İşte Diyanet Sen'in, Diyanet Personeline kazandirdikları

​3. Dönem Toplu Sözleşme süreci kamu görevlilerine bir çok kazanımın yanında Din Görevlilerine milli bayramlarda da mesai ücretinin kazanılması ile son buldu.

İşte Diyanet Sen'in, Diyanet Personeline kazandirdikları

​3. Dönem Toplu Sözleşme süreci kamu görevlilerine bir çok kazanımın yanında Din Görevlilerine milli bayramlarda da mesai ücretinin kazanılması ile son buldu.

24 Ağustos 2015 Pazartesi 13:15
İşte Diyanet Sen'in, Diyanet Personeline kazandirdikları
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK

Memur sendikaları ile hükümet arasında 3 Ağustos'taki ilk toplantıyla başlayan toplu sözleşme görüşmeleri bu gün imzalan mutabakat metninin ardından sona erdi.

Yaklaşık 3 milyon 200 bin kamu görevlisi ile 2 milyonu bulan memur emeklisinin 2016-2017 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri sonucu ücretlere 2016 için 6+5, 2017 için 3+4 zam ve enflasyon farkı sağlandı.

Kamu İşveren Heyeti’yle yapılan görüşmeler sonrası 2016 ve 2017 yılı için geçerli olacak 3. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde imzalanan Mutabakat Metni’nde, Din görevlilerine geçen dönem toplu sözleşme sürecinde imzalanan dini bayramlarda mesai ücreti ödenmesinin yanında bu dönem milli bayramlarda eklenerek hem dini hem de milli bayramlarda din görevlilerine fiili olarak çalıştıkları tatil günleri için mesai ödenmesi sağlandı. Bunun yanında vaiz, murakıp, şef ve eğitim görevlilerinin mali haklarında genel iyileştirmeye ilave bir artış ve Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara 1 derece verilmesi sağlandı. Yine eş durumu özrüyle tayinlerde eşin 3 yıl sigortalı olarak çalışma şartı 1 yıla indirildi. Cuma günleri ibadet tatili gibi bir çok kazanım elde edildi.

Diyanet ve Vakıf Hizmet Kolunda 3. Dönem Toplu Sözleşme sonrası elde edilen kazanımlar şöyle:

Fazla Çalışma Ücreti:

Cami ve mescitlerde görev yapan imam- hatip ve müezzin kayyımlara, dini bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 4 katının 8 saate tekabül eden tutar kadar fazla çalışma ücreti ödenir.

Musahhihlerin Özel Hizmet Tazminatları:

2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karara ekli (II) ve (III) sayılı cetvellerde musahhih kadrosunda bulunanlar için dereceleri itibariyle belirlenmiş olan tazminat oranları 25 puan ilave edilmek suretiyle uygulanır.

Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticilerine Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği:

Başkanlıkta Kur’an Kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden fiilen öğreticilik yapanlara da 657 sayılı kanunun ek 32’nci maddesine göre öğretim yılına hazırlık ödeneği verilir.

Ek Ders Ücreti:

14/7/2009 tarihli ve 2009/15215 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan ‘Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders saatlerine ilişkin Karar’’ın 7’nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında yer alanlardan yatılı Kur’an Kurslarında gece nöbeti görevi verilenlere fiilen yaptıkları her nöbet görevi için 2 saat daha ek ders ücreti ödenir.

Eğitim Görevlilerinin Din Hizmetleri Tazminatı:

2006/10334 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (III) sayılı cetvele göre , eğitim görevlisi kadrolarında bulunanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 15 puan ilave edilir.

Murakıpların Din Hizmetleri Tazminatı:

(1)2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara ilişkin Karara ekli (III) sayılı cetvele göre , murakıp kadrolarında bulunanların dereceleri itibariyle yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 7 puan ilave edilir.

Vaizlerin Din Hizmetleri Tazminatı:

(1)2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına ödenecek Zam ve Tazminatlara ilişkin Karara ekli (III) sayılı cetvele göre, vaiz kadrolarında bulunanların dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları din hizmetleri tazminatı oranlarına 10 puan ilave edilir.

Fazla Çalışma Ücreti:

(1) Cami ve mescitlerde görev yapan imam hatip ve müezzin- kayyımlara, ulusal ve resmi bayram günlerinde fiilen çalıştıkları her gün için yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin 3 katının 8 saate tekabül eden tutarı kadar fazla çalışma ücreti ödenir.

