İmamlar Emekli Olduklarında Nakil Değerlendirme Formu’ndan Tam Puan Alacak

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin “Diyanet İşleri Başkanlığı personeli Nakil ve Sınav yönetmeliklerindeki eksikliklerden rahatsızlar” dedi.

İmamlar Emekli Olduklarında Nakil Değerlendirme Formu’ndan Tam Puan Alacak

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin “Diyanet İşleri Başkanlığı personeli Nakil ve Sınav yönetmeliklerindeki eksikliklerden rahatsızlar” dedi.

18 Kasım 2015 Çarşamba 16:06
İmamlar Emekli Olduklarında Nakil Değerlendirme Formu’ndan Tam Puan Alacak
Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin “Diyanet İşleri Başkanlığı personeli Nakil ve Sınav yönetmeliklerindeki eksikliklerden rahatsızlar” dedi. Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında;

Diyanet İşleri Başkanlığı Nakil ve Sınav Yönetmeliği’ndeki eksiklikler nedeniyle camii görevlileri yer değiştirememekte ve mağdur olmaktadırlar. Görev yaptıkları yerin eğitim, ulaşım, sağlık vb. ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalması veya uzun bir süre bir yerde çakılı kalmak istememeleri sebebiyle nakil talebinde bulunan din görevlileri nakil sınavların adil bir şekilde ve gerçekçi kriterler çerçevesinde yapılmasını istiyorlar.

TEK SORUN MESLEKİ BİLGİLER VE SEVİYE TESPİT SINAVI DEĞİL

Başka bir görev mahalline naklen atanmak isteyen camii görevlileri MBSTS puanı yeterli olmasına rağmen, yönetmeliklerdeki absürt maddeler nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunamamaktadırlar. Bu ve benzeri birtakım sıkıntılar sebebiyle kurum personeli farklı kurumlara naklen atanabilmek için arayış içerisine girmektedirler.

CAMİİ GÖREVLİLERİ ALİ BÜTÜNLÜĞÜ BOZULMADAN GÖREV YAPMALI

Kurum personelinin bulundukları bir yerden başka bir yere tayin istemelerinin nedenlerinin başında görev mahallindeki eğitim kurumlarının yetersiz olması veya hiçbir okulun bulunmaması gelmektedir. Camii görevlileri aile bütünlüğü bozulmadan, görev yeri haricinde ev tutmak zorunda kalmadan, ailesi ile beraber yaşamayı, çocuklarının yanında kalmasını ve onlara rehberlik edebileceği bir ortamda eğitim görmelerini istemektedirler.

YÖNETMELİKLER HAZIRLANIRKEN GÖREVLİLERİN İHTİYAÇLARI GÖZ ÖNÜNE ALINMALI

Başkanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikler, özellikle de nakil ve sınavlarla ilgili hükümleri düzenleyen yönetmelikler hazırlanırken görevlilerin ihtiyaçları göz önüne alınmalı, yönetmelik hükümleri personelin yer değiştirmelerine olanak sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Yönetmelikler hazırlanırken nakillerin önünü tıkamayan, adaleti öne alan esaslara yer verilmelidir. Nakil sınavları da aynı kıstaslar çerçevesinde, personelin kuruma olan güvenini sarsmayacak şekilde adil bir ortamda yapılmalıdır. Böyle olması personelin kuruma olan bağlılığı artıracaktır. Ayrıca aynı unvanda görev yapan personelin imkânlardan eşit süre ve şartlarda yararlanmasına imkan sunan yönetmelikler her zaman kurumun personeliyle barışını getirecektir. Müktesep ve Nitelik Değerlendirme Formunu incelendiğinde sanki nakillerin önünün kapatılması ve personelin yerlerinde çakılı kalması için hazırlanmış bir değerlendirme kriteri izlenimi vermektedir. Kurumun kariyer basamaklarına ilk defa personel alımında eğitim şartı ve KPSS puan şartının dışında herhangi bir şart koşmazken, camii görevlilerinin nakillerinde adeta kimsenin 100 tam puan almaması yönünde yönetmelik hazırlandığını görmekteyiz.

BAĞIMSIZ DİYANET-SEN OLARAK BU YÖNETMELİKLERİN CAMİİ GÖREVLİLERİ NAKİL SİSTEMİNİ TIKAYACAĞINI BELİRTMİŞTİK.

Bağımsız Diyanet-Sen olarak Nakil ve Sınav Yönetmelikleri Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğinde “Bu Yönetmeliklerle Nakil Yapılamaz” diyerek bugün geldiğimiz noktayı işaret etmiştik. Tüm kesimlerden talepler gelmesine rağmen, personeli mağdur eden nakil ve sınav işlemlerini düzenleyen yönetmelikler yürürlüğe girdiği günden bu güne kadar herhangi bir çalışma yapılmadı ve değişikliğe gidilmedi.

NAKİL DEĞERLENDİRME FORMUNDAN TAM PUAN ALABİLECEK PERSONEL YOK

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN; Mevcut sisteme göre Diyanet İşleri Başkanlığının en üst kademesinden en alt kademesine kadar kaç tane personel Müksetep ve Nitelik Değerlendirme Formundan tam puan alabiliyor diye sorduğumuzda maalesef 100 tam puan alan personel yok yanıtını net bir şekilde alabiliyoruz.

