İmamları Rencide Eden Bir Film

Bir televizyon kanalında yayınlanan sahte imam tiplemesinin din görevlilerini rencide ettiğini söyleyen Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, bu dizinin yayından kaldırılması gerekir, dedi.

İmamları Rencide Eden Bir Film

Bir televizyon kanalında yayınlanan sahte imam tiplemesinin din görevlilerini rencide ettiğini söyleyen Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, bu dizinin yayından kaldırılması gerekir, dedi.

04 Kasım 2014 Salı 15:00
İmamları Rencide Eden Bir Film

Şenocak, konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında, sakal, cübbe, sarık, camii, namaz ve tespih kavramları Müslümanlar için kutsal sayılan değerlerimizdendir, diyerek şunları söyledi: “Filmde sahte imam tiplemesi ile imam; cübbesi, sarığı ve elinde tespihiyle hem camii cemaatinin hem de çevre insanların güvenini kazanırken, düzenbazlık ve sahtekârlık yaparak fırıldak çevirip din görevlilerinin böyle bir insan olduğu imajını vermektedir. Filmde, din görevlileri aşağılanmaktadır. Bunu kabul edemeyiz. Din görevlileri özverili ve dürüst insanlardır. İnsanlara iyiliği, hoşgörüyü ve yardımlaşmayı yansıtan insanlardır. Dini bilgileriyle birer rehberdir. Gerçek hayattaki imam ile filmdeki sahte imam tiplemesi birbirine zıttır.

Bu tiplemelerin karakterize edildiği filmler ülkemizin sinema sektöründe çok görülmüştür. Bu tür filmlere bugüne kadar güldük. Gerçek hayatta din görevlilerinin böyle olduğunu düşündük. Amaçta buydu zaten. Ancak içinde bulunduğumuz dönem geçmiş yıllardan farklıdır. Din görevlileri, toplumda artık varlığı kabul edilen bir dönemde yaşamaktadır. Bu nedenle din görevlilerinin rencide edilmesini ve toplum gözünde önemli değer yargısına sahip olan dini kavramlarımızın aşağılanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu film, din görevlilerinin saygınlığına gölge düşürmüştür. Toplumda rehber olarak görülen din görevlilerini sorgulanır hale getirmiştir.

Tabii bir sosyal hayat içerisinde yer alan din görevlileri, Allah (c.c)’ın emrettiği, Peygamber (s.a.v.)’in yaşadığı şekilde sade bir hayat sürmekte, aile içinde bir baba olarak eşine ve çocuklarına karşı görevlerini yerine getirmeye çalışırken, insan olarakta komşuluk ilişkileri ve camii cemaati ve toplumda beşeri ilişkilerde bulunan bir insandır. ‘Sahte imam’ tiplemesi ile din görevlileri mahcup edilmiş, çocuklarının alaya alınmasına, komşuları tarafından mizahi olarak hicvedilmelerine neden olunmuştur. Sendikamıza bu yönde şikâyetler gelmektedir. Bu son derece üzüntü vericidir. Bu filmle birlikte din görevlilerinin toplumdaki varlığı yerle bir edilmiştir.

İlgili kanal yöneticilerinin bu filmi yayından kaldırmaya niyetli olmadıkları açıklamalarından anlaşılmaktadır. Bu nedenle ilgili Bakanlıkların filmin yayından kaldırılması için gerekli girişimde bulunmaları gerekir. Devletin, İslam’ın temel esaslarını aşağılayan bu filmi derhal durdurması gerekiyor. Din görevlileri, Peygamber (s.a.v.)’in izinden giden insanlardır. Bu filmle Hz. Peygamber’in şahsiyeti rencide edilmektedir. Devletin en birincil görevi, sosyal değerlerimizin erozyona uğramasını engellemektir. Toplumda infial yaratan olayları engellemek ve bertaraf etmek devletin görevidir. Bunu yapamayan devletten, sosyal hukuk devleti olarak söz edilemez.

