Kur’an Kursu Öğreticilerinin SGK Kesintileri Eksik Yatıyor

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Genel Sekreter Hamdullah Silindir ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çolak, Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak’ı makamında ziyaret ettiler.

Kur’an Kursu Öğreticilerinin SGK Kesintileri Eksik Yatıyor

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, Genel Sekreter Hamdullah Silindir ve Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeki Çolak, Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak’ı makamında ziyaret ettiler.

17 Ocak 2015 Cumartesi 22:48
Kur’an Kursu Öğreticilerinin SGK Kesintileri Eksik Yatıyor
banner283

Kur’an Kursu Öğreticilerinin SGK Kesintileri Eksik Yatıyor


Ziyaretle ilgili yazılı basın açıklaması yaparak kamuoyunu bilgilendiren Şenocak, ziyarette, Kur’an Kursu öğreticilerinden kesilen ek ders ücretlerinden, yine Kur’an Kursu öğreticilerinin tam yatırılmayan sigorta keseneklerine kadar pek çok konuyu gündeme getirdik, diyerek şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan din görevlilerinin konumu ne olursa olsun sorunlarını yetkililere aktararak çözüm bulmaya, her platformda din görevlilerinin yanında olmaya büyük önem veriyoruz. Nitekim Kur’an Kursu öğreticilerinden fahri olarak görev yapanlarla kadrolu görev yapanların sorunları var. Bu sorunlar bugüne kadar çözülebilmiş değil. Gündeme de getirilmiyor. Din-Bir-Sen olarak gündeme getiren, yetkililere aktaran ve çözüm isteyen bir sendikayız. Bu çerçevede bugünkü ziyaretimizin amacı Kur’an Kursu öğreticilerinin sorunlarına çözüm bulmaktır.

dinihaberler.com

Kur’an Kursu Öğreticilerinin Sigorta Kesenekleri Tam Yatırılmıyor

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 80’nci maddesinin (h) bendinde “Sigortalıların günlük kazançlarının hesabında esas tutulan gün sayıları, aynı zamanda, bunların prim ödeme gün sayılarını gösterir. Ancak işveren ve sigortalı arasında kısmi süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün sayısı, ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre belirlenen haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.” Demesi nedeniyle, Kur’an Kursu öğreticisinin hafta içinde fiilen çalışmış olduğu günlere ait SGK keseneğinin yatırılması nedeniyle mağduriyet yaşıyorlar. Sigortaları 30 gün üzerinden yatırılmadığı için hastalık halinde hastanelerde sıkıntı yaşıyorlar. Mağduriyet sadece bununla da sınırlı değil, emeklilik süreleri de uzuyor. Sigortaları 30 gün üzerinden yatırılmadığı için daha geç emekli olacaklar.

Aynı kanunun (j) bendinde ise “(Ek:31/7/2008-57971/1 md.) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandıkları brüt ek ders ücreti toplam tutarının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi sonucu bulunur. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmaz.”

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan öğreticilerin sosyal güvenlik açısından birbiriyle çelişen, sosyal devlet ilkelerine uymayan ve Anayasa’nın eşitlik ilkelerine aykırı bir durum söz konusudur.

Ek Ders Ücretlerinden Kesinti Yapılıyor

Basın açıklamasıyla daha öncede gündeme getirdiğimiz gibi, diğer kurumlarda resmi görevlendirmelerde ek ders ücretlerinden kesinti yapılmazken, aynı nedenlerle görevi başından ayrılan Kur’an Kursu öğreticilerinin ek ders ücretlerinden kesinti yapılması adil değil. Kur’an Kursu öğreticilerinin ders ve ek ders saatlerinin nasıl uygulanacağı, Bakanlar Kurulu’nun; “Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar”a göre yapılmaktadır. Diyanet teşkilatının ders ve ek ders uygulanmasına ilişkin karara göre, ek derslerin fiilen yapılması şartı bulunuyor. M.E.B. yönetmeliğinin 16’ncı, E.G.M. yönetmeliğinin 16’ncı ve Adalet Bakanlığı yönetmeliğinin 13’ncü maddelerinde; öğretmen resmi olarak düzenlenen toplantı, seminer veya konferans v.b. gibi toplantılara katılması halinde ek ders yapılmasa dahi yapılmış sayılıyor ve ek ders ücreti kesilmiyor. Diyanet’te ek ders ücretinden faydalanabilmek için hizmetin fiili olarak yapılması şartı arandığından, resmi toplantılar, seminer, kurs, konferans gibi toplantılara katılan öğretmen, derse katılamadığı zaman ek ders ücreti kesiliyor.

Kur’an Kursu öğreticilerinin buradaki mağduriyetlerini incelediğimiz zaman “Bu kadar da olmaz ki,”
dedirten şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıkıyor. Görevini fiilen yerine getiremeyen kurs öğreticisinin ek dersinden kesinti yapılıyor. Fiilen görevini yerine getiremediği gerekçesiyle sigortası eksik yatıyor, hizmette ortaya çıkan eksiklikler nedeniyle geç emekli oluyor, bu doğrultuda hem emekli ikramiyesi hem de emekli maaşı eksik bağlanıyor. Dünyanın neresinde böyle bir adaletsizlik var ki? Bu konuların acil olarak çözüme kavuşturularak Kur’an Kursu öğreticilerinin mağduriyetleri giderilmelidir.

