İLİTAM Programı Din Görevlileriyle Sınırlı Olmalıdır

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı veren üniversitelerin, din görevlileri dışındakileri ya da evinde oturarak hazırlanan öğrencileri de programa almalarının adil olmadığını belirterek yazılı basın açıklaması yaptı.

İLİTAM Programı Din Görevlileriyle Sınırlı Olmalıdır

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı veren üniversitelerin, din görevlileri dışındakileri ya da evinde oturarak hazırlanan öğrencileri de programa almalarının adil olmadığını belirterek yazılı basın açıklaması yaptı.

10 Aralık 2014 Çarşamba 05:09
İLİTAM Programı Din Görevlileriyle Sınırlı Olmalıdır

Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak çıklamasında; bilindiği gibi İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı, Ankara Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi başta olmak üzere bazı üniversitelerde uygulanmaktadır. Ancak İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı uygulamada, İmam Hatip Liselerinden mezun olan ve halen Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan İlahiyat Önlisans mezunu din görevlilerine karşı haksızlığa neden olmaktadır. Çünkü İLİTAM Programına, diğer ortaöğretim okullarından mezun olan ve amacı sadece bir işe girebilmek olan ve açıktan ilahiyat önlisans bitiren herkes girebilmektedir. Hâlbuki İLİTAM’ın amacı, İmam Hatip Lisesini bitirerek ilahiyat önlisans mezunu olan din görevlilerini İlahiyat Fakültesi mezunu yapmak olmalıdır, dedi.Şenocak, basın açıklamasında şunları söyledi: Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan ilahiyat önlisans mezunları, ortaöğretim de alan dersleri olarak; Kur’an- Kerim, Arapça, Temel Dini Bilgiler, Siyer, Fıkıh, tefsir, Karşılaştırmalı Dinler Tarihi, Hadis, İslam Tarihi, Kelam, Hitabet ve mesleki Uygulama, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi, Mantık, Psikoloji, Sosyoloji, Geometri, Dini Musiki, Hüsn-ü Hat, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Girişimcilik, Bilgi Kuramı, Proje Hazırlama gibi dersleri okurken, normal lise mezunları, alan derslerini okumuyor. Dolayısıyla ilahiyat temeli olmayan öğrenciler, önlisans programını okurken bu derslere yabancı, öğrenmeden ve bilgisiz bir şekilde mezun oluyor. Ayrıca işe alımlarda din görevlilerinin yerini alan bu öğrenciler ikinci bir haksızlığa neden oluyor. Dini konularda emek ve zaman harcayarak, yeterli bilgi ile mezun olan din görevlileri, Türk toplumuna doğru ve güvenilir dini bilgiler aktarmak üzere kendilerini yetiştirmiş aydın bir din adamı olarak millete hizmet etmektedirler.


Grup sayfamız İçin  

Uygulamadaki haksızlığın giderilmesi için, İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı sadece Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında din görevlisi olarak görev yapan önlisans mezunları ile sınırlı olmalıdır. Bu nedenle din görevlileri dışındaki ilahiyat önlisans mezunu öğrencilerin İLİTAM Programına alınmaması gerekir. Bu konuyu YÖK’ün dikkatine sunduk. 1 Aralık 2014 tarihinde YÖK’e resmi olarak konuyu ilettik. YÖK’ün alacağı kararı bekliyoruz. Ümit ediyoruz ki, YÖK Başkanlığı bu haklı talebimize anlayış gösterir ve duyarlı bir yaklaşım içinde konuyu çözer. Aksi halde daha üst makamlara yazarak din görevlilerine yapılan haksızlığın giderilmesini talep edeceğiz.”
Anahtar Kelimeler:
DiyanetILİTAM
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakikat 2014-12-07 02:09:07

Bu açıklamayı safsata olarak değerlendiriyorum..

Avatar
imam 2014-12-07 06:19:15

Sayın Başkan bu anlattıklarınız bir eksiğiyle çok doğru. O da Diyanet personeline sınavsız İLiTAM hakkı acilen verilmelidir. Bu haktan yararlanan başka kurum personeli varken aynı hakkın diyanet personelinden esirgenmesi izaha muhtaç bir durumdur.

Avatar
Ali NİYAR 2014-12-07 07:14:56

O zaman, imam-Hatip mezunlarına katsayı uygulayan ve İHL mezunları sadaece imam olsun diyen zihniyetten farkını biri bana izah etsin

Avatar
bilal 2014-12-07 07:30:58

Lütfi beyden böyle bir açıklama beklemezdik...

Avatar
mehmet direkli 2014-12-07 08:30:23

böyle bir davranış ileriki yıllarda ilitam diplomasının yalnızca diyanette geçerli olması sakıncasınıda beraberinde getirir.o sebeple isteyen hekes ilitamı okumalıdır.diyanet veya diyanet dışı ayrımı adil değildir,hatta diyanette çalışan ve farklı ölisans mezunu olanlarda ilitam okuma hakkı tanınmalıdır.

Avatar
akin 2014-12-07 08:54:24

Kessinlikle dogru cunku saglik bakanligida kendi persolenine ilitam hakki verdi ic isler bakanliginda zaten vardi diyanette neden yok

Avatar
Muhsin Hoca 2014-12-07 09:01:26

Memlekette yeterince diplomalı Cahil var. Kaliteyi düşürmeyin. Diyanet Akamedisi Açın. Denklik verin. Yeterliliği olan girsin okusun. Gelişsin. Yetişsin. İnsanlar ön lisansı sırf maaşları artsın diye bitirdi. İlim için değil. Çıkıp orada burada ben fakülte mezunuyum diye sallıyorlar bir kitap okumadan. İmam hatip seviyesine düştü ilahiyatlar. Bu memlekette evinde oturup çocuk çocuğunu en güzel şekilde yetiştirme derdinde olan kadınlar var. Aynı zamanda kendileri de okuyup ilimlerini arttırıyorlar. Onlar ilitamda okuyorlar. İlitam kalkarsa onlar karma eğitime mahkum olur. Ne kadar meraklısınız kadınları kızları erkeklerin içine mahkum etmeye. Yazık size. İmamlar çalışsın kazansın okusun tutan mı var ! Çalışanlar zaten kazanıyor ve okuyorlar.

Avatar
Mahmut 2014-12-07 10:27:38

Aynen safsafata yaranmak icin cabalama olarak baska bisey degil otyrsun calissin bide madem herkez ilahiyat mezunu olcak o zamab ilahiyatin ne manasi kalcak gorduk on lisans mezunu olmanin ne getirdigini