Kamu Personeli Danışma Kurulu Ne İşe Yarar?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, sona eren KPDK toplantısının ardından bir açıklama yaptı. KPDK danışma kuruludur ve hükümete sadece tavsiyelerde bulunabilir. Burada alınan kararlar ciddiye alınıp uygulanmıyor. O halde KPDK ne işe yarar? Dedi.

Kamu Personeli Danışma Kurulu Ne İşe Yarar?

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, sona eren KPDK toplantısının ardından bir açıklama yaptı. KPDK danışma kuruludur ve hükümete sadece tavsiyelerde bulunabilir. Burada alınan kararlar ciddiye alınıp uygulanmıyor. O halde KPDK ne işe yarar? Dedi.

27 Mart 2015 Cuma 14:44
Kamu Personeli Danışma Kurulu Ne İşe Yarar?
DiNiHABERLER.COM / öZEL


Şenocak yazılı açıklamasında şunları söyledi: Kamu Personeli Danışma Kurulu’nu her zaman önemsedik. Yapılan toplantıları dikkatle takip ettik. Alınan kararların uygulanıp uygulanmadığını takip ettik. Gördük ki, hükümet alınan kararları ciddiye almıyor. Geçmiş yıllarda alınan kararlardan pek çoğu uygulanmadı. O halde KPDK bir daha toplanmasın.
 
KPDK toplantılarında alınan kararların uygulanması noktasında sıkıntılar yaşandığına şahit oluyoruz. Yetkililer bu noktada sıkıntı çıkarıyor. Bunları yakından izliyoruz. Örnek vermek gerekirse, geçen toplantıda 4/C’lilere kadro verilmesi kararı alındı, ancak uygulanmadı. Konfederasyonumuzun yakından takip ettiği konulardan biriydi. Bu konuda Başbakanlık Makamına ve Meclis’e yazarak talebimizi iletmiştik.  
 
Konfederasyon olarak, kamuda farklı statülerde personel istihdamını doğru bulmuyoruz. Memurlar ekonomik sıkıntı içerisindeler. Zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı yaşıyorlar. Üniversite de çocuk okutmakta zorlanıyorlar. Daha öncede açıkladığımız gibi, memurun üzerinden üniversite giderlerini alınsın. Üniversitede okuyan çocukların giderlerini devlet karşılasın. 
 
Vatandaşlarımızın sosyal güvenceleri Anayasa ile teminat altına alınmıştır. Memur baskı altındadır. Ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Bu sorunlar çözüm beklerken yeni sorunların çıkartıldığı görülmektedir. Memurun iş güvencesine yönelik düzenlemeler yapılacağını duyuyoruz. Memurun iş güvencesiyle oynamayın. Hükümet, kamu çalışanlarının haklarını elinden almak için her yola başvuruyoruz. Bu son derece yanlıştır. Devlet Memurları Kanunu’nda düzenleme yapılsın karşı değiliz. Ancak iş güvencesine dokunulmasını kabul edemeyiz. Hükümetin bu konudaki sessizliğini de anlayabilmiş değiliz. 
 
Daha önce yaptığımız basın açıklamalarında belirttiğimiz gibi, memura disiplin affı ve bir derece verilmesinden yanayız. Üniversite mezunu kamu işçileri memur kadrosuna alınmalıdır. Ancak bu düzenleme yapılırken maaş ve tazminatlarında zarara yol açacak düzenlemelerden kaçınılmalıdır. Bir taraftan hak verirken, diğer yandan mağdur etmek sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmaz. Sağlık Bakanlığı’nda olduğu gibi diğer kurumlarda da döner sermaye ek kâr payı alan personelin bu konudaki mağduriyeti de giderilmelidir. Döner sermaye payları maaşlara ve emekliliğe yansıtılmalıdır. Askere, polise, gazeteciye ve yer altında çalışan madencilere yıpranma payı verilirken, sağlık çalışanlarına verilmemesi hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmıyor. Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi için gerekli düzenlemelerin acil olarak yapılması gerekmektedir. 
 
Bütün resmi kurumlarda mülakat sınavları ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ter dökerek yazılı sınavları geçen adaylar, mülakat denen sözlü sınavlarda elenmektedir. Torpil ve kayırmacığın yaşandığı mülakat sınavlarının üzerinden şaibelerin kaldırılması zorunludur. Bunun için gerekli önlemler bir an önce alınmalıdır. Bu tür sınavların kamera ile şeffaf hale getirilmesi yaşanan sıkıntıları ortadan kaldıracağı gibi, sınav yapan kurumları da şaibeden kurtaracaktır.
 
Kamuda bütün hizmet kollarında ciddi sıkıntı var. Kamu barışı adına bu sıkıntıların görülmesi ve çözüm bulunması gerekir. KPDK’da hizmet kollarına ait sorunların çözülmesi için kararlar alınmalıdır. Ancak alınan kararlar bu toplantılarda kalmamalı ve Hükümet yetkilileri bu kararlara dikkate alarak uygulamalıdır.”
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2015-03-27 19:26:04

Alınan kararlar toplantı masasında imzalandıktan sonra unutuluyor. Daha sonraki toplantı da tekrar bakılıyor. Hikaye böyle devam ediyor.....

Avatar
a.c 2015-03-27 22:07:09

Sağlık çalışanlarının derdi bizi mi gerdi zaten en az maaş alan sağlık çalışanı 4 bin lira maaş alıyor Ben anlamam donerini iskenderini.
öğretmenlerin de en az alani 3500 tl maaş alıyor ek dersi bilmem nesiyle bizim sendikacilarimizda onların dertlerini dert edinmiş durumda bence biraz da din görevlilerinin sorunlarını yüksek sesle dile getirmeli.

Avatar
anadolu51 2015-03-28 09:29:19

kameraları kalbe dakmazsak ne fayda.allah korkusu olmazsa herşey nafile.kpdk allahtan her kararı uygulamıyor.sınavsız geçiş eğitimi bitirir.fahri vekillere kadro büyük yanlış olur.bu kararlar uygulansa sevinecekmisiniz.nakil sistemi tıkalı puanlama işleri düzenlenmeli hiç bir sendika bunu görmüyor.bu durumda bizde sendikaları görmiyeceğiz.merkezi bırakın köyden köye bile nakil olmak çok zor.