Memur-Sen 4. Büyük Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Konfederasyon Yöneticileri, sendika genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, şube ve komisyon başkanları, il temsilcileriyle Memur-Sen Türkiye Buluşması'nda bir araya geldi.

Memur-Sen 4. Büyük Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Konfederasyon Yöneticileri, sendika genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, şube ve komisyon başkanları, il temsilcileriyle Memur-Sen Türkiye Buluşması'nda bir araya geldi.

22 Şubat 2016 Pazartesi 11:29
Memur-Sen 4. Büyük Türkiye Buluşması Gerçekleştirildi
Memur-Sen Genel Başkanı ALİ YALÇIN, "Yeniden büyük Türkiye’nin kurulmasını engellemek istiyorlar" dedi.

Memur-Sen Türkiye Buluşması kapsamında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genç Memur-Sen, Emekli Memur-Sen, Kadın ve Engelli Komisyonları yönetim kurulu üyeleri ve il temsilcileriyle bir araya geldi. Komisyonlar buluşmasında konuşan Ali Yalçın, "Tüm karanlık plan ve senaryolar Türkiye’nin ortak tasavvurunu yıkmak, ideallerinin önünü kesmek, yeniden büyük Türkiye’nin kurulmasını engellemek, adil bir dünyanın oluşumunda Türkiye’nin rol almasına taş koymak için yapılmaktadır. Terör saldırıları mazlumların ve mağdurların huzura kavuşmasını istemeyen lobilerin eseridir" dedi.

Memur-Sen Büyük Türkiye Buluşması'nda binlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmasında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Ankara'da meydana gelen terör saldırısını kınadı, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. Yalçın, "Küresel emperyalizmin Ortadoğu’nun sınırlarını değiştirme, bölgenin haritasını yeniden çizme arayışına izin vermeyeceğiz. Emperyalizmin bu arayışta birlikte hareket ettiği terör örgütlerinin kanlı tuzaklarına gelmeyeceğiz. Birliğimizi hedef alan yeni Haçlı ittifakına karşı dik duracağız, birlik olacağız, yüreklerimizi birleştireceğiz, ortak akıl ile hareket edip kirli emellerini boşa çıkartacağız. Terörü yeneceğiz, küresel baronların yüz yıllık planlarını alaşağı edeceğiz. Ülkemizin, milletimizin Yeniden Büyük Türkiye şahlanışına öncülük edeceğiz. Suriye üzerinden ülkemize kurulan kumpası yerle bir edeceğiz" dedi.

 
ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN VE MAZLUMLARIN YANINDAYIZ

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Ey sıcak denizlere inmeye heveslenen Rusya, Ey Esedi korumak için debelenen Putin,  sınırımızı ihlal ettiniz uçağınızı kaybettin, sinirlerimizi ihlal etmeye devam ederseniz içerdeki, Suriye’deki tetikçi uşaklarını da kaybedeceksin. İsrail’in yakın koruması, insanlığa duyarsızlık markası, küresel şebekenin en büyük halkası ABD, PYD’ye şemsiye olmaktan, Esed’i gizlice korumaktan, petrol kaynaklarını insanlardan değerli bulmaktan vazgeç.  Ya tarafını adam gibi seç sorumluluk al ya da Türkiye’nin insani müdahalelerine karşı çıkma, sessiz kal.  Bizim ülkemiz, bizim devletimiz bölgesindeki gelişmelere sessiz kalacak, Ortadoğu’nun parsellenmesine ses çıkarmayacak müstemleke bir ülke değil. Biz, Suriye konusunda, Rusya’nın sataşmalarında, Amerikanın terör örgütlerine yönelen kaypaklıklarında, içimizdeki işbirlikçi ihanet çırpınışlarında ülkemizin, milletimizin yanında olacağız."
"EMPERYALİZMİN KANLI OYUNLARINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

"Türkiye’nin özünde ve çekirdeğinde büyük bir ulu çınarın özü vardır" ifadesini kullanan Yalçın, "Bu tohumdan maki çıkmaz, ot olmaz. Bu tohumdan yine büyük bir çınar olur. Çünkü bu çınarın tohumunda imparatorluk geni vardır, üç kıtayı yönetmiş bir irade ve küresel aktörlük DNA’sı gizlidir. Bu genetik kodların gelişimini engellemek isteyen, Türkiye üzerinde hesabı olan yabancı güçler, iç bünyemizdeki zaaflarımızdan da yararlanarak Türkiye’yi bölgesinde itibarsızlaştırmak, hezimete uğratmak istemektedirler. Yerli ve milli düşüncenin temsilcileri olarak, emperyalizmin kanlı oyunlarına boyun eğmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYACAĞIZ"