Din Eğitimi Hizmetlerinde kalite Artırılmalıdır

Yatılı Kur’an Kursu binaları mimari projesinin standart hale getirilmesi; böylece binaların fiziki şartlarının elverişsiz olmasından ileri gelen küçük dersliklerde eğitim sıkıntısı, yatakhanelerde kapasitenin üzerinde öğrenci kalması, öğrencilerin sosyal aktivitelerinin sağlanamaması gibi v.s. problemler, yatılı Kur’an kurslarında pedagojik formasyon almış Hocaların görevlendirilerek bir takım olumsuzlukların giderilmesi, Kur sistemi ile ilgili ders plan ve programlarının hazırlanmaması, öğreticilerin bu konudaki sıkıntılarının giderilmesi, öğrencilerin sağlıklı yaşam ve beslenme konularına dikkat edilmesi gibi önemli konularda görüşmelerimiz oldu. Düşüncelerimizi aktardık. Önerilerimizi sunduk. Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanımız Sayın Bünyamin Albayrak’ın konular üzerinde titizlikle durduğunu gördük. Geçmişte de Kur’an kurslarının iaşe ve kursların fiziki yapılarının iyileştirilmesinde göstermiş olduğu hassasiyeti ve katkıyı yakından biliyoruz. Bu vesileyle kendisine teşekkür ettik.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
havva 2015-01-17 23:22:25

bir muasebeci alınırken bile deneyim aranıyor biz fahrililk yapıyoz buada bi deneyimdir kalitedir lütfen sesimiz olun

Avatar
faruk latifoglu 2015-01-18 09:49:17

Evet cok dogru malesef bu durum hazırlanan bodro sisteminden kaynaklaniyor cozumu için sorumlulugu herkes birbirine atıyor .bilinmeyen cok karanlik noktalar var.bilgi ve egitim eksikligi var nalesef. Aciklik getirilirse bodro programi duzeltilirse bu sorun cozulur.

Avatar
Kerim tunç 2015-01-18 10:23:23

Yıllardır Diyanetin taşra temsilciliklerini takip ederim ve bilirim.Mesela ilçe müftülüklerinde tuhaflıklar vardır.Mesela izinler problem olur.Bazen Müftülerin keyfiliği yüzünden.Eskiden sevk evrakları problem olurdu.Müftülükler nedense Sevk kağıdı vermek istemezlerdi.Bilmiyorum bundan dolayı müftülere mukafat mı verilirdi?pekte anlamazdım.Diğer kurumlarda başka yerlere tayin olmuş memurlar,yol harcrahlarını çatır çatır alırlar,ama müftülüklerde hacrahlar problem olmaya devam eder.görevli arkadaşlara bir sürü zorluklar çıkarırlar.Nedenlerini hala anlayamamışımdır.Yahu bir insan nerede çalışırsa çalışsın.Çalışan insan, bazı hakları elde etmişse o haklarının o çalışana verilmesi noktasında bence daha titiz olunmalı.Onu angellemek için çalışılmamalı.

Avatar
Ne Biçim İş 2015-01-18 10:25:55

Atanan personel müdürlerinin kalitesindendir.

Avatar
imam 2015-01-18 13:06:41

din-bir sen, diyanet personelinin sorunlarını kendine dert edinip gerekli mercilere ulaştırma ve çözüm arama bağlamında bu şeklide devam edecek olursa görünen o ki, yetkili sendikaya iyi bir alternatif oluşturacak. kendilerini sırça köşkün sonsuz sahibi zannedenlerin de böylece uykusu iyiden iyiye kaçacak gibi. bugüne kadar oyaladıkları üyeler de, yarabbi çok şükür bu yükten kurtulduk derler artık.

Avatar
adalet 2015-01-18 13:40:41

3yyildir dib fahri k.kursu ogreticiligi yapiyrm hic bir ozluk hakkimiz yok ssk eksik yatiriliyor konusunu gundeme getirenlere tesekkur ediyrm bir insan bir baska kurum da veya her hangi bir sirkette calismis olsa cikarirsam tazminat vermek zorunda kalirim diye cikarmaktan imtina eder biz ise fahriler kodrolu ogreticilerden gorev ve sorumkuluk adina hic eksikligimz olmamadina

Avatar
adalet 2015-01-18 13:40:41

3yyildir dib fahri k.kursu ogreticiligi yapiyrm hic bir ozluk hakkimiz yok ssk eksik yatiriliyor konusunu gundeme getirenlere tesekkur ediyrm bir insan bir baska kurum da veya her hangi bir sirkette calismis olsa cikarirsam tazminat vermek zorunda kalirim diye cikarmaktan imtina eder biz ise fahriler kodrolu ogreticilerden gorev ve sorumkuluk adina hic eksikligimz olmamadina

Avatar
cezaevi vaizi 2015-01-18 15:49:06

cezaevi vaizine de, cezaevindeki mesai günlerinde vaaz yazılıyor ve o günkü ek dersi de çatır çatır kesiliyor. aylık toplantı günü de aynen kesiliyor.. belde dışındaki uzak camilere vaaz yazılınca, örneğin gidiş-geliş 60 km olan bir camiye vaaz yazılınca da, aynen, o gün cezaevine gidemiyor ve ek dersi kesiliyor.. Ayrıca da, yolluk vs konuşulamıyor bile.. Halbuki, belde dışına yapılan görevlendirmelerde, minibüs ücreti ödenmelidir.. Kanuni durum bu iken, kimse de utancından ve müftüsüne olan saygısından ya da düzene çomak sokmamak ve ağrımayan başını ağrıtmamak için ses çıkaramıyor.. Diyanetteki keyfi uygulmalar ve özlük hakları ihlalleri, yalnızca haberde geçen kişilerle ilgili değil.. Herkesi, türlü-çeşit mağdur eden ve bir devlet memuru olarak kazanılmış hakları konusunda, bu haklarını kullanabilme noktasında mağdur eden yöneticiler mevcut. Olay bu.