MBSTS Kaldırılsın!

Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan Ak, Diyanet'in MBSTS'ini eleştirerek sendika olarak kaldırılmasını istedi.

MBSTS Kaldırılsın!

Diyanet Vakıf Sen Genel Başkan Yardımcısı Kenan Ak, Diyanet'in MBSTS'ini eleştirerek sendika olarak kaldırılmasını istedi.

25 Mart 2014 Salı 23:08
MBSTS Kaldırılsın!
banner283
MBSTS SINAVINA NEDEN GEREK DUYULUYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 24.05.2014 Cumartesi günü saat 14.00’da Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, İstanbul (Anadolu ve Avrupa şeklinde iki bölgede), Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van illerinde olmak üzere 21 ilde yapılacağı ilan edilmiştir. Oysa ki Önceki yapılan MBSTS sınavları müracaat eden adayların nüfusa kayıtlı oldukları illerde yapılmaktaydı.

Bu yıl yapılacağı ilan edilen sınavın illerden alınarak bölge illere taşındığı anlaşılmaktadır. Sınavın yapılma şekli Bölge düşüncesinden vaz geçilmeli en azından görevli düşünülerek illerde yapılması sağlanmalıdır.

Diyanet çalışanlarına Sınav ücretlerinin getirdiği külfet yetmezmiş gibi sınav merkezlerinin bölgelere alınması ise maddi olarak sınava girecek adaylara ayrı bir külfeti de beraberinde getireceği muhakkaktır.

Türk Diyanet Vakıf Sendikası olarak; MBSTS sınavlarının görevliye bir faydasının olmadığını, görevliyi rencide ettiğini, sınav stresinden ve maddi külfetinden başka bir getirisinin olmadığı kanaatini taşıyoruz.

Bunun için MBSTS sınavlarına kökten karşı duran bir sendikayız. Bu sınavların iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması için Diyaneti mahkemeye vermiş de bir sendikayız.

Çünkü MBSTS sınavları görevliyi maddi ve manevi olarak rencide etmektedir. Görevliyi Başarılı veya Başarısız duruma düşürmektedir. Görevliye faydasından çok zararı vardır. Ayrıca bu sınav sistemi hiç bir kurumda da yapılmamaktadır.

Bu sınav sonuçlarına göre alınacak puanlar ne olursa olsun gerek nakil olmak, gerekse hacca ve umreye gitmek için müftülüklerde tekrar mülakat yapılmaktadır. Yine adamı olan az puan alsa da işini yapmakta, adamı olmayan, torpili olmayan yüksek puan alsa bile istediği yere gelememektedir. Bu sınav görevliye bu haliyle bir zulümdür.

Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı Liyakat ve kıdemin esas alındığı bir sistemi kurum çalışanlarına uygulamalı ve hakkaniyeti bu şekilde sağlamalıdır.

Bu sınav yetkili sendika tarafından kurum idari kurullarına taşınarak uygulaması sağlanmış görevliye dayatılan bir sınav sistemidir.

Diyanet çalışanlarının bu durumu dikkate alarak sendikal üyeliklerini gözden geçirmelerini ve daima görevlinin yanında olan, din görevlilerinin lehine çalışma yapan Türk Diyanet Vakıf-Sen Sendikasını tercih etmelidir.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin 2014-03-25 23:40:35

sınavın kaldırılmasına karşıyız.. din görevlisini çalışmaya itmektedir. yalnız sınavın il dışında yapılmasını istemiyoruz . ilçelere 70 km uzakta olan arkadaşlarımız var bir de bölgeye nasıl gitsin .. Ankara da buna karar veren büyükler taşrayı çoğu zaman unutuyor..

Avatar
polise rapor mu ettirecen 2014-03-26 00:03:35

düşündüklerini ifade edemeyen tek kurum diyanet

Avatar
Mustafa Ali 2014-03-26 04:08:56

Aynen destekliyoruz. MBSTS kaldırılsın. 50 yaşındaki adam, hacca gidebilmek için illa böyle bir sınava girmek zorunda mıdır? Ayrıca sorular hakikaten bir din görevlisine sorulmayacak kadar ağırdır, bu sınavlar neden vaiz ve müftülere de yapılmıyor, aynı sorular onlara sorulsa acaba içlerinden tam puan alan çıkar mı? Bu zulüm bitsin, istemiyoruz mbsts'yi.

Avatar
m.salih 2014-03-26 04:55:14

Sınavın kalkmasından yana degiliz.çünkü sinav sayesinde görevliler bilgi sahibi oluyurlar.Ama sınavın bölgelerde yapilması hangi akla hizmet anlayamadim.Bazı görevliler okadar uzak ki gorev yerlerini sınav gününden bir gün terketmeleri gerekecek.Peki bu kadar görevlinin yerine camilerde kim görev yapacak crmaatin suçu ne.bu kadar gorevliyi yollara dökmek ben dogru bir karar degil.

Avatar
kerim 2014-03-26 06:14:16

Yorumunuz milli eğitimde nakil yapmak istendiğinde yazılı sınava giren var mı ki diyanet te var memurlar arasında niçin çifte ayrım yapılıyor

Avatar
imam 2014-03-26 06:36:03

Bunların niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmek...Ne olurdu sanki her ilde imtihan yapılsa, zaten her ilde yeterli personel mevcut...
Bu sınav yapılmayan illerdeki personele sınava girmeyin demektir....Başka türlü açıklaması varsa bilelim....
Acaba dib bu konuda bir haberi var mı , varsa konu hk. bir açıklama yapacaklar mı....Bu arada sendikalar ne iş yapar, ayakta mı uyuyorlar...Ölmüşüz de ağlayanımız yok...

Avatar
mehmet şimşek 2014-03-26 06:44:49

haklısınınız..sınav kaldırılmalı..yüksek puan alıp liyakatsız onlarca personel var..bence sistem değiştirilmeli..müezzinlerde niye kaldırdılar...yeterli elaman yook..uzmanlara sorulmalı bence..sistem yenilenmeli

Avatar
seyfeddin GÜMÜŞ 2014-03-26 08:49:50

AYNEN KALKSIN ŞİMDİDE BÖLGELERE ALMIŞLAR BU DİYANETİN İŞİ GÜCÜ CAMİ GÖREVLİLERİNE NASIL EZA CEFA SIKINTI VERİRİZ BU YANİİİ BİR AN ÖNCE MBSTS DENEN BELA KALDIRILSINNN OKUYAN ZATEN OKUYOR OKUMAYAN ZATEN OKUMUYOR MBSTSYMİŞ BİLGİ ÖLÇMEKMİŞ NEYİN BİLGİSİNİ ÖLÇÜYON İYİ BOL DİYANET KİTAP SATIYOR ELLERİNDE KİTAP KALMIYOR İŞTE TAMAMEN RANTTTT :(:(:(:((: