Kadir Gecesi âlem-i İslam’a Huzur Getirsin

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Kadir gecesi münasebetiyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Kadir Gecesi âlem-i İslam’a Huzur Getirsin

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Kadir gecesi münasebetiyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 12:44
Kadir Gecesi âlem-i İslam’a Huzur Getirsin
Kur’ân-ı Kerîm’de methedilen en kıymetli gece olan Kadir gecesine erişmenin mutluluğunu yaşıyor olmak ne güzel. Allah (c.c)’ın bize lütfettiği bu faziletli gecenin ihya edileceği saatlerde dünyanın birçok bölgesinde Müslümanların kanının akıtıldığı, acı ve gözyaşına maruz bırakıldığı düşünülerek ellerimizi göğe açtığımız zaman o mazlum kardeşlerimiz için de dua etmeyi unutmayalım, diyen Şenocak açıklamasında şunları söyledi: “Fazîleti ve üstünlüğüyle en kıymetli ve en hayırlı aylardan biri olan Ramazan-ı Şerifi uğurlamaya hazırlanıyoruz. Tüm Müslümanların bu ayın feyzinden nasip almış olmasını ümit ediyoruz. İslam âlimlerince Ramazan ayının son 10 gününde olduğu belirtilen Kadir gecesi için heyecanlı bir bekleyiş içindeyiz. En faziletli, kıymetli gecelerden biri olması Müslümanlar için büyük anlam taşıyor. Allah (c.c), Kadir gecesini Kur'an-ı Kerim'de şu şekilde açıklamaktadır: "Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin?  Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar.  O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar." (Kadir Suresi)  

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’de "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlâs ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır." Diye buyuruyor.

Bu mübarek gecenin kıymet ve fazileti anlatmakla bitmez. İslam âlimlerinin de belirttiği üzere gaflette olmamak lazım. Son zamanlarda İslam coğrafyasında kanı dökülen, birliği, dirliği bozulan Müslümanların kurtuluşu için Kadir gecesini iyi değerlendirelim. Ellerimizi Yüce Yaratıcımıza açıp ağlayarak, yalvararak O’ndan yardım isteyelim. Hidayetiyle İslam’ın üzerine çöreklenen bu kara bulutları dağıtsın. İslam’ın yüzünü güldürsün. İslam’ın yüzünü nuruyla aydınlatsın inşallah.”
Kadir gecesinde edilen duaya Allah (c.c)’ın icabet ettiğini ve bu mübarek gecede yapılan duanın sünnet olduğunu söyleyen Şenocak şunları söyledi: “Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor: ‘Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.’

Kadir gecesinin manasını idrak ederek iyi değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifâde edebilmek, bu yararını arttırmak için namaz kılmak, Kur’an okumak, zikir ile meşgul olmak, salâvat-ı şerife getirerek dua etmek, Yüce Allah (c.c) ‘a niyazda bulunmak, hasta, fakir ve kimsesizlerin ziyareti ile onların gönüllerini almak, onları doyurmak, sadaka vermek v.b. halis amel ile bu vaktin nurundan faydalanmak, bu vakti Allah’ın nuru ile nurlandırarak geçirmek bizim kazancımız olacaktır.

Kadir gecesinde yapılan ibadetlerin son derece faydalı ve büyük kazanç sağlayacağı hakkında çeşitli rivâyetler vardır. Buhari’den yapılan rivayete göre; “Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.” Bu gece sadece dünya nimetlerini kazanmak adına değil aynı zamanda ihtiyacımız olan manevi âlemin huzuru ve mutluluğu için de çalışmak gerekir ki, bu gece ilmihal okumak, en az bir gün kaza namazı kılmak, bol bol tövbe istiğfarda bulunmak, bu geceyi bize ihya etme şansı veren Allah(c.c)’a şükür etmek, Müslümanları bu gecenin feyzinden nasiplendirir.

Kadir gecesinde kâinatta olan her şey Allah(c.c)’a boyun eğer. Denizlerin suyu tatlılaşır, Kadir gecesi, açık ve sakin olur, bulut olmaz, yağmur ve rüzgâr olmaz, ertesi sabah güneş kızıl olur, Kadir gecesinde köpekler havlamaz diyen İslam âlimleri vardır. İşte bu gecede gök ve yer ile bunların arasındaki her şey Yüce Yaratıcıyı tasdik eder. Umuyoruz ki, bu gecenin feyzi ile yapacağımız ibadetlerimiz ile günahlarımızdan kurtuluruz. Cenab-i Allah’ın af ve mağfiretine nail olan kullarından oluruz. Bu gecenin bereketinden, takva ve nurundan nasiplenen kullarından oluruz.

Yüce Allah (c.c), mübarek Kadir gecesini hakkıyla ihya eden kullar arasına bizleri de ilhak eylesin. Zatına kul ve Habibine ümmet olma şerefine nail olarak cennetine girmeyi nasip etsin.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.