Türkiye’nin yüzyılın en büyük devletlerinden olma potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Yalçın, "Türkiye’yi yeniden büyük dünya devleti kılacak temel dinamik 78 milyonun birlik ve beraberliğidir. Bu kardeşliği tesis edecek ise komisyonlarımızla birlikte Memur-Sen’dir. Türkiye’nin çatı kuruluşu olarak, düşünce, hedef ve hayal birlikteliğini birlikte sağlayacağız. Türkiye için en büyük tehdit karamsarlık, moral çöküntü, yarınlara ilişkin güven kaybı, gelecek endişesidir. Gelecek kaygısını artırmak, umutsuzluğu pompalamak, toplumu karamsarlığa itmek isteyen lobiler var. Bu lobilere inat, sizler Türkiye’nin geleceğine yönelik umutları artıracaksınız. 2000 yıllık bir tarihsel geçmişe, büyük bir medeniyet birikimine, güçlü devlet geleneğine sahip bir milletiz. Türkiye’yi umutsuzluğun, güvensizliğin, karamsarlığın ülkesi yaptırmayacağız, yaptırmayacaksınız. Yeniden büyük Türkiye’ye ve İslam’ın adaleti ve ahlakı ile donanmış adil bir dünyayı hep birlikte kurucağız" dedi.


YALÇIN’DAN KOMİSYONLARA ÇAĞRI

Kadınlar, gençler, engelliler ve emeklilere büyük görevler düştüğünü ifade eden Yalçın, "’Yeniden Büyük Türkiye’, ’Güçlü Türkiye’ adı her ne olursa olsun hedeflediğimiz Türkiye’nin asli öznesi gençler, engelliler, kadınlar ve emeklilerdir. Türkiye’nin yeniden kuruluşunda sizler de olmalısınız. Bu yüzden yeni Anayasa noktasında ‘siyasiler yapsın, biz uyalım, Meclis yazsın biz uygulayalım’ pozisyonu almamalısınız. Komisyonlar olarak yeni anayasanın yapım ve yazım sürecinde aktif sorumluluk almalısınız, alanı dinamik tutmalısınız. Bu sizler için tarihi bir görev ve sorumluluktur. Bu sorumluğunuzu hakkıyla yerine getireceğinize olan inancımız tamdır" diye konuştu.

"MENZİLİMİZİ GENİŞLETELİM"

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Dünyada ve Türkiye’de kayıp nesillerin ortaya çıkmaması, yaşatmak için yaşama duygusuna sahip nesillerin küresel dünyanın her yerinde söz sahibi olması için Anadolu’yu karış karış dolaşarak toplumun değişik kesimlerine ulaşmaya, tecrübe paylaşımı yapmaya devam edelim. Hatta sınır ötesi kadın, gençlik, engelli ve emekli örgütleriyle de işbirliği içine girerek, menzilimizi genişletelim."15 MAYIS'A KADAR 1 MİLYONA ULAŞACAĞIZ

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bugün itibariyle, 900 binleri aşmış durumdayız, 15 Mayısa kadar 1 Milyona ulaşacağız. “1 Milyon üyeli Memur-Sen” etiketini sendikal tarihin sayfalarına altın harflerle yazmak için ter akıtan siz değerli liderlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bizim için en büyük olmak; millete, ümmete, insanlığa hizmette önde olmaktır. Memur-Sen için en büyük olmak, insana, emeğe, özgürlüğe dair çabalarda öncü olmaktır. Medeniyet değerlerini yerküreye yayma, insanlığa kazandırma yarışındayız. Bu yarış, Yeniden Büyük Türkiye’yi kurma yarışıdır. İnsanlık ailesine barış, huzur, refah getirme yarışıdır. Ortadoğu’nun, medeniyet havzamızın, Müslüman coğrafyasının sorunlarını çözme, ümmetin yüzünü güldürme yarışındayız. Kapitalist müstağnilerin, emperyalist müstekbirlerin, adalet ve ahlak bilmez makyevelistlerin dünya üzerindeki haczini kaldırıncaya kadar koşumuz devam edecek. Yorulmayacağız, yoldan çıkmayacağız, yönümüzü şaşırmayacağız ve başaracağız."

DİRENEREK BAŞLADIĞIMIZ TOPLU SÖZLEŞMEYİ KAZANARAK BİTİRDİK

Toplu Sözleşme süreci hakkında ise Yalçın, "Kazanımlar serimize, alt yapısı iyi hazırlanmış, stratejisi ortak akılla kararlaştırılmış toplu sözleşme görüşmelerinin ilk günü devam ettik. 213 tarihi kazanım ve “bugüne kadar ki en iyi toplu sözleşme” başarısıyla masadan elimiz dolu dolu kalktık. Süreci zaferle, rekorlarla tamamladık. Toplumsal uzlaşı ve çalışma barışının önünü açarak, 1 Kasım’da istikrarın yakalanmasında önemli bir katkı sunduk. Direnerek başladığımız toplu sözleşmeyi kazanarak bitirdik, şimdi anlatarak, anlaşılmasını sağlayarak, rakiplerin aldatmalarını bertaraf ederek devam ediyoruz. Toplu sözleşme süreciyle, sendikal tarihe damgamızı vurduk, çalışma hayatında yeni bir milat oluşturduk. Hizmet kolu görüşmelerinin değerini arttırdık. Bürokrasinin toplu sözleşme hakkını kavramasını, sendikaların önemini anlamasını sağladık" değerlendirmesinde bulundu.