Beklentimiz, halkımızın ve din görevlilerinin haklı tepkilerinin dikkate alınmasıdır. Din-Bir-Sen olarak, ilgili kanalın yöneticilerini, bu filmi yapanları ve bu filme prim verenleri şiddetle kınıyoruz. Müslümanların değer yargılarıyla alay edilmesini kabul etmiyoruz. Bu film derhal yayından kaldırılmalıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Önemli değil 2014-11-04 15:19:43

Yaw diyanet veya sendikalar bir filmi RTÜK e kapattırmadılar beceremiyorsanız bırakın it ürür ,Allah cc Muhammet Mustafa'nın Tevhid i ilahi kervanı Yürür .....

Avatar
ahmed 2014-11-04 15:35:19

Filmi iyi izlemeden kulaktan dolma bilgiyle açıklama yapılıyor.filmde açıklandığı gibi imamları aşağılayıcı bir durum yok tam tersi gerçekte imama ne kadar saygı duyulduğu gösterilmektedir.provakasyona gelmeyin önce filmi bir izleyin ondan sonra açıklama yapın.sazan olmayın yani

Avatar
KAPAT 2014-11-04 15:50:03

Türkiye'de diyanet kurumunun etkinliği demekki bu kadar. Bırakın diyaneti, hükümetin bile RTÜK ve özel tv. kanalları ( zehir akıtarak, insanları sel gibi cehenneme akıtan yahudi mikropları, virüsleri ) üzerinde 1 gr. olsun ağırlığı yok. Bu kanalların etkisini yoketmek için, o ihtişamlı Osman-ı Âlî'nin, Sultan . Abdülhamid Hân'ın geri gelmesi lâzım. Bak o zaman bu yahudi tayfasının gıkı çıkıyor mu. Hatta daha da geriye gitmek lâzım, İspanya'dan defedilen yahudileri Osmanlı'nın almadan, Fatih Sultan Mehmed Hân'dan önceki devirlere gitmek lâzım. Lânet yahudi Türkiye'den en sonuncusuna varıncaya kadar ne zaman defedilirse, o zaman özel tv kanallarına da devletin, hükümetin sözü geçer.

Avatar
Adem 2014-11-04 16:09:06

Arkadaşlar bende başından beri bu diziyle ilgili eleştirileri yorumları takip ediyorum başında bende de bir imama hakaret olgusu vardı, sonra iyice düşündüm aslında burada imamı küçük düşüren bir rol yada yanlış işlere bulaşmış bir imam yansıtılmıyor yanlış işlere bulaşmış birinin yakalanmamak için imam kılığına girmesi anlatılıyor yani eski filmlerle çok bir bağlantısı yok. Ama ben bu konu açılmışken aslında ehil imamlarımızı bu filmden kat kat aşağılıyan imam-hatiplik ve müezzin-kayyımlık görevi yapan arkadaşlarımızın bazı cemiyetlerde anlattıkları hikaye ve fıkraları şöyle bir beyin fırtınası yaparsanız ne demek istedğimi çok iyi anlarsınız, hatta bu fıkralar cemaat yanında övünme amaçlı konuşulurki kendilerini küçük düşürdüklerini farkına bile varmadan kahkaha atarlar asıl bizim düzeltmemiz gereken sanırım bunlar olmalı

Avatar
Salih 2014-11-04 17:58:35

Film ile ilgili birileri aldı yürüdü; imamları aşağılıyor, şöyle oluyor böyle oluyor, diye. Aslında imamları ya da toplumumuzun değer verdiği kavramları aşağılayan bir taraf yok. Filmdeki sahte imama, toplumun ne kadar saygı ve hürmet gösterdiğini, toplumun din adamlarına yaklaşımını filmde görebiliyoruz. Birileri provakosyon yapıyor. Bizim sendikacılarımız da mecburen üyelerinin baskılarına boyun eğerek eleştirisel açıklamalar yapıyorlar. Sendikacı olmak gerçekten zor. Sendikacılarımıza acıyorum. Allah yardımcıları olsun.

Avatar
hasan 2014-11-04 18:00:26

dizi çok güzel benim en çok hoşuma giden ise her caminin kadrolu cemaati olurya hocayla uğrasan bu dizidede aynı rolü üslenen bir cemaat var

Avatar
ahmet 2014-11-04 19:01:17

hasan efendi inşallah allahta sana nasip eder öyle insanlar se imam düşmanısın herhalde

Avatar
ASLINDA 2014-11-04 19:02:25

görevini yapan imamlar var tabii.AMA Gerçeği yansıtan bir film olsa İMAMLAR HAKKINDA