Memur Emeklilerine Sosyal Yardım Yapılmalıdır

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, memur ve memur emeklilerinin çok zor şartlarda yaşadıklarını, enflasyon farkı ve ek zammın yanı sıra ayrıca memur emeklilerine sosyal yardım yapılması gerektiğini söyledi.

Memur Emeklilerine Sosyal Yardım Yapılmalıdır

Demokratik Sendikalar Konfederasyonu (DESK) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, memur ve memur emeklilerinin çok zor şartlarda yaşadıklarını, enflasyon farkı ve ek zammın yanı sıra ayrıca memur emeklilerine sosyal yardım yapılması gerektiğini söyledi.

24 Şubat 2015 Salı 05:13
Memur Emeklilerine Sosyal Yardım Yapılmalıdır
banner283
Çağrımız dikkate alınmıyor:

Yazılı basın açıklaması yapan Şenocak, şöyle devam etti: “Hatırlanacağı gibi oldubittiye getirilerek imzalanan toplu sözleşme ile memura 2014 yılı için seyyanen 123 lira, memur emeklisine ise 140 lira zam yapılmıştı. Memur ve memur emeklileri 2014 yılı içinde başka zam alamadılar. Enflasyon farkı da verilmedi. Seyyanen yapılan zamlar yılın ilk aylarından itibaren eridi. Hükümet tarafından enflasyon farkı verilmesi için yaptığımız çağrılar dikkate alınmadı.
 
Ekonomik sıkıntılar memur ve memur emeklilerinde psikolojik buhrana neden oluyor
Zorunlu gıda maddelerine gelen zamlar memur ve memur emeklilerini zor durumda bıraktı. Kaşıkla verdiğini kepçeyle alan Hükümet, ete, süte, peynire, meyve ve sebzeye, elektriğe, suya, doğalğaza ve taşıma ücretlerine yapılan zamları sanki kendisi yapmamış gibi pişkinlik içinde. Zorunlu ihtiyaçlarını temin edemeyen memur ve emeklilerin aç yaşadığını bu Hükümet nasıl görece, nasıl anlayacak? Memur ve memur emeklilerinin 2015 yılında aldığı maaşlar, gelen zamlar karşısında eridi. Geçim sıkıntısı had safhada. Ekonomik sıkıntılar memur ve memur emeklilerini adeta patlamaya hazır bomba haline getirdi. Psikolojik buhran içinde yaşamaya çalışan memur ve memur emeklilerinin devlete olan güvenleri yara aldı. Karamsarlık ve gelecek endişesi içinde yaşamaya çalışıyorlar. Onların insanca yaşayacakları bir konuma getirilmeleri zorunludur. İnsan haklarına saygı ve adalet anlayışı bunu zorunlu kılmaktadır. Anayasa’nın 2. Maddesinin amir hükmü de bunu emretmektedir. Devletin temel amaç ve görevi, kişilerin ve toplumun refahı, huzuru ve mutluluğunu sağlamaktır. Sosyal hukuk devletinin gereği de budur. Ekonomik ve sosyal engelleri kaldırarak insanların maddi ve manevi olarak varlığını sürdürebilmesi için gerekli önlemleri almak, olumsuz koşulları gidermek ve insanların huzurunu sağlamak devletin görevidir.
 
Memur ve memur emeklilerine sosyal yardım yapılmalıdır
Devlet memurlarına ve memur emeklilerine ek zam verilmeli ve enflasyon farkları ödenmelidir. Elektrik, su ve doğalgaz giderlerinden yüzde 10 indirim sağlanmalı, ayrıca yol ücretlerinden indirim sağlanmalıdır. Bir evi olan çalışan memurdan emlak vergisi alınmamalıdır. Memur emeklilerinin okuyan çocuklarının tüm giderlerinin yanı sıra mutfak giderlerinin karşılanması için her ay 200 liralık çek verilmelidir. Bu yardımlar sosyal devlet olmanın gereğidir.
 
Torba Yasa Tasarısında düzenleme yapılmalıdır
Din-Bir-Sen olarak Sayın Başbakan’a sesleniyorum: Önerilerimizi dikkate alın. Memur ve memur emeklilerini içinde bulundukları zor hayat koşullarından kurtarın. Hazırlanmakta olan Torba Yasa tasarısı içinde memur ve memur emeklilerinin yokluk ve yoksulluktan kurtarılması için düzenleme yapılmalıdır. 2015 Yılı memur ve memur emeklilerinin yılı olsun.”
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2015-02-24 18:03:40

sayın başkan, bilindiği üzere memurlar şu anda giydirilmiş maaş alıyor, halbuki ki çıplak maaş (taban aylığı) çok düşük. yani şu anda 2600 tl maaş alan emekli olunca yaklaşık olarak 1600 civarında emekli maaşı alacak. öncelikle bu meselenin düzeltilmesi gerekir.

Avatar
Çalışan 2015-02-25 09:24:12

Haklısınız başkan. emekli memurun halinden emekli olmayan anlayamaz. imam-ı azam'ın bal meselesi gibi önce nefsinde yaşanması gerek değil mi?