VESAYETÇİLERİ RAHATSIZ ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

3. Dönem Toplu sözleşmesiyle, Cuma günleri öğle tatilinin Cuma namazı vaktini de içine alacak şekilde düzenlenmesini sağladıklarını hatırlatan Yalçın, "Vicdani kazanımımızı hayata geçiren Başbakanlık genelgesi yayınlandı. Bu kazanımı hazmedemeyen acizler, gazeteci görünümlü tetikçiler, laikliğin, Cumhuriyetin kazanımlarının altını oyduğumuzu, Cuma gününün tatil günü olması için hazırlık yaptığımız yazdılar. Cevabımız net oldu. “Milletimiz Cuma gününü bir bayram havasında idrak edebilmeli, bayram günü olarak değerlendirebilmeli” dedik. Hıristiyanların Pazar, Yahudilerin Cumartesi gününü tatil ilan etmesinden rahatsız olmayanlar Müslümanların Cuma günü tatil yapma ihtimalinden korkuyor, rahatsız oluyorlar. Sosyal denge sözleşmelerinde Muharrem ayı orucuyla ilgili düzenleme yapanlar, Cuma Namazı konusundaki sıkıntıları giderecek hükme itiraz ediyorlar.


Cuma Namazı hatta Cuma dediğimizde “laiklik elden gidiyor” feryadı koparıyorlar. Erbakan Hocamızı yad ederek “Hadi Ordan, Hadi Ordan” diyorum. Türkiye’nin değişim ve dönüşümünden, milletin ve sistemin öze dönüşünden rahatsız oluyorlar. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dilemiyoruz. Biz o rahatsızlığı, sendikacılığımızla aldığımız ödül olarak görüyoruz. “Ya Cumartesi’yi ya Pazarı alın Cuma’yı tatil günü yapın” teklifimizle milletimizi mutlu etmeye, vesayet beslemesi bu tayfayı rahatsız etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

KAMU GÖREVLİLERİNİN İŞ GÜVENCESİNİN SİGORTASI MEMUR-SEN’DİR

İş güvencesinin, Memur-Sen’in kırmızıçizgisi olduğunu vurgulayan Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Statü hukukunun erozyona uğratılmasına asla izin vermeyiz. Bunun için “Güçlü Memur Güçlü Türkiye Çalıştayı” yaparak, 657 Sayılı Devlete Memurları Kanunu’nda iş güvencesine dokundurtmadan yapılacak değişikliklerin yol haritasını belirledik. “Güçlü Memur Güçlü Türkiye” felsefesine inanmış Memur-Sen olarak, iş güvencesinin aşındırılmasına, esnetilmesine karşıyız." 

4/C GARABETİNİ BİTİRECEK İRADE DE BİZİZ

"4/B’liler, 4/C’liler başta olmak üzere herkesi kadrolu yapmaya kararlıyız" diyen Yalçın, "Bugüne kadar 350 bine yakın 4/B’linin kadrolu olmasını sağladık. Şimdi sıra 4/C’li kardeşlerimizde. 4/C garabetini bitireceğiz, mevcut 4/B ve 4/C’lileri de kadrolu statüyü biz hediye edeceğiz" dedi.

YENİ ANAYASANIN ÖZNESİ MİLLET, NESNESİ DEVLET OLSUN

Yeni Anayasa konusunda da değerlendirmelerde bulunan Yalçın, "Yeni Anayasayı önemsiyoruz. Çünkü, darbe anayasalarının darbesini en çok yiyen kitleyiz. Yeni Anayasanın öznesi millet, nesnesi devlet olsun diyoruz. Çünkü, milleti kendine esir eden kutsal devlet anlayışının, ceberrut devlet tavrının bizden ekmeğimizi, geleceğimizi, emeğimizi çaldığını unutmuyoruz" diye konuştu.


MASADAN KALKANA MİLLET HESAP SORAR

Mevcut anayasanın toplumsal değerlerimize uymadığını, siyasal vizyonumuza ise dar geldiğini ifade eden Yalçın, "Büyüyen Türkiye’nin, gelişen Türkiye’nin, öze dönen Türkiye’nin ve milletin ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Artık, milletin mührünü ve imzasını taşıyan Yeni Anayasa için daha fazla beklememeliyiz. Biz milleti de devleti de bu ihanetten kurtarmada öncü olacağız, olmak zorundayız. Anayasada neler olsun, neler olmasın, hangi ilkeler, hangi değerler yer alsın, bunları milletimizle tartışacağız. Milletimizin fikrini alacağız, milletimizin beklentilerini raporlarımıza, çalışmalarımıza yansıtacağız. Yeni anayasa masasını millet kurdu. Bu masada mızıkçılık yapan, masadan kalkan milletin soracağı hesaba hazır olsun" dedi.

 

 
Son Güncelleme: 22.02.2016 12:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.