beklemeye hakkımızda yok onun için benim konum olmayan sınavla önümüzü kesen kim olursa olsun davacıyım ey bizden görünen hasetçiler aklınızı başınıza alın