İMAMLAR 66,5 YAŞINDA NAKİL DEĞERLENDİRME FORMU’NDAN 100 TAM PUAN ALIYOR

Sınav Yönetmeliğindeki kıstaslara göre bir Camii görevlisi 66.5 yaşında Nakil Değerlendirme Formundan 100 tam puan almayı hak ediyor. Bir kişinin mevcut kanuna göre 5.5 yaşında 1. Sınıfa başladığını varsayarak bir liste hazırladık. Bu listeye göre: Müktesepler/Nitelikler HAK EDEBİLMEK İÇİN STANDART EĞİTİM SÜRESİ Puan Değeri Toplam Puan Değeri İmam Hatip Lisesi ( 4+4+4) 12 Yıl 10 10 Ön Lisans 2 Yıl 5 5 Diğer Lisans 4 Yıl 5 5 İlahiyat Fakültesi 4 Yıl 10 10 Yüksek Lisans 1,5 Yıl 2 2 Hafızlık 3 Yıl 8 8 İhtisas Kursu/Aşere, Takrib, Tayyibe 3 Yıl 5 5 Tashih-i Huruf 6 Ay 3 3 YDS ve denkliği kabul edilen yabancı dil belgeleri (C) ve üstü seviyeler için 1yıl 2 2 10 (on) yıla kadar her bir görev yılı için 10 Yıl 3 30 10 (on) yıldan 30 (otuz) yıla kadar her bir görev yılı için 20 Yıl 1 20 TOPLAM 61 Yıl 100 LİSANS MEZUNU OLANIN NEDEN TEKRAR BİR ÖN LİSANS BİTİRMESİ İSTENMEKTE Müktesep ve Nitelik değerlendirme Kriterlerine baktığımızda Lisans mezunu olanın neden tekrar bir ön lisans bitirmesi istenmekte, tüm kurumlarda doktora artı puan verirken camii görevlileri nakillerinde kıstas dışına çıkılarak tam puan alamaması durumunda görevliye artı puan vermesi yönünde herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ayrıca herhangi bir lisans mezunu ise ön lisans bitirmiş sayılmalıdır.

SINAV YÖNETMETMELİĞİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMIYOR.

Bağımsız Diyanet Sen olarak Sınav Yönetmeliği Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğinde eksikliklerin olduğunu ve personelin beklentilerine cevap veremeyeceği için ilerleyen zamanlarda çeşitli sıkıntılara sebebiyet vereceğini defalarca belittik. Bu sebeple personelin hevesini kıran ve beklentileri karşılamayan yönetmelik maddeleri ivedilikle değiştirilmelidir.

MEVZUAT ÇALIŞMALARINDA SOSYAL TARAFLARIN KATKISI ALINMALIDIR.

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk ÇETİN açıklamasını şöyle tamamladı; Bağımsız Diyanet Sen olarak personeli doğrudan ilgilendiren mevzuat çalışmalarında katkı sunmaya hazırız. Bugüne kadar yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bundan sonra herhangi bir olumsuz yaşanmaması için Başkanlıkta örgütlü sosyal taraflarla birlikte mevzuat çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir. Yönetmeliklerin yap-boz tahtasına dönüştürülmesi Diyanet personelini rahatsız etmektedir. Başkanlığın sesimize kulak verip, katılımcı yöntemlerle sosyal tarafları mevzuat çalışmalarına katmaya, sosyal tarafların da katkı vermeye hazır olmaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmut yanık 2015-11-18 16:32:38

MBTS NE ZAMAN HOCAM? BİLGİSİ OLAN PAYLAŞSIN.....

Avatar
Kuran kursu hocasi 2015-11-18 17:14:43

Biz eşimle 2 yıldır ayrı illerde görev yapmaktayız sonunda il muftusunun rızasıyla yanıma gelebildi açık yer olmasına rağmen inatlarindan başka ilçeye verdiler yani yine ayri evlerde yaşıyoruz eşim imam ben kuran kursu hocasıyim 10 yıldır evliyiz ama bekar yaşıyoruz muftulugun yüzünden

Avatar
Muzaffer 2015-11-18 17:18:35

Diyanet senden de bu tür doğru tespitler yapıp sorunlarımızın çözümü için gerekli adımlar atmasını umut ediyoruz.bizim için 1.sırada olan bu sorun onlar için kaçıncı sırada .acaba?

Avatar
takipçi 2015-11-18 17:40:39

Helal olsun size bu iş üzerine durun inşallah Allah yardımcınızz olsun inşallah merkez c grubu camiye 3 hafta ile atanamadım

Avatar
FATİH YAVUZ 2015-11-18 22:13:58

Bu kurumda hakkaniyetle RAB'bin rızası için yapılan iş çok azdır, sistem böyle istiyor kendine uygun din önderleri ve yöneticileri.

Avatar
Osman 2015-11-19 09:15:15

Bağımsız Diyanet-Sen'i son dönemlerde takip ediyorum. Gündeme almış olduğu konular aslında personelini beklentilerini içeriyor.
Yapmış oldukları basın açıklaması ve Bağımsız duruşuyla kendilerini takdir ediyor başarılar diliyorum.