Şeflerin Özel Hizmet Tazminatı:

2006/10334 sayılı bakanlar kurulu kararıyla yürülüğe konulan devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karara ekli (II) (III) sayılı cetvelde şef kadrolarında bulunanların dereceleri itibariyle yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 7 puan ilave edilir.

2005 den sonra görev almış olan memurlara 1 derece verildi:

2005 den sonra görev almış Diyanet İşleri Çalışanlarına 1 Derece verildi. Böylece üç yıl sonra alınması gereken zamlar 2016 yılı itibariyle verilmeye başlanacak.

Eş durumu tayinlerinde 3 yıllık süre 1 yıla indirilmiştir:

Eşi kamu görevlisi olmayıp, özel sektörde sigortalı olarak çalışan memur’un tayinlerinde 3 yıllık zorunlu şart 1 yıla indirilmiştir.

 

Emekli Tazminatına Zam:

375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin birinci maddesinin (D) fıkrasında yer alan (12.105) gösterge rakamı (13.558) olarak uygulanır.

Emekli kamu görevlilerinin maaşlarına,oransal zamma ilave 100 TL seyyanen zam yapıldı. “Bu zammın kaynağını oluşturan Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranlarında artış, emekli maaşı yanında emekli ikramiyesinde 3765 TL artış olacaktır.

Sözleşmeli Personele Yiyecek Yardımı:

19/11/1986 tarihli ve 86/ 11220 sayılı bakanlar kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurları yiyecek yardımı yönetmeliği hükümlerinden aynı usül ve esaslar çerçevesinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilen personelde yararlanır.

Cuma Günü Öğle Tatili:

Cuma günleri öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde düzenlenmesine yönelik çalışma yapılacaktır.Sarık ve Cübbe ihtiyacınız mı var? İşte doğru yerdesiniz.Detaylı bilgi için resme

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tesekkur 2015-08-22 23:09:51

Emegi gecen herkese tesekkurler...

Avatar
aaa 2015-08-22 23:11:57

Bu toplu sözleşme meb e yaradı..

Avatar
Selami BALCI 2015-08-22 23:13:30

Sendikalarımızın kazanımlarına teşekkür ederiz.
Ancak Dini Bayramlar veya resmi tatillerde fiilen görev yapmayan arkadaşlarımız bunun için resmi izinlerinden almak mecburiyetinde , diğer kurumlarda bu kayıp yok bunun içinde bir şeyler planlanması lazım değil mi?

Avatar
Ilitam 2015-08-22 23:13:46

Ilitama ne oldu editor...

Avatar
ey sendika 2015-08-22 23:17:16

neden sizin kipabınızda hiç bir zaman hizmetli kadrolarında çalışanlar hatırlanmadı bumu sizin hak kazanımlarınız bu dünyada hatırlamazsanız ahiret yakındır o zaman hatırlarsınız.

Avatar
hizmetli 2015-08-22 23:18:15

HİZMETLİLERE HİÇ BİR İYİLEŞTİRME YOK SİZİ TEBRİK EDİYORUM SENDIKALAR!!

Avatar
imam yusuf 2015-08-22 23:19:55

Yalniz haberi bu kadar uzatarak cok sey kazandirmialar gibi gostermeye calismayin. Bir diyanet senli olarak hic bir kazanim yok sadece milli baytamlarda para. Biz para istemiyiruz sadece ozluk haklarımızn iyilesmesini tayinlerin vs. Ya istekler nelerdi elde edilenler neler arada ucurum var. Konfederasyon olarak enflasyon farki refah payi yizde sekiz zam isteniuordu taban aylığına zam. Ama alinan komik bir rakam. Anlaşılan hukumet secimi onemsemiyor. Imamlari hic onemsemiyor nasilsa bizden azinlik diye hic bir sey yok. Diyanet seni memur seni kınıyorum ve bu sendikadan olmaktan satildigimi dusulmenmekteyim muhalif sendikacilarin dedigi gibi. Gecen sozlesmede boyle oldu

Avatar
ankaralı 2015-08-22 23:21:12

aman ne kazanım hep murakıp vaiz şefler ve birde öğretmenlere